Dzisiaj jest poniedziałek, 21 maja 2018 r., 141 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
(Zdjęcia) To dopiero wspaniały jubileusz. PSP nr 1 ma już sto lat!
Dodał: MariuszBasaj, 09-06-2017 15:47, odsłon: 6453
fot. Mariusz Basaj
fot. Mariusz Basaj

Uroczysta msza święta, przemarsz przez miasto, odsłonięcie tablicy pamiątkowej i wyjątkowa, pełna wspomnień akademia. W piątek Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Urszuli Kochanowskiej obchodziła wspaniały jubileusz. Szkoła ma już za sobą 100 lat niezwykle ważnej misji, jaką jest edukowanie dzieci.

Uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa kościele pw. Świętego Krzyża w Kozienicach. Mszy świętej przewodniczył Biskup Pomocniczy Diecezji Radomskiej Piotr Turzyński. Po nabożeństwie uczestnicy - prowadzeni przez Kozienicką Młodzieżową Orkiestrę Dętą "Furioso" - przemaszerowali ulicą Radomską do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1.

 

Ta część obchodów jubileuszu rozpoczęła się odsłonięcia tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez społeczność szkolną z okazji 100-lecia szkoły. Jej odsłonięcia dokonali ks. biskup, przedstawiciele samorządu oraz społeczności szkolnej: dyrekcja, emerytowani dyrektorzy, nauczyciele, rodzice. Tablicę poświęcili ksiądz biskup oraz ks. kanonik Kazimierz Chojnacki.

 


 Przed rozpoczęciem akademii wszyscy zebrali się przy wejściu do szkoły, gdzie odsłonięto jubileuszową tablicę pamiątkową.

 

Następnie wszyscy zebrali się w sali sportowej szkoły. Tu gości przywitała dyrektor szkoły Maria Sampolińska. - To niezwykły zaszczyt, że w tak zacnym gronie obchodzimy 100-lecie urodzin naszej szkoły. Jest mi szczególnie miło, że przypadła mi organizacja tego święta. Uroczystość zgromadziła kilka pokoleń nauczycieli, pracowników, uczniów, rodziców, absolwentów i gości - mówiła. Na prośbę dyrektor minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy przyczynili się do rozwoju szkoły, ale nie doczekali tego pięknego jubileuszu.

 

Następnie wyświetlono filmy przedstawiające historię szkoły, zarówno tę dalszą, jak i czasy bardziej współczesne.

 


 Uroczystość zgromadziła kilkaset osób.

 

Gorące słowa uznania

 

Głos zabrali również zaproszeni goście, którzy na ręce dyrektor złożyli serdeczne gratulacje, podziękowania i życzenia dalszych sukcesów. - Nie zdarza się często, należy to do rzadkości, żeby patronem czegokolwiek, a szkoły szczególnie było dziecko. I ten charyzmat szkoły jest niezwykle cenny i wyjątkowy w skali Polski. To dowartościowanie dziecka, które jest skarbem, bez którego życie jest puste, jest czymś bardzo wielkim. Cieszę się, że w tym środowisku ten charyzmat jest strzeżony i życzę, żeby taki był - mówił biskup Turzyński.

 

W imieniu gminy Kozienice z ciepłymi słowami do społeczności szkolnej zwrócili się wiceburmistrz Igor Czerwiński, przewodniczący rady Mariusz Prawda i dyrektor Wydziału Edukacji UM Robert Boryczka. Głos zabrali również m.in. naczelnik wydziału edukacji starostwa Janusz Patkowski, dyrektor Szkoły Muzycznej Zdzisław Włodarski, dyrektor KDK Elwira Kozłowska, przedstawiciele innych szkół z terenu miasta i gminy, w tym szkół średnich; przedstawiciele związków zawodowych, rodziców, uczniów.

 


 Gminę Kozienice reprezentowali (od lewej): dyrektor Robert Boryczka, przewodniczący rady Mariusz Prawda i wiceburmistrz Igor Czerwiński.

 

Tanecznym krokiem w stulecie

 

Na zakończenie uroczystości swoimi talentami mogli pochwalić się najmłodsi. Dzieci przygotowały bardzo fajny układ taneczny, wręcz wymarzony na taką okoliczność. Nie zabrakło też motywów muzycznych i poezji.

 


 Dzieci przygotowały bardzo fajny układ taneczny.

 

Z kart historii

 

PSP nr 1 to najstarsza szkoła w Kozienicach. Powstała w 1917 roku jako szkoła żeńska. Pierwotnie mieściła się w nieistniejącym już domu, wynajmowanym od pana D. Lewiego. Znajdował się on na rogu ulicy Radomskiej i Głowaczowskiej. Imię Urszuli Kochanowskiej nadano szkole w 1918 roku.

 

26 listopada 1924 roku podjęto decyzję o budowie nowej siedziby przy ul. Kościuszki. Budowę zakończono w 1927 roku. Budynek składał się z ośmiu obszernych sal, pokoju nauczycielskiego, kancelarii oraz mieszkania dla kierownika.

 

Przed II wojną światową szkoła liczyła 17 oddziałów, do których uczęszczało 750 uczennic. W trakcie wojny budynek pełnił różne funkcje: był szpitalem, a potem magazynem. Został kompletnie zdewastowany, odremontowano go w 1946 roku.

 

W 1986 roku rozpoczęto budowę dodatkowego, jednopiętrowego budynku z 11 salami i innymi pomieszczeniami. W 2011 roku rozpoczęto budowę sali sportowej, którą ukończono rok później.

 

Obecnie w szkole uczy 559 uczniów w 26 oddziałach. Pracuje tu 58 nauczycieli i 21 pracowników obsługi.

 


 W piątek nie mogło zabraknać indywidualnych podziękowań dla emerytowanych dyrektorek szkoły.

 

Pierwszym kierownikiem szkoły był Alfred Stebnowski, następnie Piotr Wójcik i Walery Dudkowski. Kolejno szkołą zarządzali: Jan Marek (1933-1965), Henryk Cichosz (1965-71), Tadeusz Banach (1971-72), Jan Boryczka (1972-74), Zygmunt Chlewicki (1974-1982), Regina Metlerska (1982-90), Wanda Caban (1990-96), Janina Kaniszewska (1996-2001). Od 2001 roku dyrektorem szkoły jest Maria Sampolińska.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot. Kamil Zapora/ Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Mundial w Rosji zbliża się wielkimi korkami. Dla wielu piłkarzy udział w nim należy do najwyższych wyr&oa...
Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego zaprasza na  festyn "Puszcza Miodem Pły...
Fot. KCRiS
Kolejny tydzień i kolejna edycja naszej zabawy. Wraz z Kozienickim Centrum Rekreacji i Sportu przygotowal...
fot. Kamil Zapora
Ponad stu zawodników z całej Polski przyjechało na piątą edycję największych zawodów rowero...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook