Dzisiaj jest wtorek, 20 sierpnia 2019 r., 232 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI

 

To dobry czas na rynku pracy. Bezrobocie w powiecie kozienickim jest najniższe od 1990 roku
Dodał: KamZap, 08-02-2019 13:04, odsłon: 2406
Powiatowy Urząd Pracy w Kozienicach Fot. Kamil Zapora
Powiatowy Urząd Pracy w Kozienicach Fot. Kamil Zapora

Ostatnie lata są okresem dynamicznych zmian na rynku pracy zarówno w wymiarze krajowym jak również biorąc pod uwagę sytuację w Powiecie Kozienickim. W obecnym stuleciu liczba bezrobotnych na lokalnym rynku pracy podlegała wahaniom, a trwały trend spadkowy pojawił się w roku 2014. Sprawdziliśmy jak ta sytuacja przedstawia się obecnie i czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie.

W 2018 roku tendencja spadkowa stopy bezrobocia w powiecie kozienickim utrzymywała się, a na dzień 31 grudnia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kozienicach zarejestrowane było 2634 osoby.

- Cechą gospodarki rynkowej jest przechodzenie przez poszczególne fazy cyklu koniunkturalnego i wydaje się, że jeśli nie nastąpi znaczne spowolnienie w gospodarce światowej oraz krajowej to w najbliższych miesiącach, na lokalnym rynku pracy, nie powinny występować negatywne zjawiska – mówił dyrektor PUP w Kozienicach Jan Mazur.

 

Bezrobocie najniższe po 1990

Ostatnie miesiące to czas najniższej stopy bezrobocia na przestrzeni całego okresu liczonego od początku transformacji gospodarczej w 1990 roku. Dotyczy to zarówno sytuacji na poziomie kraju jak i na lokalnych rynkach pracy.

We wrześniu i październiku 2018 roku stopa bezrobocia w Powiecie Kozienickim spadła do historycznych minimów i wyniosła 9,9%, a liczba bezrobotnych na koniec października wynosiła 2393 osoby. - W kolejnych miesiącach bezrobocie nieznacznie wzrosło, co wynika z sezonowości na rynku pracy na terenie powiatu kozienickiego. Od lat mamy do czynienia z sytuacją, że w miesiącach wiosenno-letnich bezrobocie spada, a w miesiącach jesienno- zimowych wzrasta – wyjaśnia dyrektor PUP Jan Mazur.  Jest to efekt tego, że zatrudnienie w niektórych sektorach gospodarki (rolnictwo, budownictwo) w sposób naturalny spada na przełomie roku. Na koniec roku stopa bezrobocia w Powiecie Kozienickim wyniosła 10,7 %.

 

 

Powyższy wykres pokazuje, że od 2014 roku obserwujemy trwały spadek bezrobocia w powiecie kozienickim. Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Kozienicach


Dobry moment na rynku

 

Zmniejszenie poziomu bezrobocia w Powiecie Kozienickim wynikło zarówno z dobrej koniunktury gospodarczej (na świecie, w kraju oraz na rynku lokalnym), jak i z działań prowadzonych przez Powiatowy Urząd Pracy w Kozienicach. - Na przestrzeni ostatnich lat PUP w Kozienicach intensywnie realizował projekty i programy na rzecz aktywizacji osób bezrobotnych – mówił dyrektor Jan Mazur. Możemy wymienić tu chociażby programy dofinansowane z rezerwy Funduszu Pracy i projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego – Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój i Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego. Realizowane było także wsparcie w ramach „Algorytmu” Funduszu Pracy.

Jak wypadamy na tle innych?

 

Patrząc w ujęciu regionalnym, trzeba ukazać, że województwo mazowieckie jest dość specyficznym regionem pod względem rynku pracy. Z jednej strony – w określonych rejonach skupionych wokół stolicy kraju, czyli w Warszawie i aglomeracji warszawskiej - mamy do czynienia z dużym poziomem rozwoju gospodarczego, co przekłada się statystycznie na najniższy w kraju stopień bezrobocia. Z drugiej zaś strony jest to województwo dużych kontrastów. Aglomeracja warszawska cechuje się tym, że bezrobocie jest na jej obszarze praktycznie śladowe i dla miasta Warszawa wynosiło ono na koniec roku 2018 1,5%. W tym samym województwie mamy powiaty, w których stopa bezrobocia jest znaczna, nawet porównując ją w skali całego kraju. Na przykład w powiecie szydłowieckim od wielu lat występuje najwyższe w kraju bezrobocie, a na koniec ubiegłego roku było to ponad 24%.

Jeśli weźmiemy pod uwagę sytuację na dzień 31 grudnia 2018 roku to stopa bezrobocia przedstawiała się następująco:

  • Polska – 5,8%
  • województwo mazowieckie – 4,9 %
  • województwo mazowieckie bez aglomeracji warszawskiej – 9,9 %
  • podregion radomski – 13,9%
  • powiat kozienicki – 10,7%.

Na przestrzeni lat stopa bezrobocia w powiecie kozienickim systematycznie przekracza średnią stopę bezrobocia dla kraju i województwa mazowieckiego. Biorąc pod uwagę podregion radomski stopa bezrobocia dla powiatu kozienickiego jest już poniżej średniej. Jest to wprost związane z tym, że powiat kozienicki leży już poza aglomeracją warszawską, w podregionie radomskim, który od początku transformacji ustrojowej borykał się z problemami gospodarczymi (upadek czy też likwidacja wielu zakładów państwowych po 1989 roku).

- Sytuacja gospodarcza nie jest tu tak rozwojowa, jak w bezpośredniej bliskości Warszawy, ale jest generalnie lepsza, niż w wielu powiatach sąsiednich, gdyż w powiecie kozienickim funkcjonuje duża firma jaką jest Elektrownia, która wzmacnia gospodarczo i finansowo cały region. Mamy tu też do czynienia z rozwiniętym rolnictwem oraz wieloma rodzinnymi firmami działającymi we wszystkich gminach powiatu – tłumaczy dyrektor Jan Mazur.

Aby sytuacja na lokalnym rynku pracy ulegała ciągłej poprawie potrzebne wydają się następujące elementy:

  • trwały wzrost gospodarczy w kraju,
  • prawo sprzyjające przedsiębiorcom,
  • zmniejszanie obciążeń fiskalnych oraz parapodatkowych dla firm,
  • bardziej elastyczne przepisy regulujące działalność urzędów pracy.


   
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Czym zajmuję się Urząd Pracy? tym samym co większość instytucji czyli statystykami i niczym więcej.
08-02-2019, 13:44:29
+ 25
0
odpowiedz
Statystyki statystykami a realia...Poważnych , perspektywicznych pracodawców na palcach jednej ręki.Reszta to "Dziadexy" i "Januszexy" gdzie norma to umowa śmieciowa albo najniższa krajowa a nadgodziny płatne "pod stołem".Skoro ja o tym wiem to PUP wie jeszcze lepiej bo tym się zajmuje.I co? I nic...Latami jest jak jest.Lepszy pracodawca ( wszyscy wiemy który to ) to zaklęty krąg znajomości i układów a dla reszty markety, ochrona i inne dziadostwo za głodową stawkę.Dojazdów do roboty brak bo komunuikację publiczną zaszlachtowano co dla wielu ludzi stanowi problem.Konklzja? Lepiej nie będzie więc albo stolica i życie na krawędzi minimum socjalnego w wynajętym kojcu-mieszkaniu bez perspektyw albo klepanie bidy na miejscu co w zasadzie na jedno wychodzi...A PUP można zlikwidować i zagłosuję na tą partię która będzie to postulować przed wyborami bo to zbędna instytucja.Jeszcze tylko "DZIADEXOM" stażystów funduje za pieniądze publiczne...To chore.
08-02-2019, 14:51:54
+ 22
0
odpowiedz
Jeszcze jedno.Niech sobie dopiszą do statystyk te osoby które mimo że nie pracują to nie są zarejestrowane w PUP. Znam takie przypadki.Ludzie poprostu zrezygnowali bo nic im to nie daje poza ubezpieczeniem oczywiście a ci spoza miasta często nie mają czym przyjechać ale to oczywiście urzędników nie obchodzi:-) To "nieco" zmieniłoby idylliczny obraz struktury bezrobocia w powiecie:-)Elektrownia to nie wszystko.Samorządowcy powinni "stawać na rzęsach" żeby przyciągnąc tu poważnych inwestorów za wszelką cenę aby powstawały w rejonie miejsca pracy.Tylko nie kolejne markety ale poważne firmy inaczej nie będzie dobrze i wszyscy młodzi nam uciekną.Zostanie miasto dziadków...
08-02-2019, 15:00:29
+ 20
0
odpowiedz
Jestem jak najbardziej za likwidacją tego pasożytu jakim jest UP, ale statystyka się liczy i nic więcej! Kozienice od paru lat stają się miastem emerytów i rencistów.
08-02-2019, 15:05:09
+ 24
0
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. LGD Puszcza Kozienicka
Kozienicki miód i kapusta dębowa - to kolejne produkty wpisane ostatnio na ogólnopolską Lis...
Fot. Mariusz Grotkowski/archiwum
Przed uczestnikami tegorocznego triathlonu stoi nie lada wyzwanie. To będzie prawdziwy test wytrzymałości...
Fot. Piotr Cugowski - Zostań Ze Mną - Live Performance | Vevo (Youtube)
Piotr Cugowski będzie gwiazdą tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Rozrywkowej imienia Bogusława Klimczuka...
Fot. Archiwum zespołu TerazMY
Tegoroczne Święto Plonów mieszkańcy powiatu kozienickiego obchodzić będą w Sieciechowie. Rolnicy i...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook