Dzisiaj jest wtorek, 20 sierpnia 2019 r., 232 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI

 

Urząd Marszałkowski wesprze budowę mostu na Wiśle
Dodał: KamZap, 24-01-2019 20:07, odsłon: 2461
Fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Kozienicach
Fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Kozienicach

24 stycznia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kozienicach odbyło się kolejne spotkanie dotyczące możliwości budowy mostu na Wiśle, łączącego powiat kozienicki i garwoliński. Podczas spotkania poruszone zostały m.in. kwestie związane z udziałem Województwa Mazowieckiego w realizacji projektu, którego koszt szacuje się na około 1 mld złotych.

W spotkaniu uczestniczyli Rafał Rajkowski Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Tomasz Śmietanka Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Tomasz Lewandowski z Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego, Zbigniew Ostrowski Dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, władze samorządów powiatu kozienickiego i garwolińskiego, samorządów gmin Kozienice i Maciejowice, dyrektorzy Zarządów Dróg Powiatowych w Garwolinie i Kozienicach oraz przedstawiciele Oddziału Terenowego Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Radomiu i Stanowiska ds. Funduszy Europejskich Starostwa Powiatowego w Kozienicach.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że powiaty i gminy mogłyby ponieść koszty dokumentacji. Jej skompletowanie jest długie i ciężki, a niekiedy nawet bardziej skomplikowane i czasochłonne niż sama budowa mostu. Dokumentacja może kosztować nawet 30 milionów złotych. Tutaj też możliwe jest maksymalne wsparcie rządu na poziomie 80 %.

Urząd marszałkowski uczestniczyłby z kolei w kosztach budowy i późniejszej eksploatacji z uwagi na to, że przez Wisłę musiałaby przebiegać droga rangi wojewódzkiej. Starosta Andrzej Jung zaproponował, aby liderem przedsięwzięcia był powiat garwoliński, ponieważ na jego terenie drogi dojazdowe są dłuższe. Skompletowanie dokumentacji to czas 3-4 lat, a sama budowa mostu 2 lub 3 lata.


Jak podkreślił burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski w czasie dzisiejszej sesji rady miejskiej, rozmowy techniczne będą jeszcze trwały, lecz istnieje wola podjęcia się realizacji projektu.

Koszt budowy mostu może wynieść miliard złotych. Nawet przy założeniu, że dotacja rządowa wyniesie 80 % to i tak inwestycja będzie wymagała współpracy wszystkich zainteresowanych samorządów.

 

W czasie spotkania wicemarszałek Rajkowski potwierdził, że województwo mazowieckie jest w stanie podjąć się realizacji tego projektu.

 

Spotkanie miało na celu ukierunkowanie działań samorządów dotyczących mostu, ponieważ w marcu rusza składanie wniosków o dofinansowanie z programu rządowego.

 

Kolejne spotkanie w sprawie budowy mostu w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Drogowej - Mosty dla Regionów, zaplanowane jest na luty, tym razem na terenie powiatu garwolińskiego.

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. LGD Puszcza Kozienicka
Kozienicki miód i kapusta dębowa - to kolejne produkty wpisane ostatnio na ogólnopolską Lis...
Fot. Mariusz Grotkowski/archiwum
Przed uczestnikami tegorocznego triathlonu stoi nie lada wyzwanie. To będzie prawdziwy test wytrzymałości...
Fot. Piotr Cugowski - Zostań Ze Mną - Live Performance | Vevo (Youtube)
Piotr Cugowski będzie gwiazdą tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Rozrywkowej imienia Bogusława Klimczuka...
Fot. Archiwum zespołu TerazMY
Tegoroczne Święto Plonów mieszkańcy powiatu kozienickiego obchodzić będą w Sieciechowie. Rolnicy i...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook