Dzisiaj jest poniedziałek, 25 maja 2020 r., 146 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
W Kozienicach upamiętnili śmierć Józefa Piłsudskiego
Dodał: KamZap, 13-05-2019 08:03, odsłon: 1007
Główna część uroczystości odbyła się w CKA gdzie wysłuchaliśmy wykładów i koncertu. Fot. Kamil Zapora
Główna część uroczystości odbyła się w CKA gdzie wysłuchaliśmy wykładów i koncertu. Fot. Kamil Zapora

W niedzielę 12 maja przypadała 84. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji zorganizowano w Kozienicach uroczystości poświęcone pamięci tego wielkiego Polaka i honorowego obywatela miasta.

Uroczystości, które miały miejsce w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach podzielone były na dwie części. Rozpoczęły się od wykładu Jana Chryzostoma Czachowskiego. Mówił on o drodze Polski do swojej niepodległości, której głównym architektem był Józef Piłsudski.

 

Następnie Marek Gozdera, sekretarz Związku Piłsudczyków RP w Kozienicach opowiedział o okolicznościach tego co wydarzyło się dokładnie 84 lata temu. Przedstawił relacje z ówczesnej prasy z ceremonii pożegnalnej Józefa Piłsudskiego. Jak usłyszeliśmy na całej trasie pociągu z trumną Marszałka zmierzającą z Warszawy na Wawel ustawiło się 2 miliony ludzi, a w samym Radomiu 70 tysięcy.

 

Po wykładach przyszedł czas na koncert nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach, w czasie którego mogliśmy wysłuchać m.in. polonezy skomponowane przez Zygmunta Pomarańskiego. Najbardziej jest on znany z napisania muzyki do popularnej pieśni legionowej „O mój rozmarynie”, a jako polski legionista był blisko związany z Józefem Piłsudskim. Jego muzyka została wybrana na niedzielny koncert nie przypadkowo, ponieważ w latach 1933-38 mieszkał on w Kozienicach i ten okres jego życia należał do szczególnie twórczych.

 Na koncercie obecna była wnuczka kompozytora Ewa Machajska, która otrzymała kwiaty od przewodniczącego Związku Piłsudczyków RP w Kozienicach Mariana Śledzia.

 

Później program słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Kozienicach przygotwani przez nauczyciela Grzegorza Kocyka. Pokazali jak cennym darem dla każdego z nas, również tych najmłodszych, jest możliwość życia w wolnej Ojczyźnie. 

 


Ciekawy program słowno-muzyczny przygotowali uczniowie PSP 4 w Kozienicach.

 

Data śmierci Marszałka Piłsudskiego ma być w odpowiedni sposób upamiętniana w Kozienicach również w przyszłości. Sens i potrzebę tego podkreślili Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski i Starosta Kozienicki Andrzej Jung, którzy objęli patronat honorowy nad tym wydarzeniem i brali udział w uroczystościach.

 

– Józef Piłsudski swoim życiem udowadniał, że najważniejsza jest służba Polsce wolnej i niepodległej. Chcemy, żeby te wartości, również we współczesnym świecie były przez młodzież kultywowane – powiedział Burmistrz.

 


- Marszałek Piłsudski to historia Polski. Dzisiejsza rocznica jest bardzo wymowna, dlatego złożyliśmy z Marianem Śledziem deklarację by ta lekcja historii szczególnie dla młodego pokolenia i społeczeństwa Ziemi Kozienickiej była powtarzana – mówił Starosta.

 

Inicjatorem niedzielnego wydarzenia był Związek Piłsudczyków RP w Kozienicach. Wśród przybyłych tego dnia do CKA byli również m.in. sekretarz gminy Kozienice Sylwia Wąsik oraz radny sejmiku województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka.

 


Niedzielne uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości, w którym uwieczniony jest wizerunek Józefa Piłsudskiego.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Tylko w miniony weekend doszło do zatrzymania trzech mężczyzn, którzy kierowali autem w stanie nie...
Fot. Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
W poniedziałek, 25 maja rodzina Marcela Króla z Nowej Wsi odebrała partię nakrętek zgromadzonych w...
Fot. BBL Kozienice
Wznowiona została ogólnopolska akcja Biegam Bo Lubię. Również w Kozienicach grupa kilkunast...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ognisko Pracy Pozaszkolnej "Ogród Jordanowski" w Kozienicach organizuje "Konkurs na mapę". Na zwyc...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook