Dzisiaj jest poniedziałek, 20 maja 2019 r., 140 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Materiał wyborczy Ireneusz Sitarski
(Zdjęcia) Znamy wiceprzewodniczących rady, składy komisji, i wynagrodzenie burmistrza. Za nami druga sesja rady miejskiej
Dodał: KamZap, 06-12-2018 19:23, odsłon: 4234
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

Dzisiaj odbyła się druga sesja rady miejskiej w Kozienicach. W jej trakcie wybrano wiceprzewodniczących rady, a zostali nimi Artur Matera i Marek Kuźmiński. Ponadto ustalono składy komisji branżowych oraz komisji rewizyjnej i nowej komisji skarg, wniosków i petycji. Podjęto również uchwałę o wynagrodzeniu burmistrza, które pozostało bez zmian.

Na początku sesji burmistrz Piotr Kozłowski poinformował o powołaniu swojego nowego zastępcy Mirosława Pułkowskiego. Nowy wiceburmistrz skorzystał z okazji i powiedział kilka słów o sobie. Sylwetkę Mirosław Pułkowskiego szerzej przedstawialiśmy TUTAJ.

W porządku obrad drugiej sesji rady miejskiej znalazło się w sumie dwanaście uchwał. Pierwsza dotyczyła zmian w uchwale budżetowej gminy na ten rok. Jak podkreśliła skarbnik Barbara Galińska zmiany wynikają wyłącznie z wniosków dyrektorów wydziałów merytorycznych urzędu miejskiego i dyrektorów jednostek organizacyjnych gminy. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

 

Druga uchwała zmieniała stawki podatku od nieruchomości, ale nie wszystkich. Chodzi o te stawki podatku dotyczące działalności związanych z energią elektryczną oraz o tereny niezabudowane, objęte obszarem rewitalizacji. Te drugie w gminie Kozienice nie występują. Jednak wprowadzenie tych zmian na poziomie lokalnym było konieczne ze względu na decyzję Ministra Finansów. Radni jednomyślnie zagłosowali za przyjęciem uchwały.

W kolejnej uchwale radni ustalili średnią cenę skupu żyta z 54,36 zł za 1 dt na 40 zł za 1 dt, na podstawie cen z ostatnich czterech lat. Ustalenie średniej ceny jest potrzebne do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2019. Mazowiecka Izba Rolnicza pozytywnie zaopiniowała projekt. W tej kwestii radni również byli jednogłośni.

  

 

Dzisiaj radni po raz pierwszy oprócz tradycyjnego podniesienia ręki, zagłosowali także za pomocą nowego systemu elektronicznego.

 

Pensja burmistrza

Następnie rada zajęła się ustaleniem wynagrodzenia burmistrza gminy Kozienice. Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, przewodniczący rady Rafał Sucherman zaproponował jego wysokość. Według przewodniczącego powinno pozostać ono bez zmian i wynosić tyle samo co w czasie kadencji poprzedniego burmistrza. Żaden z radnych nie był temu przeciwny. Pensja Piotra Kozłowskiego na tym stanowisku będzie składała się zatem z: wynagrodzenia zasadniczego – 4 800 złotych, dodatku funkcyjnego – 2 100 zł, dodatku specjalnego – 2 760 zł oraz dodatku za wieloletnią pracę. Wszystkie podane kwoty są kwotami brutto.

Wiceprzewodniczący rady miejskiej

Później przyszedł czas na wybór wiceprzewodniczących rady miejskiej w Kozienicach. Przeprowadzeniem głosowania zajęła się specjalnie powołana do tego celu komisja skrutacyjna w składzie: Edward Pułkowski – przewodniczący, Mariusz Ptaszek i Grzegorz Kurek.

Na wiceprzewodniczących zaproponowani zostali Artur Matera i Marek Kuźmiński. W głosowaniu niejawnym Artur Matera uzyskał 16 głosów za, 1 przeciw, 2 wstrzymujące, a jeden głos był nieważny. Z kolei za Markiem Kuźmińskim głosowało 15 radnych, 1 był przeciwny, 2 się wstrzymało, a dwa głosy były nieważne.

 

 

Nowy burmistrz, nowy przewodniczący i nowi wiceprzewodniczący.

 

Komisje rady

Po wybraniu zastępców przewodniczącego, rada zajęła się ustaleniem składów komisji branżowych działających w radzie oraz komisji rewizyjnej i nowej komisji skarg, wniosków i petycji, które już po zakończeniu sesji ukonstytuowały się i wybrały swoich przewodniczących. Składy komisji przedstawiają się następująco:

Komisja rewizyjna: Marcin Ogórek – przewodniczący, Arkadiusz Molenda, Krzysztof Pawlik, , Alicja Kordula
Komisja skarg, wniosków i petycji: Ryszard Zając – przewodniczący, Alicja Kordula, Stanisław Kuźnar, Ewa Malec, Mariusz Ptaszek
Komisja budżetu, finansów i rozwoju gospodarczego: Mariusz Ptaszek – przewodniczący, Andrzej Wołos, Edward Pułkowski, Grzegorz Kurek, Robert Wojcieszek
Komisja gospodarki przestrzennej, budownictwa, komunikacji i bezpieczeństwa publicznego: Andrzej Gogacz – przewodniczący, Stanisław Kuźnar, Ryszard Zając, Grzegorz Kurek, Zdzisław Gregorczyk
Komisja rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska: Igor Czerwiński – przewodniczący, Zdzisław Gregorczyk, Marek Kapusta, Andrzej Gogacz, Robert Wojcieszek
Komisja zdrowia i opieki społecznej: Elżbieta Kowalska-Piechowicz – przewodnicząca, Marek Kapusta, Marcin Ogórek, Alicja Kordula
Komisja edukacji, kultury, sportu, turystyki i promocji: Edward Pułkowski – przewodniczący, Ewa Malec, Krzysztof Pawlik, Igor Czerwiński, Arkadiusz Molenda.

Płatny Metrobus?

Pod koniec sesji przyzwyczajeni byliśmy do tego, że burmistrz udziela odpowiedzi na zapytania i interpelacji radnych. Jednak w związku ze zmianami w ustawie o samorządzie gminnym pytania i interpelacje radni mogą kierować do burmistrza za pośrednictwem przewodniczącego rady drogą pisemną i w ten sam sposób uzyskiwać będą odpowiedź wciągu 14 dni.

W drodze wyjątku w punkcie wolnych wniosków burmistrz odniósł się do pytania radnej Ewy Malec o Metrobus, który za drobną opłatą mógłby kursować by po całej gminie. Piotr Kozłowski stwierdził, że taką decyzję musi podjąć po dokładnym przeanalizowaniu całej sytuacji. Nie ukrywał jednak, że według niego za część transportu na ternie gminy powinni odpowiadać prywatni przewoźnicy, zwłaszcza w miejscach gdzie kursy są dochodowe. Urząd miejski może interweniować przy połączeniach nieopłacalnych, a jednym z rozwiązań mógłby być właśnie płatny Metrobus.

W punkcie wolnych wniosków radna Alicja Kordula zwróciła uwagę na skromnie udekorowane, według mieszkańców, Osiedle Energetyki w okresie świątecznym. Burmistrz powiedział, że w tym roku zawieszone zostaną te dekoracje, które znajdują się na wyposażeniu urzędu miejskiego, natomiast o ewentualnym poszerzeniu luminacji świątecznej w innych miejscach Kozienic myśleć będzie można w przyszłym roku.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Boze chroń biedny naród ziemi naszej,przed dobrą zmiana amenn
06-12-2018, 20:03:02
+ 23
- 20
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
W rundzie jesiennej na własnej murawie pokonaliśmy Pogoń 1:0. Fot. archiwum
W piątek popołudniu zarząd klubu zwolnił dotychczasowego trenera Grzegorza Seremaka. W tej roli zastąpił ...
Dzisiaj rano w Chinowie (gm. Kozienice) pędzący seat wypadł z drogi, samochód dachował. Kierowcy n...
W sobotę wieczorem 18 maja zapalił się samochód w miejscowości Działki Brzózkie na terenie ...
Cztery jednostki straży pożarnej gasiły pożar domu letniskowego w Kępie Niemojewskiej, na terenie gminy G...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook