Dzisiaj jest poniedziałek, 19 sierpnia 2019 r., 231 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
WAKEPARK  Pionki

 

Radni przyjęli budżet. Za nami V sesja rady miejskiej
Dodał: KamZap, 24-01-2019 20:30, odsłon: 2658
Fot.  A©Arpass
Fot. A©Arpass

W czwartek 24 stycznia w sali konferencyjnej urzędu miejskiego w Kozienicach odbyła się V sesja rady miejskiej. Jej głównym punktem było przyjęcie budżetu na ten rok. Ponadto radni podjęli uchwały o zamiarze likwidacji podstawówek w Kociołkach, Piotrkowicach i Nowej Wsi.

Nagrody dla sportowców i pożegnanie radnego

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad burmistrz razem z przewodniczącym rady i jego zastępcami nagrodzili sportowców z gminy Kozienice za ostatnie sukcesy. Byli to: Matylda Kusio i Kornelia Krześniak – tenis ziemny oraz Krzysztof Kozłowski z kozienickiego klubu Hamer. W imieniu Krzysztofa nagrodę odebrał prezes klubu Tomasz Trela.

Tego dnia wyróżnienie, ale o zupełnie innym charakterze otrzymał także Edward Pułkowski – wieloletni radny, który w tym miesiącu zrezygnował z mandatu. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ. Burmistrz i przewodniczący wręczyli mu kwiaty i pamiątkową tablicę ze zdjęciami radnych tej i poprzednich kadencji. Edward Pułkowski życzył obecnej radzie dalszej owocnej pracy, a za naszym pośrednictwem pragnie podziękować wszystkim osobom, które na niego głosowały.

Uchwała budżetowa

Głównym punktem obrad dzisiejszej sesji było przyjęcie uchwały budżetowej. Na początku skarbnik gminy Barbara Galińska zapoznała zgromadzonych z treścią wieloletniej prognozy finansowej gminy do 2030 roku oraz budżetu na 2019 rok. Łączne dochody gminy w 2019 roku to 164 040 220 złotych. Wśród autopoprawek wprowadzonych przez burmistrza znalazły się m.in.: przesunięcie środków z budowy ulicy Ogrodowej na remont ulic Konstytucji 3 Maja. Piotr Kozłowski argumentuje to szansą pozyskania środków zewnętrznych na tę drugą drogę. Zaznacza jednocześnie, że z planów budowy ulicy Ogrodowej nie rezygnuje i kiedy tylko pojawi się tak możliwość na pewno zostanie ona wykonana. O tym, że wobec Ogrodowej urząd miejski ma plany świadczyć może chociażby zakładane tam w tym roku oświetlenie. Ponadto w tym roku zostały zmniejszone środki na budowę sali gimnastycznej w Stanisławicach, także ze względu na możliwość pozyskania środków zewnętrznych.

Wśród inwestycji przewidzianych w budżecie na ten rok znalazła się m.in. rozbudowa żłobka, utworzenie Dziennego Domu „Senior +”, czy zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Stanisławice.

Skarbnik nawiązała także do zadłużenia gminy. Obecnie wynosi ono około 54 mln złotych i wokół tej kwoty oscyluje od kilku lat. Na koniec tego roku dług ma zostać zmniejszony o 2 mln złotych i wtedy będzie on stanowił 31 procent planowanych dochodów. Według opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, prognozowane obciążenie budżetu spłatą zadłużenia do 2030 roku szacuje się poniżej maksymalnego dopuszczalnego wskaźnika.

W odpowiedzi na pytanie radnego Stanisława Kuźnara burmistrz omówił programy rządowe, z których Gmina chce skorzystać. Są to m.in. „Maluch +” i „Senior +”, natomiast w kolejnych latach będzie to „Mieszkanie +”, czyli budowa mieszkań komunalnych, a w ramach programu realizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej – budowa strzelnicy.

Radny Kuźnar pytał również o to jak tegoroczny budżet odnosi się do walki ze smogiem. Jak powiedział Piotr Kozłowski problem smogu będzie rozwiązywany wielotorowo. Po pierwsze będą to kontrole dymu za pomocą dronów, których możemy spodziewać się już wkrótce, po drugie wprowadzenie w Kozienicach elektrycznych autobusów i miejsce do ładowania pojazdów elektrycznych, a także dalsze wspieranie finansowe wymiany pieców.

W dyskusji nad budżetem głos zabrał również radny Igor Czerwiński. Uważa on, że w pewnych obszarach tegoroczny budżet jest zbyt zachowawczy, ponieważ nie ma gwarancji pozyskania środków zewnętrznych, a RIO pozytywnie opiniuje sytuację finansową gminy. Podkreślił również, że pieniądze z poprzednich kredytów zostały przeznaczone na infrastrukturę, z której obecnie korzystamy. Piotr Kozłowski zwrócił uwagę, że przepisy pozwalają na legalnie zadłużanie gminy nawet do tego stopnia,  że później spłacenie długu jest już prawie niemożliwe, a Kozienice już w tym momencie znajdują się w 10 % najbardziej zadłużonych gminy.

Ostatecznie za wieloletnią prognozą finansową i budżetem na ten rok głosowało 20 radnych, a więc wszyscy obecni na sali. W sesji nie brał udziału radny Robert Wojcieszek.

Likwidacja szkół

Pozostałe uchwały, którymi dzisiaj zajęli się radni dotyczyły zamiaru likwidacji Publicznych Szkół Podstawowych w Nowej Wsi, Piotrkowicach i Kociołkach. We wszystkich trzech przypadkach powodem jest bardzo mała liczba dzieci, co z kolei jest spowodowane niżem demograficznym oraz tym, że rodzice wybierają dla swoich dzieci inne placówki. Gmina zapewni dzieciom z tych trzech szkół możliwość kontynuowania nauki w innych. Uczniowie z Piotrkowic i Nowej Wsi zostałyby przeniesione do szkoły w Świerżach Górnych, a z Kociołek do PSP nr 1 w Kozienicach. Gmina zadba również o odpowiedni transport.

Temat wywołał wśród radnych długą dyskusję. Radna Alicja Kordula pytała np. o los nauczycieli pracujących w szkołach, które mogłyby zostać zlikwidowane. Burmistrz zaznaczył, że zamierza zatrudnić nauczycieli w innych szkołach.

Ponadto zwolnione budynki po szkołach dadzą szansę na stworzenie nowych miejsc pracy. Bowiem do Nowej Wsi z Opactwa mógłby zostać przeniesiony Ośrodek Szkolno-Wychowawczy prowadzony przez starostwo. Budynek szkoły w Kociołkach  mógłby zostać zagospodarowany przez Stowarzyszenie Hospicjum Kozienickie im. Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej, które prowadziłoby tu hospicjum. Mieszkańcy mieli by natomiast dostęp do zaplecza sportowego, rekreacyjnego, czy innych pomieszczeń szkoły. Podobna sytuacja miałaby miejsce w Piotrkowicach. Piotr Kozłowski podkreślił dodatkowo, że przyjęcie tych uchwał nie jest równoznaczne z likwidacją szkół, a stanowi początek w dyskusji.

Za zamiarem likwidacji PSP w Nowej Wsi głosowało 17 radnych, a 3 wstrzymało się od głosu, PSP w Piotrkowicach – 3 głosy wstrzymujące i 1 przeciwny, PSP w Kociołkach – 2 głosy wstrzymujące.

Budowa mostu wciąż realna

Tradycyjnie na koniec sesji przyszedł czas na interpelacje i informacje. Burmistrz Piotr Kozłowski poinformował, że wystąpiono do wojewody z propozycją umożliwienia w tym punkcie obrad zadawania dodatkowo zapytań w formie ustnej. Póki co jednak radni mogą przekazywać je na piśmie, a w czasie sesji jedynie zaznaczać ten fakt.

W tym miejscu radni rozmawiali też o dzisiejszym spotkaniu w starostwie w Kozienicach w sprawie budowy mostu na Wiśle w okolicy Świerży Górnych. Więcej o tym przeczytacie TUTAJ. 
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Aż strach pomyśleć co by było z Naszym miastem gdyby władze sprawował ekonomista doktor i jego forum.
24-01-2019, 23:16:01
+ 12
- 12
odpowiedz
Cieszę się bardzo, że w końcu ruszyła sprawa z mostem ale może czas też pomyśleć o jakims nowym zakładzie pracy, gdzie kozieniczanie mogliby pracować nie wyjeżdżając do pracy poza Kozienice?
25-01-2019, 13:32:33
+ 8
0
odpowiedz
Rany Boskie... w 10% najbardziej zadłużonych. No brawa dla Forum. Wystapienie Czerwińskiego tylko mnie potwierdziło że im najmniej zależało na mieście a tylko na kasie. Panie Piotrze czas w tym roku, na konkretne zmiany osobowe.
25-01-2019, 14:47:26
+ 7
- 6
odpowiedz
Pisiorom to wisi i wolą wpuszczać germańskie montownie na zachodnie ziemie.To zresztą robił każdy rząd - tak według nich wygląda "zrównoważony rozwój":-) Tam mają przesyt i beczą że nie ma komu robic a nasi musza jeździć za robotą po 100 km.Samorządowcy nie zainteresowani tematem.Gdyby zachęcić inwestorów zwolnieniami z podatków choćby może ktoś by tu zainwestował i rąk do pracy by mu raczej nie zabrakło.A tak dwie ,trzy porządne firmy na krzyż a reszta "Dziadexy" ,śmieciówki i wyzysk.
25-01-2019, 15:10:36
+ 3
- 6
odpowiedz
Burmistrz może zwolnić tylko z podatu lokalnego , tj,. od nieruchomości. a reszta - wychodzą lata zaniedbań.
25-01-2019, 17:52:53
+ 6
0
odpowiedz
Ale o czym mowa. Widzieliście gdzieś w Kozienicach ogrodzone i utwardzone miejsce przy drodze z tablicą "Zainwestuj tu " ?. To jak i wieiele innych spraw od promocji miasta (nie pomylić z MISSkami na muszli) zostało po prostu OLANYCH.
26-01-2019, 08:39:54
+ 6
0
odpowiedz
Zgadza się , tak napisałem wcześniej , wychodzą lata zaniedbań i brak ambicji poprzedniego burmistrza , temat rzeka , ale nie ma co rozpamiętywać , tylko brac się do roboty i zapierdzielać , bo nie wszystko stracone
26-01-2019, 10:56:35
+ 4
0
odpowiedz
witam.jak było cały czas tak
żle to dlaczego kazdy kto z obcych tu przyjeżdża jest zuroczony miastem? mam stycznosc z wieloma osobami z róznych stron POLSKI , czy Kozienice wyglądaja tak żle?,.Oczywiscie minus jest duży brak zakładów pracy,elko zmierza powoli do dołu zostana sklepy i banki,zobaczymy co zrobią nowi radni z nowym wodzem kozienic i jego przyjaciólmi przez czas jaki mu dano. Co zaoferują co zrobią Moze spokojnie napiszmy co nam sie podoba w naszej małej ojczyśnie ,co nas razi czego oczekujemy domagajmy sie od władzy my ich wybralismy .NIE BĄDZMY TAK JAK PARTIE :PO PIS PSL itp tylko zróbmy cos dla nas dla naszych dzieci które nie wszystkie chcą z stad wyjechac,lubią to miasto przyjaciół rodzine znajomych,niech Kozienice nie stana sie miejscem odwiedziń rodziców i cmentarza pozdrawiam wszystkich co sa za i przeciw

STOP OBŁUDZIE NIENAWIEŚCI
26-01-2019, 11:49:18
+ 6
- 4
odpowiedz
Oczywiście są to lata zaniedbań.Głupotą byłoby obarczać nową ekipę odpowiedzialnością.Raczej mają twardy orzech i nie zazdroszczę...Teraz podobno władza centralna problem dostrzega ( jestem świeżo po "lekturze" wystąpienia ministrów i premiera ).Skoro PiS wygrał u nas wybory lokalne to należy oczekiwać wspólnej inicjatywy.Mam nadzieję że nasze władze lokalne czytają dla rozrywki nasze opinie zamieszczane np tutaj.Podobno środki są więc teraz tylko pomysły i realizacja.Palącą potrzebą są nowe zakłady pracy z prawdziwego zdarzenia a nie cwaniaczki i wyzyskiwacze jak w Pionkach w "specjalnej strefie"...Należy stworzyć warunki i zachęcić inwestorów chocby zerowym podatkiem w imię wyższych celów.To powinien być ABSOLUTNY priorytet! Po co nasi mają jeżdzić za pracą do stolicy? Tu jest ich dom! Przy okazji można pochylić się nad komunikacją kolejową w Kozienicach - to jest możliwe. Infratruktura istnieje tylko dworca brak ale tory przecież są!Miasto powiatowe MUSI być skomunikowane z prawdziwego zdarzenia.Podobno pieniądze i na to by się znalazły - tak twierdzi "centrala"...O ile to prawda:-)O opiece zdrowotnej się nawet nie wypowiem...
26-01-2019, 13:46:26
+ 5
- 2
odpowiedz
No to proszę, moim znajomym podoba się w Koz tam gdzie jest trochę zieleni. Okolice Basen-Stadion, nie najgorszy ośrodek nad jeziorem. Prywatnie dodam jeszcze, że ścieżka rowerowa wzdłuż Warszawskiej to także jakiś plus.
I to już wszystko, jak na 20 lat rządów Forum ....nie za wiele.
26-01-2019, 19:52:45
+ 5
- 2
odpowiedz
Każde miasto walczy o jak najwięcej zieleni a tu sie las wycina betony montuje!!!
27-01-2019, 11:22:11
+ 4
- 1
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot. archiwum prywatne
Marcin Sygocki zdobył podwójną koronę w plebiscycie Mistrzów Motoryzacji. Do niego trafił t...
Do 8 lat pozbawienia wolności może grozić 35-latkowi, który dopuścił się kradzieży w jednym z kozi...
Fot. Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
Uroczyste otwarcie niezwykle bogatej i interesującej wystawy „Malowane baśnie i sny” autorstw...
Prawdziwy hit filmowy - „Pewnego razu...w Hollywood", „Kraina Szkła", „Magicz...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook