Dzisiaj jest środa, 16 stycznia 2019 r., 16 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Pomogą w walce z rakiem chorym kobietom. To będzie akcja wielkich serc
Dodał: MariuszBasaj, 23-05-2017 13:30, odsłon: 6173
Beata Smykiewicz-Różycka, prezes Fundacji Energia-Działanie opowiedziała naszej redakcji o tegorocznej edycji akcji. fot. Mariusz Basaj
Beata Smykiewicz-Różycka, prezes Fundacji Energia-Działanie opowiedziała naszej redakcji o tegorocznej edycji akcji. fot. Mariusz Basaj

Już w dniach 17-18 czerwca na terenie całych Kozienic odbędzie się druga edycja akcji Ida Czerwcowa. Stop rakowi piersi, organizowanej przez Fundację Energia-Działanie. Kampania ma na celu wsparcie kobiet zmagających się z nowotworami, a także promocję profilaktyki zdrowotnej. Podczas pełnego atrakcji, dwudniowego finału będą zbierane środki na leczenie chorych, a także na diagnozowanie nowotworu piersi kobiet z terenu Ziemi Kozienickiej.

W tym roku odbędzie się już druga edycja tej kampanii społecznej. Jej początki sięgają wiosny 2016 roku, kiedy to po raz pierwszy Fundacja Energia-Działanie podjęła się tego szczytnego przedsięwzięcia. Jednym z impulsów do całej akcji była choroba Idy Murawskiej, wieloletniej nauczycielki I LO im. Stefana Czarnieckiego, a także bardzo wysoka zachorowalność na nowotwory wśród kobiet.

 

Pora na ciąg dalszy

 

Ubiegłoroczna akcja spotkała się z gorącym przyjęciem kozieniczan. Dzięki zbiórce zakupiono sprzęt rehabilitacyjny dla Idy Murawskiej, a także przeprowadzono - wspólnie z przychodnią Millenium - badania niemal 300 kobiet na obecność zmian nowotworowych.

 

Kampania odbiła się szerokim echem. Dziś fundacja ma pod swoją opieką kolejne cztery mieszkanki Kozienic, które wspomaga w walce z nowotworami. - Podczas tegorocznego finału będziemy zbierali zarówno środki na wsparcie dla nich, ale również na dalszy program badań - podkreśla Beata Smykiewicz-Różycka, prezes Fundacji Energia-Działanie.

 

 

Do serc i do rozumów

 

Plany fundacji sięgają znacznie dalej niż tylko na teren powiatu kozienickiego. - Nasz partner, czyli NZOZ Millenium monitoruje kwestię zachorowań na raka piersi i gromadzi dane statystyczne; przygotowywany jest specjalny raport, który ma posłużyć w dotarciu do parlamentarzystów. Chcemy wyjść z oddolną inicjatywą, aby badania ginekologiczne były połączone z badaniem piersi przez lekarza ginekologa. Wtedy takie zbiórki jak nasza nie będą potrzebne. Otrzymujemy głosy poparcia w tej kwestii, pomóc chce nam m.in. starosta Andrzej Jung - tłumaczy Beta Smykiewicz-Różycka

 

Miejsca przyjazne

 

Kolejnym efektem kampanii jest powstawanie tzw. miejsc przyjaznych dla chorych kobiet oraz ich bliskich. Obecnie powstają cztery takie punkty.

 

Pierwszym z nich jest Filia nr 8 Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice, czyli Mediateka, gdzie powstaje Klub Jaskółka. - Będzie to miejsce spotkań dla chorych kobiet i ich bliskich. Panie między sobą będą ustalały spotkania, będą mogły porozmawiać, podzielić się swoimi doświadczeniami, poradami; w razie potrzeby będą też spotkania z psychologiem. Chcemy także wesprzeć ich rodziny i bliskich, to miejsce dla nich, które powstaje dzięki uprzejmości dyrektor Biblioteki Elżbiety Stąpór - wyjaśnia prezes Fundacji.

 

Następne takie miejsce do Centrum Kosmetologii i Medycyny Estetycznej Image, gdzie kobiety walczące z nowotworem, dochodzące do siebie po chemioterapii będą mogły korzystać ze specjalnych zajęć z makijażu. Chodzi o pomoc w "odzyskiwaniu piękna", kiedy np. borykają się z utratą brwi czy włosów po zabiegu.

 

Z pomocą przyszło także Laboratorium Analiz Lekarskich Janina, którego pracownicy będą pobierać do badania krew chorym kobietom, które nie mają możliwości ich samodzielnego odbioru (na hasło "Ida Czerwcowa).

 

Wreszcie czwarte miejsce to partner akcji, czyli przychodnia Millenium, wraz z którą przeprowadzane są badania. Przychodnia opracowuje raport i na bieżąco monitoruje sytuację.

 


 Jednym z tzw. miejsc przyjaznych jest Mediateka, gdzie powstaje Klub Jaskółka.

 

Piknik rodzinny, koncerty i inne atrakcje

 

Tegoroczny finał będzie większy od poprzedniego, bo dwudniowy. Skąd taka decyzja? - Otrzymujemy szereg telefonów od osób, które chcą pomóc, włączyć się akcję, przygotować coś od siebie. Kampania rozrosła się do tego stopnia, że nie sposób byłoby tego zaoferować mieszkańcom jednego dnia - słyszymy od organizatorów.

 

Sobota upłynie przede wszystkim pod znakiem różnego rodzaju zmagań, od maratonu matematycznego, przez quiz wiedzy olimpijskiej, mecze siatkówki plażowej czy maraton w pływaniu. Bardzo ciekawie zapowiada się spotkanie z Piotrem Markiewiczem - polskim kajakarzem, brązowym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Atlancie i dwukrotnym mistrzem świata. Spotkanie w PG nr 1 w Kozienicach o godz. 10:30. Tego dnia spotkamy też wolontariuszy akcji na terenie pływalni Delfin oraz boiska za restauracją "Kaskada".

 

Niedzielne atrakcje podzielone będą na dwa bloki. Pierwszy z nich rozgrywać w Centrum Kulturalno-Artystycznym. Już od godz. 9:00 będzie loteria fantowa, malowanie buziek czy pokazy chemiczne. O godz. 10:00 na dzieci czekają warsztaty "Mały Geniusz".

 

Z kolei na godz. 13:00 zaplanowano wykład onkologa dr Katarzyny Pogody, po którym będą przeprowadzone warsztaty z samobadania piersi przez Stowarzyszenie "Amazonki" Warszawa-centrum. Gratką będzie koncert zespołu Cisza jak ta - ten zaplanowano na godz. 16:00. Artyści grają muzykę łączącą poezję śpiewaną i folk.

 

 

Równolegle będą czekały atrakcje na terenie ośrodka nad jeziorem. Będą m.in. zawody kajakowe, zawody w swobodnym zwisie na drążku, paintball laserowy, grill, przejażdżki konne, zlot miłośników starych aut oraz koncerty. Zagrają Kudłaty SoundSystem oraz rockowy zespół Ostatni w Raju.

 

Na terenie całego miasta, przez cały dzień, będziemy mogli też spotkać wolontariuszy akcji.

 

Szczegółowy program imprezy podamy wkrótce. Tymczasem polecamy zajrzeć na stronę www.idaczerwcowa.pl, gdzie znajdują się formularze zgłoszeniowe do udziału w różnego rodzaju konkursach.

 

 

Setki gorących serc

 

W organizację przedsięwzięcia wraz z Fundacją Energia-Dzianie włączają się setki osób: różnego rodzaju instytucje, przedsiębiorcy, osoby prywatne, wolontariusze - tych w zeszłym roku było około 300. Niedługo na stronie akcji pojawi się formularz do rejestracji wolontariuszy.

 

Idę Czerwcową wspierają m.in. burmistrz i starosta, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, PSP nr 3, PG nr 1, I LO w Kozienicach, PANDA Klub Aquator, kozienickie parafie, Enea Wytwarzanie, komendy powiatowe policji i straży i szereg różnych innych podmiotów. - Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie. W zeszłym roku dołączyło do nas 76 sponsorów, którzy wsparli nas rzeczowo bądź finansowo - mówi Beata Smykiewicz-Różycka. - Chcemy zaprosić wszystkich mieszkańców do udziału w naszej akcji; do wspólnej zabawy, ale też pomocy drugiemu człowiekowi.

    
Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KDK
Od 14 stycznia do 11 lutego w sali na rogu Centrum Kulturalno-Artystycznego można oglądać wystawę „...
Wczoraj policjanci z Kozienic zatrzymali kierującego pojazdem renault, który jechał bez zapiętych ...
Fot. archiwum
Od 28 stycznia do 1 lutego w ramach pierwszego tygodnia ferii z KCRiS odbędzie się 22 edycja Turnieju Pił...
10 kwietnia na kozienicki stadion przyjedzie niedawny drugoligowiec, Legionovia Legionowa. To właśnie ten...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook