Dzisiaj jest piątek, 13 grudnia 2019 r., 347 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Kozienice w czołówce najbogatszych miast powiatowych w Polsce. Ranking zamożności na 2019 rok pisma Wspólnota
Dodał: DL, 25-07-2019 16:03, odsłon: 3053
Fot. Agencja Arpass
Fot. Agencja Arpass

W rankingu „Bogactwo Samorządów” przygotowanym przez Wspólnotę znalazły się miasta, gminy i powiaty naszego regionu.  Ranking ten jest zaskakujący. Dane pochodzą z najnowszego rankingu zamożności ekspertów pisma „Wspólnota". W czołówce najbogatszych miast powiatowych w Polsce znalazły się Kozienice, które zajęły 4 miejsce. Gmina Magnuszew z najlepszą pozycją wśród gmin wiejskich w naszym regionie.

Ranking zamożności samorządów przygotował, jak co roku, magazyn "Wspólnota". Eksperci biorą pod uwagę dochód na głowę mieszkańca w danym mieście, gminie czy powiecie za rok 2018. Raport opublikowano zaś w lipcu 2019.

 

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od kilkunastu lat. Dochody każdego samorządu podzielono przez liczbę ludności. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. W okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło rankingu (zamożność).

 

Kozienice w ścisłej czołówce miast powiatowych

 

Kozienice wśród 267 miast powiatowych, które zostały uwzględnione w rankingu znalazły się bardzo wysoko, bo aż na czwartym miejscu. Poziom ten stale się utrzymuje. W roku 2017 miasto Kozienice piastowało to samo miejsce.   Dochód budżetowy w Kozienicach liczony na jednego mieszkańca wyniósł 4683 złote. Wyżej w rankingu znalazły się tylko Grodzisk Mazowiecki, Piaseczno oraz Polkowice. Tak dobry wynik Kozienice zawdzięczają w głównej mierze Elektrowni Kozienice, która jest największym przedsiębiorstwem w regionie radomskim. Sprawia to, że miasto jest bez wątpienia jednym z największych potentatów na rynku energetycznym.

 

Powiat kozienicki wyżej w rankingu od radomskiego i zwoleńskiego

 

Wśród powiatów naszego regionu niezmiennie od kilku lat powiat kozienicki zajmuje najwyższa pozycję w rankingu. Zajął on 202 miejsce w zestawieniu za rok 2018. Pozycje ta stanowi spadek względem badań wykonanych w 2017 roku, gdzie powiat kozienicki uplasował się na 178 miejscu. Powiat zwoleński w roku 2017 znalazł się na 228 miejscu w rankingu Wspólnoty, zaś w tegorocznym zestawieniu nastąpiła nieznaczna tendencja spadkowa do 236 miejsca. Dochód na głowę mieszkańca powiatu przekroczył 700 zł. W powiecie radomskim dochód ten w 2018 roku wyniósł 661 zł, zajmując 247 miejsce, gdzie w poprzednim roku znajdował się na pozycji 252.

 

Mocna pozycja gminy Magnuszew

 

W rankingu gmin wiejskich najbogatszą gminą naszego regionu według tegorocznego rankingu okazała się gmina Magnuszew. Zajęła 573 miejsce, a dochód na mieszkańca wyniósł 3061 zł. Za nią znalazła się gmina Głowaczów na 820 miejscu, gdzie dochód to 2933 zł. Kolejne gminy to Jedlnia-Letnisko, która uplasowała się na 1113 miejscu, a dochód wyniósł 2806 zł, oraz gmina Pionki, 1226 miejsce z dochodem 2749 zł.

 

W rankingu innych miast, miasto Pionki znalazło się na 498 miejscu z dochodem na mieszkańca wynoszącym 2722 zł.

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Nowicjusz
Słowa jednego z handlarzy z bazaru niedzielnego:
.... za 250zł sprzedam w Kozienicach bo z elektrowni i tak kupią a w Pionkach muszę niestety za 200zł.
26-07-2019, 13:12:55
+ 14
0
odpowiedz
Nowicjusz
Wszystko ma różne wymiary. Z jednej strony lepiej mieszkać w gminie bogatej niż biednej a z drugiej strony faktycznie w Kozienicach tanio nie jest. Z punktu widzenia samorządu to bardzo dobrze bo jest więcej kasy na inwestycje i to widać w porównaniu z innymi podobnymi miasteczkami. Są takie miasta gdzie od lat nie malowali pasów na przejściach. Chyba lepiej jednak żyć w bogatszym city. No i władza może się wykazać.
26-07-2019, 21:35:09
+ 14
- 1
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.UGMK
Mimo, iż typowej zimowej aury na horyzoncie nie widać, władze miasta zastanawiają się jak pomóc be...
fot.Enea
W czwartek, 12 grudnia, w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka odbył się XIX Przegląd Kolęd i...
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zachęca do udziału w zbliżającym się finale WOŚP, kt&oacut...
fot.KDK
To było przedświąteczne spotkanie z najpiękniejszymi polskimi kolędami. W czwartek, 12 grudnia, w Kozieni...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook