Dzisiaj jest środa, 18 lipca 2018 r., 199 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
W Kozienicach spada przestępczość i jest bezpieczniej. Są jednak kolejne wyzwania
Dodał: MariuszBasaj, 12-10-2017 16:38, odsłon: 1653
fot. Mariusz Basaj
fot. Mariusz Basaj

Większa liczba patroli i kontroli, wyraźny spadek przestępczości przy jednoczesnym wzroście wykrywalności, zwłaszcza w przypadku tzw. przestępstw szczególnie uciążliwych - w Kozienicach w ostatnich miesiącach stanowczo poprawił się poziom bezpieczeństwa w mieście i powiecie. Dotychczasowe działania policji, a także plany i możliwe zagrożenia były tematem debaty, która odbyła się w czwartek w Centrum Kulturalno-Artystycznym.

W debacie wzięło udział ponad 150 osób: samorządowcy, przedstawiciele policji i innych służb, reprezentanci różnego rodzaju instytucji, młodzież szkolna, emeryci, zainteresowani mieszkańcy. Na ich pytania związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem odpowiadali m.in. komendant powiatowy insp. Tomasz Cybulski, burmistrz Tomasz Śmietanka czy wiceburmistrz Małgorzata Bebelska.

 

Samą dyskusję poprzedziła kilkunastominutowa prezentacja stanu bezpieczeństwa w powiecie kozienickim, którą przedstawił komendant Cybulski. Jak podkreślał, cieszy się z takiego zainteresowania spotkaniem.

 

- Mitem jest stwierdzenie, że tylko policja odpowiedzialna jest za bezpieczeństwo. Do zapewnienia jak najpełniejszego poczucia bezpieczeństwa, potrzebna jest koalicja. Wasza obecność potwierdza, że w Kozienicach jest chęć takiej współpracy. Bez niej nie ma efektów - mówił Cybulski, dodając: - Robimy wszystko by było jak najbezpieczniej, zdajemy sobie sprawę z faktu, że może być lepiej.

 


W czwartek frekwencja dopisała.

 

Liczby, które cieszą

 

W swojej prezentacji komendant przedstawił szereg danych liczbowych, które doskonale obrazują poprawę bezpieczeństwa w mieście i powiecie.

 

Wszystkie statystyki odnosiły się do okresu styczeń - wrzesień (pierwszych 9 miesięcy) każdego uwzględnianego roku, dzięki czemu były one porównywalne. Ogólna liczba przestępstw spadła z 1217 w roku 2013 do 874 w roku bieżącym, w tym wyraźnie spadła liczba uciążliwych przestępstw o ok. 15%.

 

A jak z wykrywalnością? W prezentacji ujęto 7 szczególnie uciążliwych przestępstw. W przypadku uszczerbku na zdrowiu, rozboju, bójek i pobicia wynosi ona 100%. Do niemal 53% wzrosła (z 27% w ubiegłym roku) wykrywalność w przypadku kradzieży z włamaniem. Na podobnym poziomie utrzymują się przypadki uszkodzenia rzeczy (27%), kradzieży samochodu (25%) i kradzieży (44,6%).

 

O połowę w stosunku do zeszłego roku spadła liczba ofiar śmiertelnych - z 12 do 6 osób. Poprawa bezpieczeństwa na drodze to m.in. efekt licznych działań i zwiększającej się odpowiedzialności kierowców. W pierwszych 9 miesiącach 2017 roku przebadano na trzeźwość 31 224 kierowców (rok temu było ich 29 104), przy czym zatrzymano 80 pijanych kierujących (rok temu 86).

 

Rośnie też świadomość osób starszych. W 2017 usiłowano dwukrotnie dokonać w naszym powiecie wyłudzenia na wnuczka. Seniorzy zachowali czujność. Rok temu jedna osoba straciła 13 tys. zł, a dwa lata temu kolejna aż 58 tys. zł.

 

- Te wyniki pokazują, że idziemy w dobrym kierunku - podkreślał insp. Tomasz Cybulski. Jak mówił, zależy mu na tym, aby jak najwięcej patroli policyjnych pojawiało się na ulicach; stawia też na ukierunkowaną na konkretne problemy profilaktykę, szczególną uwagę poświęca kwestiom narkotyków. Dzięki wielu podjętym inicjatywom, KPP Kozienice to obecnie jedna z najlepszych komend na całym Mazowszu.

 

Komendant podkreślał też dobrą współpracę z samorządami z terenu naszego powiatu, a także różnymi jednostkami i instytucjami jak m.in. Kozienicki Dom Kultury.

 


Komendant przedstawił też strukturę organizacyjną KPP Kozienice.

 

Prawie tysiąc zgłoszeń

 

Szczególną uwagę poświęcono Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która w naszym powiecie działa nad wyraz dobrze. W ciągu roku jej działania nasi mieszkańcy nałożyli 928 zgłoszeń, z których 61,53% zostało potwierdzonych. Dla porównaniu w całym rejonie komendy wojewódzkiej w Radomiu było ich 24 452 przy 43,69% potwierdzeń.

 

- Nasi mieszkańcy bardzo odpowiedzialnie i mądrze korzystają z tego narzędzia. My wszystkie zgłoszenia weryfikujemy. Jeśli je potwierdzamy, to wcale nie znaczy, że już zapominamy o tym miejscu. Dalej mamy je na uwadze - podkreślał komendant.

 

Najczęściej mieszkańcy powiatu zgłaszają przekroczenie dozwolonej prędkości - to aż 60,28% wszystkich zgłoszeń. 13,9% to spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, a 8,18% nieprawidłowe parkowanie.

 


Spotkanie prowadziła rzecznik kozienickiej policji mł. asp. Ilona Tarczyńska.

 

Zagrożenia, wyzwania, nadzieje i plany

 

Ponad 1,5 godziny w czwartek toczyła się dyskusja na najróżniejsze tematy związane z bezpieczeństwem. Wiele emocji wzbudziła kwestia monitoringu, który w ocenie wielu osób nie działa w wystarczający sposób. Insp. Tomasz Cybulski mówił o trzech problemach kozienickiej policji. Pierwszy to flota samochodowa, ale jeśli wszystko pójdzie dobrze z planem to zostanie jeszcze w tym roku wzbogacona o cztery auta (dzięki współpracy z samorządami, same Kozienice dofinansują zakup dwóch). Kolejny problem to warunki lokalowe na komendzie, gdzie konieczny jest remont, a ostatnia kwestia to monitoring.

 

Kozienice jako jeden z pierwszych samorządów zdecydowały się na jego montaż. Przez lata sieć mocno się zestarzała, z racji wieku jest awaryjna, nie działa w pełni i korzysta z nieaktualnych rozwiązań technologicznych. W praktyce brakuje jej daleko do ideału - działa, lecz nie zawsze w pełnym zakresie. Bieżące remonty nie eliminują wszystkich jej bolączek.

 

Jak zapowiedziała burmistrz Małgorzata Bebelska, trwają przygotowania do stworzenia nowej sieci monitoringu z wykorzystaniem znacznie nowszych technologii - światłowodów. Szybszy przesył, nowy sprzęt, mniejsza awaryjność, lepsza jakość, ale jednocześnie koszty. To jedno z wyzwań, z którymi Kozienice będą musiały się zmierzyć. Przejście na światłowody dotyczyć będzie także szkół i ich dostępu do Internetu, a ciężar finansowania modernizacji spadnie w dużej mierze także na samorząd.

 

W czwartek wiele pytań skierowanych zostało także do przedstawiciela Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Chodziło przede wszystkim o przebudowę DK 48 i DK 79, niestety żadnych odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Te mają trafić do pytających w formie pisemnej.

 

Wśród pozostałych tematów poruszano m.in. kwestię budowy chodnika przy DK 48 w stronę Łuczynowa, Chinowa, dodatkowe patrole m.in. w Bożówce, kwestie jazdy rowerzystów po chodnikach i karania mandatami czy możliwości zorganizowania kolejnej debaty w godzinach wieczornych.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Dzięki naszemu wsparciu Błażej będzie mógł kontynuować realizację swoich marzeń.
Błażej Piłat z Pionek ma 29 lat i w lutym tego roku wykryto u niego nowotwór mózgu. Choroba...
Fot. Iwona Bolek
W sobotę, 14 lipca 2018 r. w Lipie  odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia Oc...
fot. Kamil Zapora / A©Arpass
We wtorek 17 lipca w sali konferencyjne urzędu miejskiego w Kozienicach odbyła się narada sołtysów...
Fot. KDK
Jak co miesiąc Kozienicki Dom Kultury zaprosił najmłodszych mieszkańców miasta i okolic na spotkan...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook