Dzisiaj jest środa, 20 września 2017 r., 263 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Święto rolników z Powiśla. Za nami XIV Kozienicki Dzień Ogórka
Dodał: MariuszBasaj, 03-07-2017 09:12, odsłon: 4252
Tradycyjnie rozegrano konkurs w rzucaniu ogórkiem do celu. Fot. Mariusz Basaj
Tradycyjnie rozegrano konkurs w rzucaniu ogórkiem do celu. Fot. Mariusz Basaj

Konkursy z zielonymi warzywami w roli głównej i wspólna zabawa taneczna - to jedne z atrakcji, jakie czekały na uczestników XIV Kozienickiego Dnia Ogórka. W niedzielę 2 lipca rolnicy z Powiśla wspólnie świętowali w Piotrkowicach, a zabawy nawet nie popsuła nieco kapryśna, zwłaszcza na początku imprezy, pogoda.

Obchody zielonego święta rolników z Powiśla tradycyjnie rozpoczęły się od mszy świętej w miejscowym kościele, podczas której modlono się m.in. o pomyślne zbiory. Po nabożeństwie zebrani przemaszerowali na plac szkolny, gdzie zorganizowano festyn.

 

Wszystkich przybyłych przywitali organizatorzy, przedstawiciele sołectw Kuźmy i Piotrkowice, a także Związku Producentów Rolnych w Kozienicach. - Ogórek stał się symbolem rolnictwa Powiśla Kozienickiego (...) W warunkach coraz silniejszej konkurencji na rynku, ograniczeń handlowych, marka towaru jest gwarancją sukcesu, a to święto ma właśnie budować markę produktów miejscowego rolnictwa - mówił Włodzimierz Kowalski, dodając - Chciałbym życzyć wszystkim rolnikom sukcesów w rozwoju gospodarstw, udanych plonów i pomyślnych transakcji handlowych.

 

Najlepsze życzenia złożyli rolnikom m.in. wiceburmistrzowie Małgorzata Bebelska i Igor Czerwiński, starosta Andrzej Jung czy dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu Józef Cytryniak, którzy dokonali uroczystego otwarcia imprezy.

 

- Gmina Kozienice jest szczęśliwa, bo z jednej strony ma jeden z najnowocześniejszych zakładów, z drugiej zaś znakomite tereny rolnicze, a wszystko otoczone ramionami Wisły i Puszczy Kozienickiej. Jednak te tereny rolnicze wymagają państwa ciężkiej pracy. Jednym z produktów, który na przestrzeni lat stał się naszą wizytówką jest ogórek. Wierzymy, że ten rok mimo trudnej aury będzie obfity, a państwa praca będzie usatysfakcjonowana. Życzymy tego z całego serca - mówiła Małgorzata Bebelska.

 


Igor Czerwiński opowiedział o prowadzonych na Powiślu inwestycjach, a Małgorzata Bebelska w swoim przemówieniu podkreśliła trud pracy rolników.

 

Zielona zabawa przy muzyce

 

Następnie scenę przejęli artyści z Zespołu "Relaks", którzy przygotowali na ten dzień program pełen szlagierów. Od hitów, które bawią Polaków od wielu lat po znacznie nowsze kompozycje. W międzyczasie uczestnicy imprezy chętnie kosztowali zupy ogórkowej, chleba ze smalcem i oczywiście kiszonych ogórków. Natomiast na stanowisku Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego można było wypełnić ankietę konkursową. Z pośród autorów poprawnych odpowiedzi wylosowano zwycięzców. Z każdą chwilą pogoda poprawiała się, a na imprezę przybywało coraz to więcej osób.

 

W końcu przyszła pora na rozegranie tradycyjnych konkurencji "Najlepszy zbieracz i "Najlepszy kisiar", czyli zbierania ogórków na czas do wiadra oraz rzucania (w parach) ogórkami do celu - beczki do kiszenia. Chętnych nie brakowało, wręcz przeciwnie, w tym roku wystartowało wielu zawodników. Najlepsi okazali się: Hanna Szczypiór (52,67 sec) oraz duet Sylwester i Lidia Seroka (9/12 trafień). Zawody prowadzili Włodzimierz Kowalski i Artur Gac, a nagrody laureatom pierwszych trzech miejsc wręczali burmistrz Tomasz Śmietanka, starosta Andrzej Jung i przedstawiciele Banku BGŻ BNP Paribas.

 


 Zbieranie ogórków na czas to jedna z konkurencji, która od lat rozgrywana jest w Piotrkowicach.

 

Podobnie jak rzucanie ogórkiem do celu. W tym roku rzucano parami. Dwie serie po trzy rzuty na osobę.

 

Tuż przed rozdaniem nagród najlepsze życzenia rolnikom złożył burmistrz Tomasz Śmietanka. - Życzmy sobie jako rolnicy dobrej polityki rolnej ze strony państwa i dobrych układów geopolitycznych (...) A co zależy od gminy i powiatu? Gmina robi infrastrukturę. Dobrych dróg przybywa na Powiślu, jesteśmy skanalizowani i zwodociągowani, a to służy mieszkańcom. Jeżeli są jakieś trudności, to zawsze pomagamy częściowo w podatkach rolnych. Co czyniliśmy kiedy dochodziło do klęsk. Miejmy nadzieję, że w tym roku ich nie będzie i żeby produkcja rolna była coraz bardziej opłacalna, a ceny ogórków dobre i stabilne - mówił gospodarz gminy.

 

 

W niedzielę rozegrano jeszcze jedną dodatkową konkurencję, tj. przeciąganie liny przez drużyny Związku Producentów Rolnych i mieszkańców Piotrkowic - po zaciętej walce, oczywiście w dobrych nastrojach, wygrali ci drudzy.

 

Potem przyszła już pora na zabawę taneczną pod chmurką z zespołem Dekret.

 


Obie ekipy włożyły w przeciąganie liny wszystkie siły, ale wygrała przede wszystkim dobra zabawa.

 

Do wspólnej zabawy publiczność zachęcał zespół Dekret.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot. Policja Kozienice
"Kozienickich przedszkolaków kręci bezpieczeństwo przez cały rok" - pod takim hasłem policjanci z ...
Ilustracja przykładowa. fot. pixabay
Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości proj...
Ilustracja przykładowa. fot. pixabay
"Koń, jaki jest, każdy widzi" to tytuł nowej wystawy, którą od czwartku 21 września będzie można o...
Fot. google
Władze gminy Magnuszew prowadzą konsultacje w sprawie zmiany nazw trzech ulic. Co prawda, termin na tego ...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook