Dzisiaj jest niedziela, 25 października 2020 r., 299 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
[FOTO/WIDEO ] Pierwszy kozienicki mural oficjalnie odsłonięty
Dodał: MaG, 10-10-2019 22:01, odsłon: 5894
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass

Wspólna historia Gminy Kozienice i Enea Wytwarzanie oficjalnie odsłonięta. Dziś odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi przy pierwszym kozienickim muralu na północnej ścianie bloku przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 2 w Kozienicach.

Od symbolicznego przecięcia wstęgi rozpoczęła się wyjątkowa uroczystość pierwszego odsłonięcia murala, który przedstawia postacie Józefa Zielińskiego – pierwszego, historycznego budowniczego elektrowni oraz Adama Białego pierwszego dyrektora „Elektrowni Kozienice”. Partnerem Gminy Kozienice i współfinansującym przedsięwzięcie jest Enea Wytwarzanie Sp. z o.o.

 


W uroczystości odsłonięcia udział wziął osobiście  Adam Biały oraz rodzina śp. Józefa Zielińskiego. Razem z prezesem zarządu Enea Wytwarzanie Antonim Józwowiczem oraz burmistrzem Kozienic Piotrem Kozłowskim dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi.

 


Dalsza, druga część czwartkowego wydarzenia odbyła się w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego podczas, której podsumowany został proces powstawania murala oraz wygłoszona prelekcja, którą przedstawił dr. Sebastian Piątkowski nt. historii kozienickiej elektrowni, od momentu podjęcia decyzji o jej budowie, aż po lata współczesne.


- Pamięć o tym i wydarzenie, w związku z którym mam przyjemność się z państwem spotkać,  to jest coś niezwykłego. Więcej jest nam potrzeba takich przejawów pamięci, szacunku do tych, którzy nie tylko z bronią w ręku o tą przyszłość walczyli ale także do tych, którzy właśnie poprzez swoją pracę tą lepszą przyszłość budowali i dzięki, którym możemy dziś żyć, tak jak żyjemy – mówił dr. Sebastian Piątkowski


Tuż po wykładzie zebrani mieszkańcy Kozienic mogli obejrzeć, będący  zestawieniem kronik filmowych, krótki film prezentujący budowę elektrowni w Świerżach Górnych od momentu podjęcia decyzji o budowie do czasu jej uruchomienia.

 


W trakcie uroczystości głos zabrał Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski oraz prezes   zarządu Enea Wytwarzanie Antoni Józwowicz.


- Jesteśmy świadkami wyjątkowego, historycznego wydarzenia związanego właśnie z wykonaniem pierwszego kozienickiego murala.  Ten projekt murala, który nawiązujemy wspólnie z Eneą Wytwarzanie, jest chyba taki ukłonem dla tych wszystkich, którzy pracowali, którzy dzisiaj pracują w tej elektrowni. Jest podkreśleniem także nieustającej potrzeby współdziałania i dialogu. Moi drodzy wizerunek dyrektora Adama Białego, czy znakomitego budowniczego inżyniera Józefa Zielińskiego, który tak dumnie widnieje na jednym ze ścian bloków na osiedlu energetyki, to taki symbol  chyba siły, zaangażowania, oddania i odwagi w czasach, które nie były takie łatwe.  - mówił burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski


- Dla mnie ten mural jest połączeniem przeszłości z przyszłością. Historii od początku tej 50-letniej historii. Ted wa symbole Adama Białego i  Józefa Zielińskiego są symbolem wszystkich budowniczych tej elektrowni ale nie tylko elektrowni, są również budowniczych Kozienic. - dodał prezes Enea Wytwarzanie  Antoni Józwowicz

 

Przy mikrofonie Adam Biały - pierwszy dyrektor Elektrowni Kozienice


Na koniec spotkania głos zabrał  nie ukrywając wzruszenia pierwszy dyrektor Elektrowni Kozienice Adam Biały. - Trudno mówić o tym, żebym nie był wzruszony. Po czterdziestu latach nieobecności w Kozienicach mogłem znów zawitać do Kozienic. W Kozienicach pozostaję zawsze i na zawsze (…) . Jeszcze raz serdecznie, bardzo, bardzo dziękuję, że mogę z państwem być i przeżywać te chwile.  

 

 

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Nowicjusz
Jak można było dać zielone światło na wykonanie takiego prl-owskiego malowidła. Już nie mogę się doczekać kiedy wiosna i zaczną kwitnąć liście na gałęźiach. No chyba że je usuną na zawsze.
11-10-2019, 00:11:07
+ 18
- 6
odpowiedz
Komentator
Jak można było nie zaprosić na to ważne spotkanie, tworzących historię elektrowni energetyków, kozieniczanina, 26 letniego prezesa Jana Wronę ??? Żenada ...
11-10-2019, 08:37:56
+ 19
0
odpowiedz
Nowicjusz
Może go zaproszono tylko nie chciał uczestniczyć?
11-10-2019, 09:43:37
+ 5
- 10
odpowiedz
Komentator
Na pewno nie dostał zaproszenia. Sprawdzone i pewne.
11-10-2019, 16:17:28
+ 11
0
odpowiedz
pycha i szmal
11-10-2019, 22:33:05
+ 4
0
odpowiedz
sa i BMW taka..zasłuzeni,, dla elektrowni i rejonu ,robi sie to smutne i żałosne ,szkoda ludzi ///////////////////
11-10-2019, 22:36:52
+ 3
0
odpowiedz

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook