Dzisiaj jest środa, 18 lipca 2018 r., 199 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI

(Zdjęcia) Marszem oddali cześć poległym na Ziemi Kozienickiej żołnierzom
Dodał: MariuszBasaj, 25-09-2017 14:16, odsłon: 1061
fot. KSRH
fot. KSRH

W dniach 23-24 września członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, wraz z liczną grupą dzieci i młodzieży, ruszyli na ósmy już Marsz szlakiem bojowym 31. Pułku Strzelców Kaniowskich.

- Idea marszu jest niezmienna od lat. Chodzi o przybliżenie historii wrześniowych walk 31. Pułku Strzelców Kaniowskich oraz innych jednostek Wojska Polskiego toczących boje we wrześniu 1939 r. na Ziemi Kozienickiej - mówi rzecznik stowarzyszenia Krzysztof Zając.

 

Trasa pełna historii

 

W trakcie marszu uczestnicy odwiedzili wiele miejsc pamięci narodowej, gdzie oddali hołd wystawiając warty, składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze. Maszerujący odwiedzili: Matyldzin (pomnik-mogiła żołnierska 76. Lidzkiego Pułku Piechoty im. Ludwika Narbutta), Cecylówkę Głowaczowską (pomnik upamiętniający mord dokonany przez Wehrmacht na mieszkańcach wsi), Studzianki Pancerne (pomnik-mauzoleum bitwy pancernej), Basinów (pomnik w miejscu walk 31. PSK), Chodków (pomnik upamiętniający potyczkę Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Woli Chodkowskiej), Ryczywół (pomnik poświęcony walkom o Przedmoście Maciejowickie), Łaszówkę (mogiła żołnierzy z oddziału "Hubala"), Cztery Kopce (mogiła żołnierzy 31. PSK i innych oddziałów Wojska Polskiego walczących na tym terenie we wrześniu 1939 r.) oraz Augustów (pomnik - okolice miejsca rozbicia 31. PSK).

 


Tradycyjnie na trasie pojawiła się historyczna ciężarówka.

 

Młodzi dołączyli

 

Pierwszego dnia rekonstruktorom towarzyszyła prawie 60-osobowa grupa dzieci i młodzieży wraz z opiekunami z PSP 3 w Kozienicach, PSP w Woli Chodkowskiej i ZS w Grabowie nad Pilicą.

 

- Razem przeszliśmy ze Studzianek do Woli Chodkowskiej, gdzie na terenie szkolnym urządziliśmy poczęstunek dla wszystkich oraz podsumowanie pierwszego dnia Marszu. Każdy uczestnik otrzymał od nas publikacje wydane przez KSRH - przewodnik po "Szlaku bitew, potyczek i miejsc pamięci narodowej Gminy Kozienice" oraz najnowszą publikację "Śladami majora Henryka Dobrzańskiego po Ziemi Kozienickiej". Był też konkurs z nagrodami z wiedzy, która przekazywaliśmy podczas Marszu - relacjonuje Krzysztof Zając.

 

Na zakończenie całego Marszu, pod pomnikiem w Augustowie odbyła się mała uroczystość patriotyczna, podczas której oprócz KSRH wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele Nadleśnictwa Kozienice oraz OSP w Stanisławicach.

 

Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu "Każdy dzień jest podróżą przez historię II" dofinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz gminę Kozienice. Patronat nad przedsięwzięciem objęli Starosta Powiatu Kozienickiego oraz Burmistrz Gminy Kozienice, partnerami byli: Nadleśnictwo Dobieszyn i Kozienice, Powiat Kozienicki, Gmina Kozienice.

 

W przedsięwzięciu udział wzięła liczna grupa dzieci i młodzieży.

 

Rajd jak zawsze zakończono uroczystością pod pomnikiem w Augustowie.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
NACZELNY WÓDZ ZAWSZE NA PRZODKU
Dodane obrazki:
27-09-2017, 23:43:52
0
0
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Dzięki naszemu wsparciu Błażej będzie mógł kontynuować realizację swoich marzeń.
Błażej Piłat z Pionek ma 29 lat i w lutym tego roku wykryto u niego nowotwór mózgu. Choroba...
Fot. Iwona Bolek
W sobotę, 14 lipca 2018 r. w Lipie  odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia Oc...
fot. Kamil Zapora / A©Arpass
We wtorek 17 lipca w sali konferencyjne urzędu miejskiego w Kozienicach odbyła się narada sołtysów...
Fot. KDK
Jak co miesiąc Kozienicki Dom Kultury zaprosił najmłodszych mieszkańców miasta i okolic na spotkan...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook