Dzisiaj jest poniedziałek, 21 maja 2018 r., 141 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
(Zdjęcia) Święto rolników z Powiśla. Za nami XIV Kozienicki Dzień Ogórka
Dodał: MariuszBasaj, 03-07-2017 09:12, odsłon: 5226
Tradycyjnie rozegrano konkurs w rzucaniu ogórkiem do celu. Fot. Mariusz Basaj
Tradycyjnie rozegrano konkurs w rzucaniu ogórkiem do celu. Fot. Mariusz Basaj

Konkursy z zielonymi warzywami w roli głównej i wspólna zabawa taneczna - to jedne z atrakcji, jakie czekały na uczestników XIV Kozienickiego Dnia Ogórka. W niedzielę 2 lipca rolnicy z Powiśla wspólnie świętowali w Piotrkowicach, a zabawy nawet nie popsuła nieco kapryśna, zwłaszcza na początku imprezy, pogoda.

Obchody zielonego święta rolników z Powiśla tradycyjnie rozpoczęły się od mszy świętej w miejscowym kościele, podczas której modlono się m.in. o pomyślne zbiory. Po nabożeństwie zebrani przemaszerowali na plac szkolny, gdzie zorganizowano festyn.

 

Wszystkich przybyłych przywitali organizatorzy, przedstawiciele sołectw Kuźmy i Piotrkowice, a także Związku Producentów Rolnych w Kozienicach. - Ogórek stał się symbolem rolnictwa Powiśla Kozienickiego (...) W warunkach coraz silniejszej konkurencji na rynku, ograniczeń handlowych, marka towaru jest gwarancją sukcesu, a to święto ma właśnie budować markę produktów miejscowego rolnictwa - mówił Włodzimierz Kowalski, dodając - Chciałbym życzyć wszystkim rolnikom sukcesów w rozwoju gospodarstw, udanych plonów i pomyślnych transakcji handlowych.

 

Najlepsze życzenia złożyli rolnikom m.in. wiceburmistrzowie Małgorzata Bebelska i Igor Czerwiński, starosta Andrzej Jung czy dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu Józef Cytryniak, którzy dokonali uroczystego otwarcia imprezy.

 

- Gmina Kozienice jest szczęśliwa, bo z jednej strony ma jeden z najnowocześniejszych zakładów, z drugiej zaś znakomite tereny rolnicze, a wszystko otoczone ramionami Wisły i Puszczy Kozienickiej. Jednak te tereny rolnicze wymagają państwa ciężkiej pracy. Jednym z produktów, który na przestrzeni lat stał się naszą wizytówką jest ogórek. Wierzymy, że ten rok mimo trudnej aury będzie obfity, a państwa praca będzie usatysfakcjonowana. Życzymy tego z całego serca - mówiła Małgorzata Bebelska.

 


Igor Czerwiński opowiedział o prowadzonych na Powiślu inwestycjach, a Małgorzata Bebelska w swoim przemówieniu podkreśliła trud pracy rolników.

 

Zielona zabawa przy muzyce

 

Następnie scenę przejęli artyści z Zespołu "Relaks", którzy przygotowali na ten dzień program pełen szlagierów. Od hitów, które bawią Polaków od wielu lat po znacznie nowsze kompozycje. W międzyczasie uczestnicy imprezy chętnie kosztowali zupy ogórkowej, chleba ze smalcem i oczywiście kiszonych ogórków. Natomiast na stanowisku Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego można było wypełnić ankietę konkursową. Z pośród autorów poprawnych odpowiedzi wylosowano zwycięzców. Z każdą chwilą pogoda poprawiała się, a na imprezę przybywało coraz to więcej osób.

 

W końcu przyszła pora na rozegranie tradycyjnych konkurencji "Najlepszy zbieracz i "Najlepszy kisiar", czyli zbierania ogórków na czas do wiadra oraz rzucania (w parach) ogórkami do celu - beczki do kiszenia. Chętnych nie brakowało, wręcz przeciwnie, w tym roku wystartowało wielu zawodników. Najlepsi okazali się: Hanna Szczypiór (52,67 sec) oraz duet Sylwester i Lidia Seroka (9/12 trafień). Zawody prowadzili Włodzimierz Kowalski i Artur Gac, a nagrody laureatom pierwszych trzech miejsc wręczali burmistrz Tomasz Śmietanka, starosta Andrzej Jung i przedstawiciele Banku BGŻ BNP Paribas.

 


 Zbieranie ogórków na czas to jedna z konkurencji, która od lat rozgrywana jest w Piotrkowicach.

 

Podobnie jak rzucanie ogórkiem do celu. W tym roku rzucano parami. Dwie serie po trzy rzuty na osobę.

 

Tuż przed rozdaniem nagród najlepsze życzenia rolnikom złożył burmistrz Tomasz Śmietanka. - Życzmy sobie jako rolnicy dobrej polityki rolnej ze strony państwa i dobrych układów geopolitycznych (...) A co zależy od gminy i powiatu? Gmina robi infrastrukturę. Dobrych dróg przybywa na Powiślu, jesteśmy skanalizowani i zwodociągowani, a to służy mieszkańcom. Jeżeli są jakieś trudności, to zawsze pomagamy częściowo w podatkach rolnych. Co czyniliśmy kiedy dochodziło do klęsk. Miejmy nadzieję, że w tym roku ich nie będzie i żeby produkcja rolna była coraz bardziej opłacalna, a ceny ogórków dobre i stabilne - mówił gospodarz gminy.

 

 

W niedzielę rozegrano jeszcze jedną dodatkową konkurencję, tj. przeciąganie liny przez drużyny Związku Producentów Rolnych i mieszkańców Piotrkowic - po zaciętej walce, oczywiście w dobrych nastrojach, wygrali ci drudzy.

 

Potem przyszła już pora na zabawę taneczną pod chmurką z zespołem Dekret.

 


Obie ekipy włożyły w przeciąganie liny wszystkie siły, ale wygrała przede wszystkim dobra zabawa.

 

Do wspólnej zabawy publiczność zachęcał zespół Dekret.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot. Kamil Zapora/ Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Mundial w Rosji zbliża się wielkimi korkami. Dla wielu piłkarzy udział w nim należy do najwyższych wyr&oa...
Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego zaprasza na  festyn "Puszcza Miodem Pły...
Fot. KCRiS
Kolejny tydzień i kolejna edycja naszej zabawy. Wraz z Kozienickim Centrum Rekreacji i Sportu przygotowal...
fot. Kamil Zapora
Ponad stu zawodników z całej Polski przyjechało na piątą edycję największych zawodów rowero...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook