Dzisiaj jest wtorek, 26 maja 2020 r., 147 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Samorządowcy z całej Ziemi Radomskiej dyskutowali dziś w Kozienicach
Dodał: KamZap, 16-04-2019 15:01, odsłon: 1687
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

We wtorek 16 kwietnia w Kozienicach w pensjonacie KCRiS odbył się Konwent Wójtów, Burmistrzów i Prezydenta Ziemi Radomskiej z udziałem parlamentarzystów z naszego regionu. Rozmawiano na wiele tematów, a w dyskusji pojawiały się nawiązania do zbliżających się wyborów do europarlamentu, a także tych jesiennych do sejmu i senatu.

Nowe połączenia autobusowe

Na konwent do Kozienic przybyło kilkudziesięciu wójtów i burmistrzów z całej ziemi radomskiej. Jednym z głównych tematów było przywrócenia połączeń autobusowych na terenie dawnego województwa  radomskiego. W tej sprawie głos zabrał poseł Andrzej Kosztowniak. Jak powiedział należy zwrócić uwagę na problem zbyt małej liczby autobusowych połączeń lokalnych, a rząd Prawa i Sprawiedliwości znalazł pieniądze na przywrócenie tych brakujących. – Dzisiejsza rozmowa ma pomóc nam wszystkim w odpowiedzi jak ma to być zrealizowane. Nie jest to projekt łatwy, choć kwota jaką chcemy w to włożyć jest olbrzymia – mówił Andrzej Kosztowniak. Choć konkretów na razie brak, to plany zakładają wprowadzenie projektu w życie jeszcze w tym roku.

 


Andrzej Kosztowniak chciał poznać zdanie samorządowców na temat projektu reaktywacji lokalnych połączeń autobusowych.


Natomiast Mariusz Frankowski, dyrektor mazowieckiej jednostki wdrażania programów unijnych, opowiadał o projektach w nowej kadencji samorządowej. Jak wspomniał ten okres programowania jest bardzo dobry dla Mazowsza. – Mamy zakonktraktowanych blisko osiemdziesiąt procent środków i ponad dwadzieścia osiem procent już wydanych. Zbliżamy się do końca okresu programowania i niewiele będzie już konkursów na nowe inwestycje. Jesteśmy więc w fazie realizacyjnej – mówił Mariusz Frankowski. Ponadto cieszyć może fakt, że w subregionie radomskim należącym do jednego z biedniejszych w skali kraju, bardzo dużo inwestycji realizowanych jest przez przedsiębiorców, co może przełożyć się na powstawanie nowych miejsc pracy.

Wyższe pensje wójtów i burmistrzów

Konwent był okazją do szerokiej dyskusji na różne tematy i problemy, które nurtowały ich uczestników. W tym miejscu długa wymiana zmian wywiązała się między burmistrzem Mogielnicy Sławomirem Chmielewskim i obecnymi na konwencie parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości Andrzejem Kosztowniakiem i Adamem Bielanem. Burmistrz Mogielnicy zwrócił uwagę na to, że samorządowcy nie powinni być dotknięci obniżkami pensji przez obecny rząd oraz, że wójtowie i burmistrzowie powinni posiadać fundusz reprezentacyjny. Według niego pensję nauczycieli powinny być finansowane w całości centralnie, a gminy powinny odpowiadać tylko za utrzymanie placówek oświatowych. Podważał również zasadność wprowadzenia dwukadencyjności wójtów i burmistrzów. Ważna dla niego była także sprawa dodatku emerytalnego dla strażaków ochotników.

 


Burmistrz Mogielnicy miał wiele pytań do przedstawicieli partii rządzącej.


W odpowiedzi Andrzeja Kosztowniaka usłyszeliśmy, że bardzo ciężko byłoby stworzyć system, w którym sto procent kosztów finansowania jednego zadania znajdowałoby się po stronie rządowej. Dodał, że obecna sytuacja w oświacie jest asumptem do podjęcia działań naprawczych systemu edukacji w Polsce. Jak powiedział okazją do tego będzie zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego okrągły stół. W odniesieniu do strażaków przypomniał, że kwestia ta sięga jeszcze lat 90., a obecny rząd musi się z nią zmierzyć.

Z kolei wicemarszałek Adam Bielan powiedział, że podwyższenie pensji polityków wymaga ponadpartyjnego porozumienia i przede wszystkim poparcia społecznego. Jeśli chodzi zaś o dwukadencyjność wójtów i burmistrzów to jak usłyszeliśmy od wicemarszałka, ta forma uchwały już jest formą pewną formą kompromisu, ponieważ nie działa wstecz, a kadencja została wydłużona o rok.  

Za bogata Warszawa

W czasie konwentu Adam Bielan zwrócił uwagę na problem dużej różnicy zamożności pomiędzy Warszawą, a resztą województwa mazowieckiego. Stolica kraju zawyża statystyki dla całego województwa przez co Mazowsze może stracić szansę na środki unijne. Według niego rozwiązaniem będzie wydzielenie statystyczne Warszawy.

 


Adam Bielan kolejny raz mówił w Kozienicach o dysproporcjach między Warszawą, a resztą Mazowsza.

 

Do słów parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości odniosła się posłanka Anna Białkowska z Platformy Obywatelskiej twierdząc, że stolica kraju już jest wydzielona statystycznie od Mazowsza. Z kolei Leszek Ruszczyk (PO) podkreślił, że w tym momencie kwota wynegocjowana od Unii Europejskiej dla Polski, w tym Mazowsza zależy od polskich polityków w Brukseli.

Posłanka Białkowska nawiązała też do oświaty i strajku nauczycieli. Jak powiedziała jest sceptycznie nastawiona do okrągłego stołu zaproponowanego przez premiera w tej sprawie, zachęcała natomiast samorządowców do wspierania dobrym słowem strajkujących pracowników oświaty.

 

W czasie dzisiejszego konwentu mieliśmy okazję poznać stanowisko nie tylko przedstawicieli partii rządzącej, ale również posłów z opozycji.

 

Razem można więcej

Konwent Wójtów, Burmistrzów i Prezydenta Ziemi Radomskiej działa od początku lat ’90 i jak podkreślił jego obecny przewodniczący, burmistrz miasta Pionki Robert Kowalczyk, jego idea do tej pory nie zmienia się. – Teraz tym bardziej potrzebujemy jedności, współpracy i jednolitego działania w bardzo wielu naszych miejscowościach, zarówno miejskich jak i wiejskich – mówił Robert Kowalczyk. – Myślę, że te doświadczenia, którymi się dzielimy i pomoc jaką wzajemnie sobie służymy jest ważna i przynosi określone efekty – dodał.

Konwenty odbywają się regularnie w różnych miejscowościach. Gospodarzem dzisiejszego była gmina Kozienice. Jej przedstawicielami byli: burmistrz Piotr Kozłowski oraz jego zastępcy: Mirosław Pułkowski i Dorota Stępień. Już planowany jest kolejny, który może odbyć się pod koniec września. 
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Zarząd Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej podjął we wtorek kilka zaskakujących decyzji. Gdy wydawało się,...
Koronawirus diametralnie zmienił dotychczasową sytuację między innymi na rynkach pracy. W Kozienicach tak...
Fot. archiwum
Ponad 10 kilogramów martwych ryb wyłowiono z Jeziora Kozienickiego. Najprawdopodobniej grasowali t...
Fot. Starostwo Powiatowe w Kozienicach
Kolejny transport płynów dezynfekcyjnych przekazanych przez wojewodę trafił do powiatu kozienickie...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook