Dzisiaj jest piątek, 23 marca 2018 r., 82 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
Intelektualna stolica Południowego Mazowsza. W CKA trwa konferencja naukowa
Dodał: MariuszBasaj, 19-05-2017 12:44, odsłon: 2456
Od lewej: dr Adam Ziółkowski, dr inż. Tomasz Śmietanka, ks. dr hab. Sławomir Fundowicz, dr Piotr Możyłowski, prof. Kazimierz Ortyński i prof. Stanisław Wrzosek. fot. Mariusz Basaj
Od lewej: dr Adam Ziółkowski, dr inż. Tomasz Śmietanka, ks. dr hab. Sławomir Fundowicz, dr Piotr Możyłowski, prof. Kazimierz Ortyński i prof. Stanisław Wrzosek. fot. Mariusz Basaj

Wykładowcy z całej Polski, a także samorządowcy z terenu Mazowsza spotkali się w Kozienicach, aby dyskutować nad stanem finansów, możliwościami, bolączkami, ale też perspektywami finansów jednostek samorządu terytorialnego. W CKA trwa bowiem II Konferencja Naukowa pt. "Finanse Samorządu Terytorialnego: organizacja, funkcjonowanie i kierunki rozwoju".

Konferencja została zorganizowana przez Burmistrza Gminy Kozienice Tomasza Śmietankę i Fundację Przedsiębiorczości i Rynku Pracy, we współpracy ze znanymi uczelniami. Do Kozienic przyjechali wykładowcy z całego kraju, nie zabrakło także samorządowców, w tym przedstawicieli gmin z naszego powiatu czy starosty; obecni byli również m.in. burmistrzowie Szydłowca czy Mszczonowa.

 

Spotkanie rozpoczęło się w piątek około godz. 9:45, a poprowadzili je: doktor Adam Ziółkowski (Dziekan Wydziału Nauk Społecznych WSH w Radomiu), burmistrz dr. inż. Tomasz Śmietanka, ks. dr. hab. prof. KUL Sławomir Fundowicz (KUL Lublin, UTH Radom), dr Piotr Możyłowski (FPiRP, WSH Radom), prof. dr hab. Kazimierz Ortyński (UTH Radom) i prof. dr hab. Stanisław Wrzosek (KUL Lublin).

 

- Bardzo się cieszę, że dziś i jutro Kozienice będą intelektualną stolicą Południowego Mazowsza, dzięki wszystkim tęgim umysłom, które do nas z całej Polski przyjechały. To jest dla nas bardzo ważne; cieszę się również, że są wśród nas samorządowcy (...) Myślę, że tematy które poruszymy na tej konferencji będą nas inspirować w praktyce. Wiedza naukowa powinna być użyteczna i pomagać lepiej kształtować rzeczywistość - mówił burmistrz Tomasz Śmietanka.

 

- Finanse są podstawą samorządów, a często o tym się zapomina (...) Takie spotkanie jak dziś, to cenne połączenie praktyki i teorii - podkreślał profesor Stanisław Wrzosek.

 

Temat konferencji chwaliła również dr hab. Iwona Kowalska. - Dziś to rzadkość, aby finanse publiczne stanowiły główny przedmiot konferencji naukowych. Zwykle spychane są na boczne tory - podkreślała.

 

O finansach z wielu stron

 

Tematyka konferencji oscyluje wokół kilku ważnych aspektów finansów publicznych; m.in. stanu i przyszłości finansów samorządów, nadzorze nad nimi, współpracy JST z innymi instytucjami, w tym przedsiębiorcami, podatków, opłat lokalnych, usług komunalnych czy ekonomicznych i socjalnych problemów jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Konferencja stanowi doskonałą okazję do dyskusji nad bolączkami systemu i możliwościami jego poprawy. Już pierwsze prezentacje zrodziły szereg pytań na temat systemu subwencji oświatowych w naszym kraju i problemów z tym związanych, co miało swoje przełożenie w dyskusji.

 

Każdy z prelegentów miał 10 minut na swoje wystąpienie, dzięki czemu mogli się skupić tylko na istocie konkretnych zagadnień, co stanowiło dobre wyjście do dalszych przemyśleń.

 

Wśród prelegentów znalazł się także dr inż. Tomasz Śmietanka, który streścił swoje najnowsze badania w wystąpieniu pt. "Finansowo-administracyjne aspekty rozwoju lokalnego w opinii radnych gmin Grójec, Kozienice, Szydłowiec kadencji 2014-2018". Badania oparte są na ankietach, jakie skierował do radnych tych samorządów i stanowią element znacznie szerszego, dwudziestoletniego projektu. Mimo pozornej bliskości, wszystkie te trzy gminy sporo różni. Grójec znajduje się w tzw. strefie wpływów aglomeracji warszawskiej, Kozienice są na jej granicy, a Szydłowiec - poza tą strefą.

 

W piątek konferencja potrwa do godzin popołudniowych, w sobotę będzie kontynuowana.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Zdrowych, pogodnych, spokojnych, oraz wypełnionych wiarą i miłością Świąt Wielkanocnych. Ciepła płynącego...
fot. archiwum
Pierwszy mecz piłkarzy Energii Kozienice w rundzie wiosennej znów się przesunął i to przynajmniej ...
fot. ProCoreMedia
17 marca w krytej pływalni ,, Delfin” w Kozienicach odbyły się indywidualne i sztafetowe zawody pły...
fot. PTTK Kozienice
W środę 21 marca, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny odbył się XXXVI Rajd Wiosna w Puszczy Kozieni...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienice
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook