Dzisiaj jest niedziela, 16 czerwca 2019 r., 167 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Setki kozieniczan wzięło udział w VII Orszaku Trzech Króli
Dodał: KamZap, 06-01-2019 14:30, odsłon: 2935
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

Dzisiaj w ponad 700 miastach Polski przemaszerowały uroczyste Orszaki Trzech Króli z okazji Święta Objawienia Pańskiego. W tym roku Kozienice już po raz siódmy znalazły się w tym gronie. Podobnie jak w zeszłym roku, setki wiernych pokonało trasę z kościoła pw. Świętej Rodziny do Świętego Krzyża, na której nie zabrakło scen jasełkowych.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej o godz. 10:30 w Świętej Rodzinie. Tuż po nabożeństwie rozpoczął się tradycyjny pochód. Przed kościołem ksiądz kanonik Kazimierz Chojnacki przywitał wszystkich zebranych. Tutaj na każdego czekała także kolorowa korona. Po wyjściu z kościoła orszak przemaszerował ulicą Głowaczowską i Sportową, a na czele podążali trzej królowie na koniach. Wśród uczestników znaleźli się m.in. burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski i wiceburmistrz Dorota Stępień, przewodniczący rady miejskiej Rafał Sucherman i jego zastępca Artur Matera, wicestarosta kozienicki Józef Grzegorz Małaśnicki, radny sejmiku województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka oraz ksiądz dziekan Władysław Sarwa.

Pierwszym miejscem, w którym zatrzymał się orszak była „Karczma pod Złotym Szczupakiem”, która powstała przy Hali Sportowej. Jej gospodarze, w których wcielili się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Kozienicach starali się namówić wędrowców, żeby zboczyli z drogi zmiany siebie na lepsze i zostali u nich. Jednak orszak nie zważając na te pokusy ruszył dalej, by dotrzeć na skwer przy Pomniku Niepodległości, gdzie mogliśmy zobaczyć symboliczną scenę walki dobra ze złem przygotowaną przez uczniów PSP 1 w Kozienicach.

 

 

 

Orszak podążał za gwiazdą.

 

 

Na trasie kolędy grała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozienicach.

 

 Podążając dalej ulicą Warszawską wierni minęli CKA, a z jego tarasu usłyszeli słowa otuchy wypowiedziane przez Papieża Polaka Jana Pawła II.

Przed I LO im. Stefana Czarnieckiego odnaleźli dwór króla Heroda gdzie czekała na nich kolejna próba. Herod i jego świta starali się namówić ludzi, aby porzucili trudy wędrówki. Próżne były jednak ich starania, ponieważ orszak ruszył dalej, żeby odnaleźć i oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi na ostatnim przystanku przy kościele pw. Świętego Krzyża. Tutaj także już po raz trzeci umiejscowiona została żywa szopka.

 

 

Pomimo, że tego dnia odczuwalna temperatura na zewnątrz była grubo poniżej zera to kozieniczanie tłumnie wzięli udział w Orszaku.

 

Później głos zabrali uczestnicy Orszaku w tym burmistrz Piotr Kozłowski, który w zeszłym roku sam występował w roli Króla Baltazara. Znając zatem stronę organizacyjną tej uroczystości i pracę jaka jest z nią związana podziękował wszystkim, którzy brali udział w organizacji. Podkreślił również, że jego jako samorządowca szczególnie cieszą kozienickie orszaki, ponieważ są one inicjatywą lokalnego społeczeństwa.

 


Burmistrz wyraził swój entuzjazm tym, że Orszak Trzech Króli, który jest społeczną inicjatywą cieszy się tak dużym zainteresowaniem.


Zebrani przed kościołem pw. Św. Krzyża zapytani przez ks. Kazimierza Chojnackiego o to czy w przyszłym roku chcą wziąć udział w VIII Orszaku Trzech Króli, jednogłośnie wyrazili swoją aprobatę dla tego pomysłu.

Na koniec można było zrobić sobie zdjęcia ze zwierzętami z żywej szopki, a także zjeść pączka i napić gorącej herbaty, które przygotowali organizatorzy.

Głównym organizatorem orszaku była Kozienicka Rada Rycerzy Kolumba.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Ma tupet ten nasz były się jeszcze pokazywać publicznie!
06-01-2019, 15:55:52
+ 14
- 6
odpowiedz
Niekorzystny stan finansów i zobowiązań pozostawiony nowemu Burmistrzowi i nowej Radzie Miejskiej przez poprzednie władze o czym świadczą: procedowane zmiany w uchwale budżetowej Gminy Kozienice na rok 2018, poszukiwania oszczędności i konieczne przesunięcia środków finansowych w celu dokonania zmian w planie finansowym, zadłużenie gminy - w tym wielomilionowe zwiększenie tego zadłużenia na koniec poprzedniej kadencji, zobowiązania do wypłat odszkodowań w roku 2019, podpisane umowy inwestycyjne – gdzie główne koszty są przerzucone na nową kadencję Rady Miejskiej.
08-01-2019, 09:19:16
+ 7
- 2
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
W ostatnim meczu z Pilicą padło, aż osiem goli, niestety tylko trzy dla Energi. Fot. Sylwester Szymczak
W sobotę Enea KS Energia Kozienice zagra w Białobrzegach ostatni ligowy mecz w tym sezonie. Żeby oddalić ...
Jeszcze do 28 czerwca można nadsyłać prace na XVII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Marii Komorn...
Badania prowadzone są w busach takich jak ten.
26 lipca w  Garbatce prowadzone będą bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat. ...
Co ciekawego będzie działo się w ten weekend w naszym regionie?
Koncerty, festyny, biegi, akcje charytatywne – rozpoczynający się weekend zapowiada się ciekawie. Z...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook