Dzisiaj jest piątek, 10 kwietnia 2020 r., 101 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
(Zdjęcia) Kwesta, koncerty i inne atrakcje. Za nami druga Ida Czerwcowa!
Dodał: MariuszBasaj, 19-06-2017 09:37, odsłon: 8412
fot. Mariusz Basaj
fot. Mariusz Basaj

Trzy koncerty, szereg najróżniejszego rodzaju turniejów, kwesta uliczna, wykłady i warsztaty, ale przede wszystkim pomoc chorym kobietom w walce z rakiem i upowszechnianie profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi - tak w największym skrócie wyglądał finał II edycji kampanii społeczno-charytatywnej "Ida Czerwcowa. Stop rakowi piersi", zorganizowanej przez Fundację Energia-Działanie. Akcji patronowały Kozienice24.pl

W niedzielę impreza trwała od godzin porannych. O 9:00 ruszyła loteria fantowa, w której do zgarnięcia był szereg ręcznie zdobionych / wykonanych przedmiotów, książki, gadżety, etc., a z której dochód oczywiście został przeznaczony na cele akcji. Kilkadziesiąt minut później rozpoczęły się także warsztaty "Mały Geniusz" dla dzieci. Najmłodsi mogli wziąć udział w dwóch blokach zajęć: fizyczno-chemicznym oraz robotyczno-elektronicznych. Były wspólnie wykonywane doświadczenia, gra na podłączonych do układów elektronicznych jabłkach, harfie świetlnej i szereg innych ciekawych zajęć, które wzbudzały zainteresowanie najmłodszych.

 

Równolegle działo się nad jeziorem, gdzie o 10:00 ruszyły regaty kajakowe poprowadzone przez najlepszego z fachowców - brązowego medalistę igrzysk w Atlancie, wielokrotnego mistrza świata i Europy Piotra Markiewicza. Chętnych żeby zmierzyć się z mistrzem nie brakowało.

 


 Sporym zainteresowaniem, podobnie jak w ubiegłym roku, cieszyła się loteria fantowa.

 

Elektronika potrafi oczarować najmłodszych. Nic dziwnego, że z chęcia brali udział w warsztatach.

 

Odczarować raka

 

Kozienicka akcja ma dwa równoległe cele. Połowa zebranych w tym roku środków zostanie przeznaczone na wsparcie dla 4 kobiet zmagających się z nowotworem piersi, druga pula posłuży do sfinansowania badań dla kobiet w przedziale wiekowym 18-49, a więc w tym, który nie jest objęty ogólnopolskim programem profilaktyki NFZ.

 

Jednym z najważniejszych punktów niedzielnego finału był wykład onkologa dr Katarzyny Pogody, który odbył się w sali kameralnej CKA. Pani doktor jest onkologiem klinicznym, a kozieniczankom opowiadała m.in. o ryzyku zachorowania i o tym, że rak piersi to jeszcze nie wyrok.

 


Doktor Katarzyna Pogoda "odczarowywała raka" podczas swojego wykładu. 

 

Wszystkich przybyłych na wykład przywitała prezes Fundacji Energia-Działanie Beata Smykiewicz-Różycka, która opowiedziała o początkach akcji i jej aktualnych zadaniach. - Ida Czerwcowa. Ida to nasza koleżanka, przyjaciółka, nauczycielka matematyki w I LO im. Stefana Czarnieckiego. Kiedy dowiedzieliśmy się o chorobie Idy, uznaliśmy, że trzeba pomóc. Ida zgodziła się na akcję, ale postawiła nam jeden bardzo ważny warunek. Powiedziała: "Beata, ratuj inne dziewczyny". I to właśnie staramy się robić, w myśl hasła: Rak to nie wyrok. To impuls to działania. Razem możemy więcej! - mówiła prezes fundacji.

 

Głos zabrała również wiceburmistrz gminy Kozienice Małgorzata Bebelska, która podkreślała jak ważna jest profilaktyka raka piersi - ten może zaskoczyć absolutnie każdego. Mówiła też o zaangażowaniu Gminy Kozienice w różnego rodzaju akcje profilaktyczne, programy i projekty prozdrowotne.

 

Po wykładzie wszystkie panie miały okazje wziąć udział w warsztatach samobadania piersi, które przy wykorzystaniu specjalnych fantomów poprowadziły panie ze Stowarzyszenia Amazonki Warszawa-Centrum. Kobiety miały też okazję podyskutować ze specjalistkami.

 


Samobadanie piersi to świetny sposób profilaktyki prozdrowotnej. Panie mogły w niedzielę poćwiczyć na specjalnych fantomach pod okiem specjalistek.

 

Najpiękniejsza cisza

 

Zwieńczeniem bloku atrakcji w Centrum Kulturalno-Artystycznym był koncert grupy folkowo-poetyckiej Cisza jak ta. Popularni muzycy dali prawie 1,5-godzinny występ, prezentując własne interpretacje tekstów Osieckiej czy Kofty, jak również swoje w pełni autorskie piosenki. Publiczność usłyszała m.in. takie utwory jak "Dziewczyna z portretu", "W naszym niebie", "A jednak ciągle ją pamiętasz" czy "Bo tak cię kocham..."Nie zabrakło wspólnego śpiewania, autografów i pamiątkowych zdjęć po koncercie.

 


Cisza jak ta zachwyca poezją śpiewaną na najwyższym poziomie.

 

Działo się nad jeziorem!

 

Szereg atrakcji czekał na terenie Ośrodka Rekreacji i Turystyki nad Jeziorem Kozienickim. Kto nie zdążył tam rano, mógł podążyć za paradą motocyklową, która wyruszyła o 14:30 z Małpiego Gaju. Kilkadziesiąt maszyn przemknęło ulicami Kozienic, robiąc specjalną rundę honorową pod domem Idy Murawskiej - fani dwóch kółek pozdrowili ją w swój motocyklowy sposób.

 


 Do akcji włączyli się również kozieniccy motocykliści.

 

Nad jeziorem trwał wspólny piknik przy grillu, na dzieci czekały przejażdżki konne, a młodzież rywalizowała w nietypowych konkurencjach: najdłuższym zwisaniu na drążku (w myśl nieoficjalnego hasła "Rak nam wisi") oraz w turnieju laser tag, czyli laserowego paintballa. Do wspólnego strzelania światłem zgłosiło 12 trzyosobowych drużyn (w tym jedna żeńska i dwie mieszane), które na dość dużym wydzielonym terenie mogły zasmakować bezbolesnej walki. Nie brakowało emocji i wymyślnych taktyk, ale przede wszystkim dobrej zabawy. Dochód z turnieju oczywiście wesprze konto fundacji.

 


Na laser taga, zorganizowanego przez grupę Dyed Wolves, zgłosił się komplet 12 drużyn.

 

Gorące słowa uznania

 

O 18:30 uczestnicy większości wydarzeń finałowych spotkali się w amfiteatrze nad jeziorem, by nieco podsumować te dwa dni. Na podsumowanie zbiórki pieniędzy jeszcze przyjdzie pora (trwa liczenie, księgowanie, etc.), ale była to okazja do wręczenia nagród w poszczególnych turniejach i dyplomów uznania dla wielu zaangażowanych w Idę Czerwcową osób. Były puchary za regaty kajakowe, turniej siatkówki, maraton matematyczny, turniej wiedzy olimpijskiej, laser tag i zwis na drążku.

 


 Galę rozdania nagród i podziękowań w amfiteatrze poprowadzili aktor Radosław Mazur i prezes Fundacji Beata Smykiewicz-Różycka.

 

Koncertowy finał

 

Zwieńczeniem tegorocznej Idy Czerwcowej były dwa koncerty w amfiteatrze nad jeziorem. Jako pierwszy na scenie pojawił się krakowski zespół rockowy Ostatni w Raju. Piotr Piekiełko, Łukasz Malinowski, Piotr Malinowski i Mateusz Zakrzewski grają razem od kilku lat, a na scenie stanowią istny żywioł. Polecamy zajrzeć na ich kanał YouTube (klik).

 


 Ostatni w Raju, pierwsi do dobrej imprezy. Panowie dali czadu na scenie.

 

Po rockowych klimatach przyszła pora na freestyle, a to za sprawą kombinacji Kudłaty Soundsystem / Rastamaniek / Żywe Instrumenty. Panowie bujali w chilloutowym klimacie, dając upust pozytywnej energii.

 


Rastamaniek i Kudłaty pojechali z freestyle'owym koncertem.

 

Organizatorem akcji "Ida Czerwcowa. Stop rakowi piersi" jest Fundacja Energia-Działanie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Burmistrz Gminy Kozienice Tomasz Śmietanka oraz Starosta Powiatu Kozienickiego Andrzej Jung. Sponsorem głównym wydarzenia była Enea Wytwarzanie, a patronat medialny sprawowały jak zawsze Kozienice24.pl


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
U jednej z pracownic kozienickiego szpitala wykryto koronawirusa. W związku z tym zamknięto Oddział Inten...
Fot. Facebook - Powiat Kozienicki
9 kwietnia ENEA Wytwarzanie na prośbę starosty kozienickiego przekazała biurka, krzesła i ławy dla Szpita...
W środowe popołudnie na ulicy Przemysłowej w Kozienicach doszło do zderzenia dwóch samochodó...
Fot. UM Kozienice
Burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski, 12 marca zawarł umowę dotyczącą wykonania utwardzonego placu d...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook