Dzisiaj jest niedziela, 20 maja 2018 r., 140 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Nowy ranking Wspólnoty. Kozienice wśród najzamożniejszych miast powiatowych w Polsce
Dodał: MariuszBasaj, 18-07-2017 13:40, odsłon: 3950
Ilustracja przykładowa.
Ilustracja przykładowa.

Gmina Kozienice znalazła się na trzecim miejscu wśród miast powiatowych w najnowszym rankingu najzamożniejszych samorządów w Polsce. Ten prestiżowy ranking jak co roku przygotowało Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota".

Jak to jest liczone?

 

Zasadą wyliczania wskaźnika użytego w rankingu jest dzielenie dochodów jednostki samorządu przez liczbę ludności. Przy dochodach pomijane są wpływy z dotacji celowych. Jak uzasadniają autorzy naszego rankingu prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje takie mają chwilowy, za to bardzo silny wpływ na dochody.

 

Dochody do budżetu zostały jeszcze skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odejmowane są składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – czyli tak zwane janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodane są skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych.

 

Lider bez zmian  

                                                                                                    

Ranking ten przygotowywany jest 2001 roku i od samego początku niezmiennie (w tej kategorii) triumfują w nim dolnośląskie Polkowice. Gmina ta stanowi jeden z głównych ośrodków przemysłowych Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, a na jej terenie znajduje się szereg dużych zakładów, m.in. fabryka silników samochodowych Volkswagena. Pod względem dochodów na mieszkańca "biją konkurencję na głowę". W 2016 roku wyniosła ona 5647,29 zł na osobę. Dla porównania w 10. w zestawieniu Puławach jest to 3647,87 zł.

 

Trzeci rok z rzędu na drugim miejscu uplasowało się podwarszawskie Piaseczno z kwotą 4454,59 zł. Ta gmina od początku istnienia zestawienia utrzymuje się w ścisłej czołówce (od 2 do 5 miejsca, raz 8).

 

Kozienice znowu na podium

 

Po roku przerwy Kozienice ponownie trafiły na podium (awans z 4 na 3, rok temu wyprzedziło nas Zakopane) z kwotą 4279,21 zł. Sytuacja naszego miasta w ostatnich latach wygląda w rankingu bardzo stabilnie i od 2010 roku praktycznie cały czas są "na pudle".

 

10 najzamożniejszych samorządów w kategorii miast powiatowych to: 1. Polkowice (dolnośląskie), 2. Piaseczno (mazowieckie), 3. Kozienice, 4. Mikołów (śląskie), 5. Goleniów (zachodniopomorskie), 6. Zakopane (małopolskie), 7. Grodzisk Mazowiecki (mazowieckie), 8. Nowy Dwór Mazowiecki (mazowieckie), 9. Oświęcim (małopolskie), 10. Puławy (lubelskie).

 

Impuls rozwojowy

 

O komentarz do najnowszego rankingu poprosiliśmy burmistrza Tomasza Śmietankę. - Naturalnie cieszę się z wysokiej pozycji Gminy Kozienice w rankingu. Jeżeli mamy środki własne, to możemy być odważnym, aktywnym podmiotem np. na rynku gospodarki nieruchomościami. Możemy być animatorem rozwoju, a jednocześnie magnesem dla pieniędzy z zewnątrz. W ostatnich dwóch kadencjach pozyskaliśmy ponad 20 milionów z Funduszu Spójności, a w zeszłym roku 23 miliony złotych dotacji do budowy CKA. Żeby to było możliwe, musieliśmy jednak ponieść ryzyko. Nowy okres programowania to kolejne pozyskiwanie środków zewnętrznych, np. na rewitalizację - mówi gospodarz gminy.

 

Wysoka pozycja Kozienic w rankingu jest zależna m.in. od zamożności mieszkańców, bo częścią dochodów gmin są wpływy z podatku PIT. Gmina Kozienice nie stosuje natomiast maksymalnych stawek podatków lokalnych, np. od nieruchomości, środków transportowych czy podatku rolnego. Te rokrocznie są znacznie niższe od dopuszczanych przepisami.

 

Na dochody samorządu duży wpływ mają również środki z CIT, czyli podatku płaconego przez osoby prawne.

 

- Kilkadziesiąt gmin w Polsce ma dużo większe dochody na jednego mieszkańca niż Kozienice. Są to zazwyczaj małe gminy wiejskie, silnie rozwinięte turystycznie bądź z kopalniami na swoim terenie. Na czym polega przewaga takich miast jak Kozienice, Polkowice czy Piaseczno nad nimi? Stolice powiatów oddziałują na znacznie szerszy teren, są impulsem rozwojowym dla okolicznych gmin wiejskich. W naszym przypadku to ponad 60 tysięcy mieszkańców - tłumaczy Tomasz Śmietanka i dodaje: - Z jednej strony równoważymy rozwój części miejskiej i wiejskiej naszej gminy, z drugiej wspieramy instytucje powiatowe, np. szpital, z którego korzystają mieszkańcy nie tylko naszego powiatu, ale również ościennych, a także współfinansujemy remonty dróg powiatowych. Bardzo ważna jest też współpraca z innymi gminami poprzez Związek Gmin Ziemi Kozienickiej oraz Lokalną Grupę Działania Puszcza Kozienicka.

 

Wąska grupa "arystokratów"

 

W Polsce w ubiegłym roku było 43 gminy (z niemal 2,5 tys.), w których dochody na mieszkańca wynosiły powyżej 5 tys. zł, w tym najbogatszy w kraju Kleszczów. Ta wiejska gmina jest siedzibą Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrowni Bełchatów, a dochód na mieszkańca w 2016 roku wyniósł 40470,43 zł! Drugie miejsce zajmuje nadmorski Rewal, gdzie króluje turystyka. Tu dochód to 18351,71 zł. Z dużych miast przodują Warszawa, Wrocław i Opole (5-6,7 tys. zł).

 

Pełny ranking z jego omówieniem można znaleźć TUTAJ.

Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot. Kamil Zapora
Ponad stu zawodników z całej Polski przyjechało na piątą edycję największych zawodów rowero...
Fot. Kozienice24
Około 150 pięknych, specjalnie wyselekcjonowanych BMW zawitało w ten weekend do Ośrodka Rekreacji i Turys...
fot. Kamil Zapora
W piątek, 18 maja w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach miał miejsce wernisaż ...
Mercedes Szulen z ZSP w Zajezierzu zajęła I pierwsze miejsce za taniec solowy w kategorii klas IV – VI. Fot. KDK
Kilkudziesięciu młodych tancerzy rywalizowało w czwartek w CKA podczas drugiego dnia XXV Konkursu Muzyczn...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook