Dzisiaj jest niedziela, 17 grudnia 2017 r., 351 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Asaj
(Zdjęcia) Uczniowie ZS Nr 1 po raz kolejny praktykowali w Portugalii
Dodał: MariuszBasaj, 18-05-2017 13:48, odsłon: 378
fot. ZS nr 1
fot. ZS nr 1

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach po raz kolejny udali się na praktyki zawodowe w Portugalii. Po tym jak emocje opadły, mogli podsumować swój projekt.

W ramach projektu uczniowie klasy III technikum gastronomicznego i klasy III technikum elektrycznego wyjechali na staż zagraniczny do Portugalii, do miejscowości Barcelos wraz z opiekunami: Sylwią Śmietanką, Grzegorzem Wolskim oraz panem Andrzejem Frączkiem. W pierwszym tygodniu praktyk towarzyszył nam również dyrektor Marek Stępień.

 

Staż zagraniczny trwał 3 tygodnie: od 7 do 28 marca. Wzięło w nim udział 32 uczniów: 16 z klasy gastronomicznej i 16 z klasy elektrycznej. Wyjazd zrealizowany był w ramach projektu Erasmus+ „Rozwój zawodowy celem technikum ZS NR 1 Kozienice”, którego koordynatorem był Michał Wrochna.

 

Uczniowie zostali przyjęci przez firmę Intercultural Association Mobility Friends i zakwaterowani w pięknie wyposażonym ośrodku w Barcelos.

 

Poznali portugalską kuchnię

 

Uczniowie z Technikum gastronomicznego byli podzieleni na 4 grupy i realizowali staż w różnych restauracjach. Mieli okazje poznać kuchnię portugalską. Przygotowywali posiłki razem z portugalskimi kucharzami, którzy przekazywali im swoją wiedzę kulinarną. Poznali zwyczaje tam panujące, a także mieli okazje zdobycia umiejętności przyrządzania nowych potraw. Realizując staż posługiwali się głównie językiem angielskim, próbowali również komunikować się podstawowymi zwrotami języka portugalskiego.

 

Pracowali przy układach elektrycznych

 

Uczniowie technikum elektrycznego byli podzieleni na cztery grupy. Staż realizowali w jednej firmie, mieszczącej się w czterech różnych miejscach. Zajmowali się m.in. składaniem układów sterujących, a także montowaniem podzespołów lamp oświetleniowych. Poznali nowe techniki wykonywania montażu układów elektrycznych i pogłębiali wiedzę w zakresie przyszłego zawodu.

 

Był też czas na zwiedzanie

 

Celem projektu obok rozwoju zawodowego uczniów było również poznanie kraju, jego kultury oraz zwiedzanie najciekawszych miejsc Portugalii.

 

Pierwszego dnia po przylocie uczniowie zwiedzili Lizbonę i Fatimę. W Lizbonie zobaczyli  Klasztor Hieronimitów. Budowa Klasztoru Hieronimitów w Lizbonie rozpoczęła się w roku 1501, a została zakończona ponad 100 lat później. Został on wybudowany, aby podziękować za udaną wyprawę Vasco da Gama do Indii. Wchodząc do kościoła zobaczyli nie tylko wspaniałe wnętrze, ale również grób Vasco da Gama oraz Luís de Camões, który jest najsłynniejszym portugalskim poetą.

 

Zainteresowanie młodzieży skupiło się na Oceanarium w Lizbonie. Warto zaznaczyć że, lizbońskie oceanarium to największe oceanarium w Europie.

 

Uczniowie odwiedzili Sanktuarium fatimskie, które jest celem wielu pielgrzymek katolickich i ośrodkiem kultu Maryjnego.

 

Kolejnym celem wycieczki było miasto, które znajduje się  pomiędzy Atlantykiem a ujściem rzeki Douro. Miastem tym jest Porto znane, nie tylko z win, ale i z przepięknej architektury i malowniczo ukształtowanego terenu. W Porto uczniowie podziwiali dworzec wyłożony białymi płytkami pomalowanymi szkliwem w kolorze błękitu, na 20 tysiącach kafli przedstawiono dawne życie miasta i doliny Douro. Z kolei wnętrze stuletniej księgarni Lello z witrażowym sufitem i fikuśnymi schodami przypomina szkołę magii, w której uczył się Harry Potter. Panoramę Porto uczniowie podziwiali płynąc rzeką Douro.

 

Portugalczycy mawiają: „Lizbona się bawi, Porto pracuje, a Braga się modli”. Nie bez powodu. W Bradze jest wiele kościołów i sanktuariów. Nad miastem góruje sanktuarium Bom Jesus. To piękna barokowa świątynia, do której prowadzą majestatyczne białe schody. Z ich szczytu widać całą dolinę i miasto.

 

Na południowy wschód od Bragi leży Guimarães, który również był celem wycieczki. Dla Portugalczyków jest tym, czym dla nas Gniezno. Tutaj była pierwsza stolica państwa. Z tamtych czasów zachował się zamek królewski otoczony wysokimi murami z szarego kamienia i skromna kaplica.

Zwiedzili najstarsze miasto w Portugalii – Ponte de Lima oraz Viana do Castelo główne miasto regionu Minho, Viana do Castelo, położone jest u ujścia rzeki Lima do oceanu. Jest głównym kurortem tego regionu. Atrakcyjne przede wszystkim przez swe położenie, wielość zabytków, piękną plażę, jedną z najpiękniejszych na północy kraju.

 

Popołudnia uczniowie spędzali na terenie placówki, gdzie byli zakwaterowani i mieli do dyspozycji dwa duże boiska, basen, salę przeznaczoną na dyskoteki i bilard.

 

Poprzez wyjazd na staż do Portugalii uczniowie poszerzyli swoją wiedz  oraz rozwinęli umiejętności z języka angielskiego, poznali kulturę i pracę w firmach portugalskich.

 

- Dzięki programowi ERASMUS + wiele osób miało szansę zapoznania się z warunkami pracy za granicą, a także okazję do poznania innego kraju, odmiennej kultury, czy nawet do zawarcia międzynarodowych znajomości. W dodatku otrzymaliśmy EUROPASS’ y, dokumenty potwierdzające zdobyte umiejętności zawodowe na europejskim rynku pracy - mówi wicedyrektor szkoły Paweł Boryczka. 
Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot. Kamil Zapora
Modlitwa, życzenia, łamanie się opłatkiem i wspólny posiłek. W tradycyjnej, bożonarodzeniowej atmo...
W czwartek po południu w Brzózie(gm. Głowaczów) miało miejsce zdarzenie drogowe. Winny był ...
fot. Kamil Zapora
Świąteczne stoiska, potrawy, muzyka, moc życzeń i wiele pozytywnych emocji. Ten wieczór sprawił, ż...
fot. Kamil Zapora
W czwartek 14 grudnia popularny piosenkarz odwiedził Placówkę Socjalizacyjną „Panda” w...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook