Dzisiaj jest piątek, 25 maja 2018 r., 145 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Za nami II Folkobranie. To był świetny finał z Kapelą ze Wsi Warszawa
Dodał: MariuszBasaj, 15-05-2017 08:46, odsłon: 3192
fot. Mariusz Basaj
fot. Mariusz Basaj

Światowej sławy zespół, czyli Kapela ze Wsi Warszawa wystąpił na finał II Festiwalu Folkobranie. Przez całe niedzielne popołudnie na terenie Ośrodka Rekreacji i Turystyki nad jeziorem trwała prawdziwa "Sielanka", której wisienką na torcie był występ znakomitych artystów. Patronat medialny nad festiwalem sprawowały Kozienice24.pl

Piknik czy też jarmark ludowy rozpoczął się na terenie ośrodka o godz. 13:00. Na odwiedzających czekały stoiska z rękodziełem, naturalnym miodem czy możliwość wzięcia udziału w grach i zabawach ludowych; były też koncerty plenerowe i warsztaty muzyczne.

 

Około godz. 17:00 ulicami miasta przeszła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Furioso. Na czele formacji jechał zabytkowy ciągnik - jeżdżąca reklama festiwalu. Młodzi muzycy dali krótki koncert plenerowy.

 


 Festiwal reklamował nietypowy, zabytkowy ciągnik.

 

Gwiazdorski finał

 

O godz. 18:00 na scenie pojawiły się gwiazdy festiwalu, czyli Kapela ze Wsi Warszawa. Formacja od 20 lat święci triumfy, ma na swoim koncie siedem albumów, liczne bardzo prestiżowe nagrody i setki koncertów, głównie poza granicami Polski. Kapela koncertowała na całym świecie, od Tokio i Melbourne po Los Angeles. Bez wątpienia plasują się w ścisłym topie twórców swojego gatunku i należą do jego największych propagatorów.

 

Zespół jest też mocno związany z Kozienicami (przez lata zespół współtworzył kozieniczanin Wojciech Krzak), a także z Ziemią Zwoleńską, choćby za sprawą Janiny i Kazimierza Zdrzalików, muzyków ze Strykowic Górnych.

 

Kapela w naszym mieście wystąpiła po raz drugi, ale po raz pierwszy w amfiteatrze nad jeziorem. W tej urokliwej scenerii widzowie mogli usłyszeć  m.in. "Do Ciebie Kasiuniu", "Na sobótce była", "Ej ty, gburski synie" czy "Hola byśki hola". Nie zabrakło też niespodzianek w postaci wspólnych występów z KMOD Furioso czy z dyrektorem Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach Zdzisławem Włodarskim.

 

Jak zawsze, występ Kapeli był pełen niepowtarzalnej energii i mocy, jaką trudno uchwycić w słowach. Zespół zachwyca w każdym calu, łączy, ratuje nie(d)ocenione wartości polskiej muzyki tradycyjnej i interpretuje je na nowo. Stanowi istną perełkę nie tylko na polskiej, ale światowej scenie muzycznej.

 

 Gwiazdą festiwalu była Kapela ze Wsi Warszawa.

 

Razem z Kapelą wystąpił dyrektor Szkoły Muzycznej Zdzisław Włodarski.

 

Festiwal za nami

 

"Sielanka" zwieńczyła II Festiwal Folkobranie. W ciągu czterech dni kozienicka publiczność mogła zobaczyć siedem świetnych koncertów, a młodzi muzycy wziąć udział w licznych warsztatach. Folkobranie to impreza o ogromnym potencjalne i z pewnością na dobre wpisze się w kulturowy kalendarz Kozienic. Moc, energia, pozytywni ludzie i jakże cenne polskie tradycje, a do tego przyjazne okoliczności do propagowania kultury to tylko niektóre elementy siły tego przedsięwzięcia.

 

Już czekamy na kolejną edycję!

 


Pomysłodawcy festiwalu Patryk Walczak i Kinga Bobienko podziękowali wszystkim osobom zaangażowym w to przedsięwzięcie. 

 

Komentarz redakcji:

 

Folkobranie to świetna inicjatywa; festiwal jakiego najzwyczajniej brakowało w Kozienicach. Muzyka ludowa, folkowa, eklektyczna w najlepszym wydaniu. Poparta dużą wiedzą i warsztatem twórców. Przedsięwzięcie o ogromnym ładunku artystycznym, ale też edukacyjnym. Świetna okazja do przekazania młodszemu pokoleniu, tego co najcenniejsze w Polskości - kultury, a dla starszych słuchaczy do przypomnienia sobie melodii sprzed lat, z tych potańcówek z lat młodzieńczych. Kawałek świata, który przeminął. Kawałek Polski, z którego możemy być dumni.

 

Niestety, to co bez problemu zauważają miłośnicy muzyki poza granicami kraju, w Polsce często ginie wśród tandety. Nasze dobra pozostają niedoceniane przez nas samych. Z przykrością muszę stwierdzić, że w niedzielę w Kozienicach było podobnie. Organizatorzy przewidzieli na koncert Kapeli niemal tysiąc bezpłatnych wejściówek, a na amfiteatrze pojawiło się jakieś 500 osób, w tym sporo przyjezdnych, np. z Radomia. W mojej ocenie kozienicka widownia w dużej mierze zawiodła. Jeśli zespół tego formatu przyciąga tak małą widownię; to znaczy że albo publiczność nie dorosła do tej muzyki albo jest zwyczajnie rozpieszczona i stała się wybredna do granic możliwości.

 

Niemniej jednak pozostaje mieć nadzieję, że kolejne Folkobranie przyczyni się do pogłębienia świadomości naszych słuchaczy i z roku na rok festiwal będzie rósł w siłę.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. archiwum
Piknik i festyn rodzinny, rajd rowerowy, sportowe emocje, spotkanie literackie oraz uroczystość patriotyc...
Źródło: funpage grupy Rokiczanka na Facebooku
Już 2 czerwca czeka nas kolejna edycja imprezy związanej z Puszczą Kozienicką. W tym roku w odróżn...
fot. Kozienice24
W czwartek 24 maja w urzędzie miejskim odbyła się narada sołtysów i przewodniczących komitet&oacut...
kadr z filmu
W tym tygodniu w repertuarze kina KDK trzy filmy w tym premiera ogólnopolska „Futrzaki rusza...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook