Dzisiaj jest sobota, 23 czerwca 2018 r., 174 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
(Zdjęcia, wideo) Rok temu huragan wyniszczył Puszczę Kozienicką. Walka z jego efektami ciągle trwa
Dodał: MariuszBasaj, 17-07-2017 13:41, odsłon: 1814
fot. Artur Mazur i Lidia Zaczyńska, wideo Mariusz Grotkowski
fot. Artur Mazur i Lidia Zaczyńska, wideo Mariusz Grotkowski

W czerwcu minął rok od czasu największej w ostatnich dziesięcioleciach klęski, jaka nawiedziła lasy Puszczy Kozienickiej, w tym szczególności Nadleśnictwa Kozienice. 17 czerwca 2016 roku huragan powalił, wyłamał lub uszkodził w inny sposób 60 tys. m3 drzew. Walka ze skutkami wichury ciągle trwa. O tym, co już wykonano i co jeszcze przed leśnikami opowiada Artur Mazur

Huragan zniszczył drzewa wszystkich gatunków występujących w Puszczy, w szczególności w drzewostanach najstarszych wiekowo, ale nie ominęła też młodników. - Rozmiar szkód systematycznie zwiększał się, gdyż kolejne wichury powalały powalały drzewa uprzednio uszkodzone w umiarkowany sposób - mówi Artur Mazur.

 

Ucierpiały również drzewostany objęte ochroną w rezerwatach przyrody oraz strefach ochronnych bociana czarnego. Suma strat gospodarczych i ekologicznych była bardzo wysoka, a najbardziej ucierpiały leśnictwa Adamów i Karpówki, gdzie odnotowano 60% wszystkich wywrotów.

 

Cała masa pracy

 

Walka ze skutkami żywiołu była sporym wyzwaniem. W pierwszej kolejności Nadleśnictwo Kozienice musiało udrożnić drogi, co było szczególnie ważne ze względów bezpieczeństwa. Panująca susza sprzyjała bowiem pożarom.

 

Powołano również specjalny Zespół Kryzysowy, który opracował szczegółowy plan działania: od inwentaryzacji szkód, wprowadzenie zakazu wstępu do lasu, przez ustalenie priorytetów usuwania wyłomów (w dużej mierze zależne od szkodników) po pozyskiwanie wiatrołomów.

 

Intensywne prace pozyskaniowe trwały do końca ubiegłego roku, a w przypadku Leśnictw Karpówka i Adamów również w pierwszym kwartale 2017 roku. W efekcie pozyskane zostało ponad 52,5 tys. m3 drewna pohuraganowego, które zostało już w całości sprzedane i wywiezione z lasu.

 

Około 7 tys. m3 drewna z wywrotów i złomów zostało pozostawione w lesie do całkowitego rozkładu, w ramach ochrony bioróżnorodności. W tym ponad 5 tys. m3 na terenie kompleksu "Grądy", a także na terenach rezerwatów przyrody.

 

– Tak rozległe szkody udało się usunąć bardzo sprawnie dzięki szerokiemu zastosowaniu maszyn wielooperacyjnych - harwesterów i forwarderów. Usuwanie złomów i wywrotów to najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne prace z zakresu pozyskiwania drewna – na szczęście udało się je wykonać, unikając wypadków przy pracy – mówi Artur Mazur.

 


Niektóre drzewostany zostały wyniszczone całkowicie.

 

Odnowić las

 

Kolejnym bardzo ważnym zadaniem było wykonanie odnowień na terenach, gdzie szkody miały charakter wielkogrupowy lub płatowy, czyli wystąpiła tam konieczność całkowitego usunięcia drzewostanów.

 

Wiosną zostało odnowione 36 ha powierzchni poklęskowych. Na jesień pozostało jeszcze do odnowienia prawie 7 ha takich powierzchni.

 

Nie jest to całość prac odnowieniowych, gdyż dotyczyły one również tzw. luk drzewostanowych, czyli fragmentów gdzie odnawiano od 0,05 do 0,5 ha. Część z takich terenów została pozostawiona do odnowień naturalnych.

 

Kolejnym etapem, który potrwa przez kilka najbliższych lat, będą prace pielęgnacyjne służące m.in. ochronie sadzonek przed chwastami i popieraniu docelowych składników przyszłych młodników, ochronie przed szkodnikami owadzimi, patogenami grzybowymi oraz szkodami od zwierzyny łownej. - Poziom szkód w uprawach poklęskowych wskazuje na konieczność zabezpieczenia ich poprzez zagrodzenie części upraw przed zwierzyną - zaznacza Mazur. W Nadleśnictwie Kozienice powstał specjalny Program Zagospodarowania powierzchni poklęskowych, który będzie realizowany przez najbliższe lata.

 

Pamiętajmy również, że w lipcu 2015 r. wystąpiły w Nadleśnictwie również rozległe szkody huraganowe – ich rozmiar wyniósł powyżej 10 tys. m3 drewna. Zatem w sumie w ciągu dwu ostatnich lat łączny rozmiar uszkodzonych drzewostanów wynosi ponad 70 tys. m3.

   
Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KPP Kozienice
W środę 20 czerwca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gniewoszowie odbyła się debata ewaluacyjna, na temat...
Fot. KDK
W czwartek 21 czerwca najlepsi wokaliści i tancerze 25. edycji Music-Dance ponownie spotkali się w Centru...
Fot. Kamil Zapora
W piątek 22 czerwca uczniowie w całej Polsce zaczęli letnią przerwę w nauce. W kozienickich szkołach w cz...
Rafał Zielony (z lewej) to reprezentant kozienickiej komendy, który stanął na drugim miejscu podium w kategorii drabina hakowa - indywidualnie. Fot. Kamil Zapora
W dniach 20-21 czerwca w Kozienicach odbywały się XIX Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego w spor...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook