Dzisiaj jest piątek, 25 maja 2018 r., 145 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Nie będzie ogromnej wieży w centrum Garbatki. Inwestor się wycofał
Dodał: MariuszBasaj, 12-04-2017 14:27, odsłon: 3469

Minister Infrastruktury i Budownictwa uchylił decyzję Wojewody Mazowieckiego w sprawie lokalizacji inwestycji w centrum Garbatki-Letniska. PKP PLK S.A. chciała tam wybudować wysoki do 47 metrów maszt radiokomunikacyjny, ale ostatecznie inwestor wycofał się z tego pomysłu. Po prawie dwóch latach zmagań prawnych, władzom gminy udało się uzyskać ten ważny efekt - centrum malowniczej, turystycznej miejscowości nie zostanie oszpecone. 

Żeby zrozumieć całą sprawę, należy się cofnąć się do pierwszego półrocza 2015 roku. Wtedy to ówczesny Wojewoda Mazowiecki, bez konsultacji z władzami gminy, wyraził zgodę na budowę przez PKP PLK S.A. ogromnego masztu radiokomunikacyjnego. Przypomnijmy, wieża miałaby stanąć w pobliżu torów, pomiędzy dworcem kolejowym a Pomnikiem Ofiar Oświęcimskich i mogłaby mierzyć do 47 metrów wysokości. Tego typu inwestycja jawnie godziłaby w nastawioną na turystykę i rekreację gminę, zwyczajnie szpecąc jej krajobraz. Mogłaby mieć także negatywny wpływ na cenne przyrodniczo obszary.

 

Dwuletni bój

 

Władze gminy od razu przystąpiły do działań. Na nic były jednak rozmowy z PKP i propozycje innych lokalizacji dla masztu. Wtedy zaczął się istny bój na paragrafy. Najpierw gmina Garbatka-Letnisko wystąpiła o uznanie jej za stronę w prowadzonym przez Wojewodę Mazowieckiego postępowaniu dotyczącym lokalizacji obiektu. Następnie w maju 2015 roku władze samorządowe złożyły odwołanie od decyzji o lokalizacji inwestycji, zarzucając m.in. nieprawidłowości w prowadzonym postępowaniu.

 

Tamto odwołanie nie przyniosło jednak skutków, bo w lutym 2016 roku gmina otrzymała decyzję Ministra Infrastruktury i Budownictwa, który zwyczajnie umorzył postępowanie odwoławcze, uznając że gmina nie może być stroną w tej sprawie. Minister nie rozpatrzył nawet przedstawionych zarzutów!

 

Władze samorządowe nie mogły zaakceptować takiej decyzji. Wójt Robert Kowalczyk zaskarżył decyzję ministra do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a sąd w grudniu 2016 roku opowiedział się po stronie gminy i uchylił decyzję ministra. W praktyce oznaczało to tyle, że minister musiał rozpatrzeć odwołanie od decyzji. I rozpatrzył na korzyść gminy. Na początku kwietnia minister uchylił w całości zaskarżoną decyzję wojewody.

 

Inwestor się wycofał

 

Jeszcze w trakcie prowadzonego postępowania odwoławczego, inwestor czyli PKP PLK S.A. wycofał się z planów inwestycji w tym miejscu i zamierza użyć innego rozwiązania do systemu komunikacji. Inwestor wycofał wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji w tym miejscu, przez co w świetle prawa sprawa stała się "bezprzedmiotowa". W tej sytuacji minister musiał uchylić decyzję i umorzyć postępowanie organu pierwszej instancji, jednak bez potrzeby merytorycznej oceny decyzji wojewody.

 

- Cieszę się, że sprawa - po dwóch latach starań w tym kierunku - szczęśliwie została doprowadzona do końca. Jeszcze raz powtórzę, rozumiemy potrzebę wykonania tego typu inwestycji, nie mogliśmy jednak zaakceptować proponowanej lokalizacji. Nie mielibyśmy żadnych uwag, gdyby ten obiekt stanął z dala od zabudowań - mówi wójt Robert Kowalczyk, dodając: - Centrum Garbatki zachowa swoje piękne walory turystyczne, wypoczynkowe i środowiskowe, a o to nam od początku chodziło. Chciałbym serdecznie podziękować mieszkańcom, stowarzyszeniom i wszystkim tym osobom, które zaangażowały się w tę sprawę.

Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. archiwum
Piknik i festyn rodzinny, rajd rowerowy, sportowe emocje, spotkanie literackie oraz uroczystość patriotyc...
Źródło: funpage grupy Rokiczanka na Facebooku
Już 2 czerwca czeka nas kolejna edycja imprezy związanej z Puszczą Kozienicką. W tym roku w odróżn...
fot. Kozienice24
W czwartek 24 maja w urzędzie miejskim odbyła się narada sołtysów i przewodniczących komitet&oacut...
kadr z filmu
W tym tygodniu w repertuarze kina KDK trzy filmy w tym premiera ogólnopolska „Futrzaki rusza...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook