Dzisiaj jest środa, 25 listopada 2020 r., 330 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
CHEM-MAX
W gminie Kozienice stanęły trzy samoobsługowe stacje do naprawy rowerów. Wyremontowano halę sportową w Magnuszewie
Dodał: DL, 29-10-2020 13:03, odsłon: 1558
Fot. Olga Walentynowicz
Fot. Olga Walentynowicz

Dla małych społeczności zaangażowanie i pomysłowość lokalnych działaczy jest na wagę złota. To oni walczą o lepsze życie mieszkańców. W ramach programu „WzMOCnij swoje otoczenie” na Mazowszu powstały już wyjątkowe projekty ścieżek edukacyjnych, czy place zabaw. Zorganizowano także zajęcia sportowe i terapeutyczne, a także kursy pierwszej pomocy. Mieszkańcy i turyści gminy Kozienice korzystają z samoobsługowych stacji naprawy rowerów, a w Magnuszewie uczniowie ćwiczą na zmodernizowanej hali sportowej. Te projekty łączy to, że stoją za nimi lokalni innowatorzy. To oni wiedzą najlepiej, co jest najbardziej potrzebne w ich małych ojczyznach. Dlatego projekty przez nich realizowane przynoszą ogromne korzyści.

 

 

 

 

 

 

Inicjatywy rodzące się wśród mniejszych społeczności mają olbrzymią zaletę – są szyte na miarę. Lokalni działacze, samorządowi lub tworzący organizacje pozarządowe, najlepiej wiedzą, jakie potrzeby ma dana gmina, jej młodsi i starsi mieszkańcy czy odwiedzający ją turyści. Siłę tych lokalnych społeczności i ich przedstawicieli mogliśmy obserwować podczas pandemii koronawirusa, kiedy mimo zamknięcia w domach powstawały wyjątkowe inicjatywy. Lokalne projekty rodzą się od lat, ale teraz są szczególnie potrzebne i doceniane, powstają też nowe programy grantowe, oferujące im wsparcie.

 

Promocja ruchu i turystyki

 

Kreatywność i znajomość potrzeb mieszkańców to największa przewaga lokalnych działaczy – to w ich głowach rodzą się ciekawe pomysły. Często przeszkodą dla ich realizacji jest jednak brak funduszy. Aktywistom, gminom i instytucjom pomagają programy grantowe. Jednym z nich jest inicjatywa Polskich Sieci Elektroenergetycznych „WzMOCnij swoje otoczenie”, której celem jest wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem infrastruktury, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowe wsparcie w ich wdrożeniu. Idea programu jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.

 

– Nasza gmina ma ogromny potencjał, a dotacje i programy grantowe pomagają nam we wdrażaniu ciekawych i innowacyjnych pomysłów, które ten potencjał wykorzystują, a tym samym wspierają proces budowy marki „Kozienice”. Przystępując do programu „WzMOCnij swoje otoczenie” mieliśmy dużą swobodę planowania, z kolei podczas realizacji projektu wsparcie merytoryczne i finansowe – mówi Piotr Kozłowski, burmistrz gminy Kozienice.

 


 

Dzięki grantowi z programu „WzMOCnij swoje otoczenie” w Kozienicach powstał projekt „Kozienicka poMOC rowerowa” w ramach którego na terenie gminy stanęły trzy samoobsługowe stacje do naprawy rowerów. Każda z nich zawiera zestaw narzędzi umożliwiający wykonanie większości bieżących napraw, zarówno planowanych, konserwacyjnych, jak również będących skutkiem nagłych awarii występujących w trakcie trwania podróży, takich jak regulacja hamulców, przerzutek czy dopompowanie kół. Projekt przyczynił się do zwiększenia ruchu rowerowego na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego i wzmocnienia zainteresowania turystyką rowerową.

 

– Inicjatywa „Kozienicka poMOC rowerowa” odpowiada bezpośrednio na apele i potrzeby mieszkańców naszej gminy, którzy do tej pory nie mieli warunków do samodzielnej naprawy rowerów, a korzystanie z serwisów było kosztowne. W trudnych sytuacjach, szczególnie  w weekendy, znajdowali się również nasi goście i turyści, którzy odwiedzają gminę w ramach wycieczek rowerowych. Stacje naprawcze są bezpłatne i ogólnodostępne, dlatego oprócz korzyści dla rowerzystów, stały się pomocne również dla rodziców z wózkami dziecięcymi, czy opiekunów osób niepełnosprawnych – dodaje Burmistrz Kozienic.

 

Centrum życia lokalnej społeczności

 

W ubiegłym roku do programu „WzMOCnij swoje otoczenie” swój projekt zgłosiła również DyrektorZespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie – Pani Agnieszka Kozłowska. Dzięki grantowi przyznanemu przez PSE udało się wyremontować halę sportową, z której mogą korzystać nie tylko uczniowie szkoły, ale również pozostali mieszkańcy gminy.

 

– Od dłuższego czasu podłoga hali była w bardzo złym stanie technicznym, zagrażającym bezpieczeństwu osób korzystających z obiektu. Niestety mimo chęci zawsze brakowało funduszy. Po otrzymaniu grantu, dzięki remontowi, znacznie poprawiły się warunki treningowe na hali. Zwiększyła się również możliwość rozwijania aktywności sportowych dla wszystkich mieszkańców gminy w różnym wieku – mówi Agnieszka Kozłowska, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie.

 


 

– Hala sportowa stanowi centrum lokalnego życia społecznego. To miejsce organizacji turniejów i uroczystości z udziałem mieszkańców Magnuszewa oraz sąsiednich gmin. Korzysta z niej także ponad 600 uczniów magnuszewskich szkół. Mamy bardzo dużo planów związanych z tym miejscem, ale niestety większość z nich pokrzyżowała pandemia. Wierzymy jednak, że sytuacja wróci do normy i będziemy mogli w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca – dodaje.

 

„WzMOCnij swoje otoczenie”

 

W pierwszej edycji programu „WzMOCnij swoje otoczenie”, organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zgłoszone zostały 284 projekty, a 88 nich wybrano do realizacji. Ich beneficjentami jest 110 tys. mieszkańców gmin w całej Polsce. – Uważamy, że najmocniejszym punktem naszej inicjatywy jest fakt, że projekty może zgłaszać szerokie grono podmiotów, realizujących misję społeczną w gminach - samorządy, wiejskie i miejskie instytucje, które im podlegają oraz organizacje pozarządowe. Co ważne, ci wnioskujący najlepiej znają potrzeby społeczności, w których funkcjonują – mówi Damian Przepadło z Wydziału Komunikacji Społecznej PSE.– Zrealizowane projekty wpływają pozytywnie na różne dziedziny życia mieszkańców i sprawiają, że gmina staje się jeszcze lepszym miejscem do życia – dodaje.

 

Tegoroczna edycja programu wkracza już w fazę realizacji projektów. Zakończą się one do końca roku. O grant w wysokości do 20 tys. zł mogły ubiegać się samorządy, ich jednostki budżetowe oraz organizacje pozarządowe z ponad 80 gmin z ośmiu województw w całej Polsce.  
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Kryminalni z kozienickiej policji zatrzymali w zeszłym tygodniu dwie osoby. Pierwszy z nich, 41-latek z p...
Fot. Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass - I Kozienicki Kiermasz Świąteczny w 2019 roku
Burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski poinformował, że z uwagi na panującą sytuację w naszym kraju, w...
Fot. Enea KKS Kozienice
Dwa spotkania czekają w najbliższy weekend siatkarzy Enei KKS-u Kozienice. Podopieczni Marka Grzelczaka w...
Wczoraj kozieniccy policjanci działający w mazowieckiej grupie „Speed” zatrzymali prawo jazdy...
Fot. Urząd Miejski w Kozienicach
W dniu dzisiejszym przed Urzędem Miejskim w Kozienicach odbył się odbiór łodzi ratunkowej Brema 43...
Fot. Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice
Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice organizuje spotkanie autorskie online z Marcinem Koziołem. Spotkanie...
Fot. ilustracja/pixabay.com
PKP PLK na początku września zakończyło nabór wniosków do Programu Kolej Plus. Do zarządcy ...
W tym roku instytucja obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia, niestety zaplanowane obchody przerwała pande...
fot. OSP Brzóza
Tuż po godzinie 9 rano służby ratownicze zostały poinformowane o awaryjnym lądowaniu awionetki na polach ...
Fot. Facebook - OSP Brzóza
Do zdarzenia doszło 24 listopada po godzinie 6 w Studziankach Pancernych. Brały w nim udział dwa samochod...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
Fot. ilustracja/pixabay.com
„Kozienice i pandemia” to tytuł kolejnego konkursu ogłoszonego przez Kozienicki Dom Kultury i...
Fot. TV
Seniorzy z kozienickiego DPS-u dostali kartki i długopisy. Mieli napisać, o jakim prezencie na święta mar...
Fot. UG Garbatka-Letnisko
Urząd Gminy Garbatka-Letnisko informuje, iż ze względu na awarię punktu sterowania w stacji transformator...
Fot. archiwum - Enea Energia Kozienice
Enea Energia Kozienice nie pozostawiła Iskrze Gózd żadnych złudzeń. Podopieczni trenera Mariusza S...
Fot. www.kkskozienice.pl
Siatkarze Enei KKS-u Kozienice pokonali w sobotę, 21 listopada GKPS Gorlice. Podopieczni Marka Grzelczaka...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Dobiegł końca projekt „Razem dla kultury w Gminie Kozienice”, który w ostatnich miesią...
Fot. Krystian Maj - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Do 27 grudnia będą zamknięte placówki gastronomiczne, z branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry...
Fot. I LO w Kozienicach
21 Listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji uczniowie I Liceum Og...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook