Dzisiaj jest wtorek, 26 maja 2020 r., 147 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Strajk nauczycieli. Lekcje w szkołach odwołane
Dodał: KamZap, 08-04-2019 11:16, odsłon: 4463
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

Dzisiaj o godzinie 8 rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli. Według ZNP zamiar udziału w nim zadeklarowało blisko 80 procent placówek, w gminie Kozienice było to, aż 95%. W szkołach objętych strajkiem nie odbywają się lekcje. Sprawdziliśmy jak przebiega strajk w naszym mieście.

Negocjacje rządu i nauczycieli ze związków zawodowych trwały od 25 marca jednak nie przyniosły efektów.

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego wszyscy nauczyciele, którzy mieli rozpocząć prace o godzinie 8:00 przystąpili do strajku. Na pierwszą godzinę lekcyjną nie przyszedł żaden uczeń. Gdyby jednak w szkole jakiś uczeń się pojawił, dyrekcja placówki jest przygotowana na taką ewentualność. Pomimo, że lekcje się nie odbywają dla uczniów może zostać zorganizowana projekcja filmu w sali gimnastycznej. Strajkujący nauczyciele liceum nie mogą wykonywać żadnych czynności zawodowych i na czas strajku gromadzą się w pokoju nauczycielskim.

[Sprostowanie wypowiedzi dyrektora]

Podobna sytuacja jest w PSP 4 w Kozienicach. Tam 100 procent nauczycieli z uprawnieniami przedszkolnymi przystąpiło do strajku, dlatego dyrektor musi odmówić przyjęcia do szkoły ewentualnych przedszkolaków. Jednak jak podkreśla dyrektor Tomasz Trela, rodzice rozumieją problemy organizacyjne i na godzinę 8 żaden przedszkolak nie pojawił się w szkole.

 


- Jestem bardzo zbudowany postawą rodziców, którzy jak widać śledzili informacje w mediach, a także pytali poprzez Facebooka, a także telefonicznie i zdecydowali się nie przysłać dzieci do szkoły tym samym biorąc na siebie odpowiedzialność opieki – mówił Tomasz Trela. – Chciałem podziękować rodzicom za tę odpowiedzialną postawę i zrozumienie problemu z jakim boryka się szkoła – dodał dyrektor PSP 4.

 


Ogólnie o godzinie 8:00 w tej szkole do strajku przystąpiło 53 nauczycieli z 64, którzy mieli tego dnia pracować.

W PSP 4 pojawia się również problem egzaminów gimnazjalnych i ósmych klas. Na ten moment nie do końca wiadomo czy one się odbędą i na jakich zasadach. Jak powiedział Tomasz Trela, w razie przedłużającego się strajku do pomocy w przeprowadzeniu egzaminów mogą zostać zatrudnieni nauczyciele emerytowani. Takie rozwiązanie niesie jednak ze sobą szereg wątpliwości. – Nauczyciele, którzy wchodzą w skład zespołów nadzorujących powinni być w stosunku pracy, a nikt do końca nie wie jaka powinna być forma ich zatrudnienia na czas egzaminów, bo karta nauczyciela nie przewiduje innych umów niż umowa o pracę. Po za tym taki nauczyciel musi zostać przez nas odpowiednio sprawdzony. Pozostaje jeszcze kwestia znajomość zasad przeprowadzania egzaminów – wyjaśnia Tomasz Trela.

Wkrótce podamy liczbę placówek w powiecie kozienickim, które przystąpiły do strajku, a także na bieżąco będziemy informować o jego przebiegu.

 


W szkołach zawiązały się komitety strajkowe.

 

Strajkujący nauczyciele gromadzą się w wyznaczonym miejscu, najczęściej w pokojach nauczycielskich i nie wykonują w tym czasie żadnych czynności zawodowych.

   
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Koronawirus diametralnie zmienił dotychczasową sytuację między innymi na rynkach pracy. W Kozienicach tak...
Fot. archiwum
Ponad 10 kilogramów martwych ryb wyłowiono z Jeziora Kozienickiego. Najprawdopodobniej grasowali t...
Fot. Starostwo Powiatowe w Kozienicach
Kolejny transport płynów dezynfekcyjnych przekazanych przez wojewodę trafił do powiatu kozienickie...
Fot. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
25 maja miała miejsce konferencja prasowa dotycząca ponownego otwarcia Mazowieckiego Centrum Sztuki Wsp&o...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook