Dzisiaj jest poniedziałek, 28 maja 2018 r., 148 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
Próg na Wiśle. Rok budowy na... rok działania?
Dodał: MariuszBasaj, 17-05-2017 07:00, odsłon: 3145
fot. Enea
fot. Enea

Budowa progu na Wiśle przy Enei Wytwarzanie w Świerżach Górnych stoi. Pierwotnie mówiono o tym, że będzie gotowy latem 2016 roku. Obecnie nie wiadomo, kiedy inwestycja zostanie sfinalizowana. Wiadomo jednak, że posłuży zaledwie... rok!

Decyzja o budowie tymczasowego progu stabilizującego poziom wody na Wiśle zapadła ze względu na panującą od kilku lat suszę hydrologiczną. Zasoby wody w rzekach są od dłuższego czasu rekordowo niskie. Jest to szczególnie problematyczne dla kozienickiej elektrowni, która pracuje w tzw. otwartym obiegu wody chłodzącej, czyli wymaga zasilania wodą z Wisły. Szczególnie dotkliwie ta sytuacja dała o sobie znać latem 2015 roku, kiedy w mediach ogólnopolskich głośno było o tzw. 20 stopniu zasilania. Wtedy zaczęto ograniczać dostawy prądu do dużych zakładów pracy.

 

Prace związane z budową progu ruszyły jesienią 2015 roku. W sierpniu 2016 roku władze Enei mówiły o tym, że próg będzie ukończony jeszcze latem ubiegłego roku. W grudniu informowano o tym, że inwestycja częściowo została wykonana.

 

Robota stoi

 

Kilka miesięcy temu prace zostały wstrzymane. – Przesunięcie terminu zakończenia prac związane jest z niekorzystnymi warunkami hydrologicznymi i pogodowymi, jakie występowały w czasie prowadzenia inwestycji. Zostały one wstrzymane w okresie zimowym, a obecnie nie są prowadzone z powodu nadal występujących niekorzystnych warunków hydrologicznych – wysoki poziom wody. Z tego samego powodu trudno jest określić termin wznowienia prac – mówi rzecznik Enei Wytwarzanie Piotr Kutkowski.

 

Jak podkreśla, budowa przez ENEA Wytwarzanie progu na Wiśle związana jest z zapewnieniem odpowiedniego poziomu wody do zapewnienia ciągłej pracy elektrowni, a tym samym bezpieczeństwa energetycznego kraju.

 

 Do tej pory przedstawiciele energetycznego giganta unikali wypowiedzi na temat, jak długo próg będzie działał, skoro ma być "tymczasowy". W tej kwestii pojawiły się w końcu nowe informacje.

- Próg tymczasowy ma działać do roku od czasu odebrania inwestycji od wykonawcy, potem zgodnie z wydanymi decyzjami administracyjnymi ma zostać rozebrany - mówi Piotr Kutkowski.

 

Maszty w dół, będzie przeprawa?

 

Próg to także zapora dla żeglarzy. Obecnie, ze względu na trwającą jeszcze inwestycję na terenie objętym budową tymczasowego progu, trasa żeglugowa przez Wisłę jest zamknięta.

 

- Sprawę żeglugi przez tymczasowy próg reguluje pozwolenie wodno-prawne wraz z wydaną decyzją środowiskową.  Projekt progu tymczasowego przewiduje budowę w nim kanału umożliwiającego żeglugę oraz ustawienie odpowiednich znaków żeglugowych. Przygotowana została też  instrukcja żeglugi - mówi Kutkowski

 

W kwietniu na terenie elektrowni odbyło się spotkanie z osobami zainteresowanymi organizacją spływów Wisłą.  - Wynikało to z naszej woli rozwiązania problemu spływów, jaki powstał w związku z prowadzoną inwestycją i miało na celu zapoznanie zaproszonych uczestników z sytuacją, wysłuchanie opinii i w oparciu o nie oraz o możliwości techniczne przyjęcie najlepszych i możliwych do realizacji rozwiązań. Takim jedynym rozwiązaniem w zgodnej opinii było zorganizowanie przenoszenia jednostek, co wiąże się z zamontowaniem w sąsiedztwie progu z jego obu stron dwóch pomostów i montażem trapów,  a także użyciem dźwigu. Obecnie trwają z naszej strony przygotowania do takiej właśnie organizacji przeprawy - zaznacza rzecznik Enei Wytwarzanie.

Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Kozienice24/KDK
W sobotę 26 maja na punkcie widokowym w Kępeczkach odbył się Piknik rodzinny z okazji 100-lecia odzyskani...
Fot. Kamil Zapora
To było mocne muzyczne „Młócenie”! W sobotę na scenie Centrum Kulturalno-Artystycznego...
Fot. PSP Stanisławice
W sobotę 26 maja na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Stanisławicach odbył się VIII Festyn Rodzinny...
Fot. KPP Kozienice
W środę policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach zatrzymali 25-letniego mężczyznę i 23-letni...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook