Dzisiaj jest poniedziałek, 01 czerwca 2020 r., 153 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
(Zdjęcia) Cudowna muzyka ponownie rozbrzmiała w Kozienicach. Za nami VII festiwal im. Józefa Furmanika
Dodał: KamZap, 29-04-2019 07:40, odsłon: 2405
Chór Mieszany Katedry Wawelskiej z Krakowa był tegorocznym Gościem Festiwalu Fot. Kamil Zapora
Chór Mieszany Katedry Wawelskiej z Krakowa był tegorocznym Gościem Festiwalu Fot. Kamil Zapora

Cztery chóry i jeden zespół wokalny zaprezentowali swoje umiejętności podczas VII Festiwalu Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika, który odbył się w niedzielę, 28 kwietnia w kościele pw. Świętego Krzyża w Kozienicach.

Już od sześciu lat po Świętach Wielkanocnych w kościele pw. Świętego Krzyża licznie gromadzą się kozieniczanie i goście spoza naszego miasta, żeby wysłuchać koncertów w wykonaniu chórów i zespołów mających w swym repertuarze dzieła o tematyce sakralnej, w tym kompozycje Józefa Furmanika – wybitnego muzyka, organisty i wykładowcy związanego z Kozienicami. Wszystko to za sprawą Festiwalu Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika, który już na dobre zagościł w kalendarzu wydarzeń kulturalnych naszego miasta.

Na początku wszystkich przybyłych powitała dyrektor Kozienickiego Domu Kultury, organizatora wydarzenia, Elwira Kozłowska. Następnie oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski.

 

 

- Ten festiwal inspiruje kulturowo, religijnie, a także humanistycznie, bo muzyka sakralna głosi miłość, zarówno człowieka do Boga jak i do drugiego człowieka  – tymi słowami burmistrz oficjalnie rozpoczął siódmą edycję festiwalu.


Żeby wysłuchać cudownej muzyki do kościoła pw. Świętego Krzyża przybyło wiele osób, a wśród nich znalazł się wicemarszałek senatu Adam Bielan.

 

 

- Jest to festiwal, który z jednej strony honoruje jednego z najwybitniejszych polskich organistów i kompozytorów muzyki sakralnej, a z drugiej dostarcza nam wszystkim niezapomnianych przeżyć artystycznych – mówił wicemarszałek.

 

Wśród obecnych były również osoby bezpośrednio związane z Józefem Furmanikiem i festiwalem jego imienia, czyli wnuczka kompozytora Maria Antonina Furmanik i pomysłodawczyni festiwalu - siostra Barbara Wycech. Otrzymały one od burmistrza Piotra Kozłowskiego kwiaty.

 

Piękna mozaika muzycznej twórczości

 

W tym roku w czasie siódmej odsłony festiwalu przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się cztery chóry i jeden zespół wokalny. Jako pierwsi wystąpili gospodarze: Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka oraz Chór Fa-Mi-Re im. Józefa Furmanika.

 

Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury powstał w 2014 roku i pracuje pod kierownictwem Ewy Izdebskiej. Do chóru należy 20 słuchaczy UTW. Wszyscy są amatorami i miłośnikami muzyki. W repertuarze chóru znajdują się utwory o tematyce patriotycznej, okolicznościowej i kolędy.

 

 

Jako pierwsi zaśpiewali seniorzy z kozienickiego UTW pod kierunkiem Ewy Izdebskiej. Był to również ich pierwszy występ w tym festiwalu.


Chór Fa-Mi-Re działa od 2004 roku, a inicjatorka jego powstania jest jednocześnie pomysłodawczynią Festiwalu im. Furmanika - siostra Barbara Wycech, Franciszkanka od Cierpiących. W swoim repertuarze posiadają wiele utworów kompozytora związanego z Kozienicami, co zaprezentowali w niedzielę pod kierunkiem siostry Anny Sulimy.

 

 

Chór Fa-Mi-Re to stały bywalec Festiwalu, który wystąpił we wszystkich siedmiu edycjach.

 

Po koncertach gospodarzy przyszedł czas na Chór Parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie „Jubilate Deo” pod dyrekcją siostry Wojciechy Agnieszki Tarnawskiej OP. W swojej ponad 70-letniej działalności chór występował nie tylko w kraju, ale i za granicą.

 


Chór Jubilate Deo

 

Jako przedostatni zaprezentowali się członkowie Kameralnego Zespołu Wokalnego „Modo Maiorum” co z łaciny można tłumaczyć jako „na sposób przodków”. Formacja powstała z myślą o wykonywaniu najwybitniejszych dzieł chóralnych dawnych mistrzów renesansu i baroku. Próbkę tego mogliśmy usłyszeć wczoraj w Kozienicach. Chór pochodzi z Warszawy i występuje pod dyrekcją Michała Straszewskiego.

 


Zespół Modo Maiorum wykonuje utwory renesansowe i barokowe w estetyce zbliżonej do oryginału.

 

Gość Festiwalu


Na zakończenie wiele pięknych utworów wykonał Chór Mieszany Katedry Wawelskiej z Krakowa pod dyrekcją Andrzeja Korzeniowskiego.


Chór Mieszany Katedry Wawelskiej powstał w 2006 roku z inicjatywy Ks. Kard. Stanisława Dziwisza, obok już istniejącego chóru męskiego. Ideą nowego zespołu stało się kultywowanie muzycznych tradycji Katedry Wawelskiej.

 

W jego skład wchodzą młode osoby, które są w większości uczniami krakowskich liceów, średnich szkół muzycznych oraz studentami uczelni wyższych. Dyrygentem i założycielem chóru jest Andrzej Korzeniowski. W swoim repertuarze Chór posiada dzieła polskiej i zagranicznej muzyki dawnej.

 

 

Występ w Kozienicach dołączył do bogatego dorobku chóru, który na swoim koncie ma już ponad 800 koncertów.

 

Pamięci Papieża Polaka

 

Ostatnim punktem Festiwalu była wspólna modlitwa pod pomnikiem Jana Pawła II dla uczczenia 5. rocznicy kanonizacji Papieża Polaka. Miała ona miejsce 27 kwietnia 2014 roku – dokładnie tego samego dnia w Kozienicach odbył się II Festiwal Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika. Właśnie od tamtej pory Festiwal rokrocznie organizowany jest w Niedzielę Miłosierdzia Bożego zaraz po Świętach Wielkanocnych. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem papieskim.

 

 

Kwiaty pod pomnikiem złożyła delegacja gminy Kozienice: przewodniczący rady miejskiej Rafał Sucherman, burmistrz Piotr Kozłowski, wiceburmistrz Dorota Stępień oraz radny Arkadiusz Molenda. 

 

Oraz przedstawiciele powiatu kozienickiego: starosta kozienicki Andrzej Jung i wiceprzewodnicząca rady powiatu Małgorzata Bebelska. Towarzyszył im radny sejmiku województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka.


Kwiaty złożył również
dyrektor PSP nr 4 w Kozienicach Tomasz Trela.


Wartę przy pomniku pełnili uczniowie PSP nr 4, której patronem jest właśnie Jan Paweł II oraz Rycerze Kolumba.

 

Józef Furmanik (1867-1953) - wybitny kompozytor, organista, wykładowca, wychowawca wielu pokoleń organistów, muzyków, śpiewaków oraz człowiek wielokrotnie wyróżniany najwyższymi odznaczeniami. Pozostawił po sobie nie tylko wiele opracowań muzyki organowej i liturgicznej, ale także wzór postawy człowieka, który bez reszty oddał się muzyce. Ostatnie 6 lat swojego życia spędził w Kozienicach.

Organizatorem festiwalu byli: Gmina Kozienice, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka i Parafia pw. Św. Krzyża w Kozienicach, a współorganizatorem: Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawali: Rafał Sucherman – Przewodniczący Rady Miejskiej w Kozienicach, Piotr Kozłowski – Burmistrz Gminy Kozienice, Włodzimierz Stysiak – Przewodniczący Rady Powiatu Kozienickiego, Andrzej Jung – Starosta Powiatu Kozienickiego, Antoni Józwowicz – Prezes Zarządu Enei Wytwarzanie, ks. dziekan Władysław Sarwa – Proboszcz Parafii pw. Św. Rodziny w Kozienicach oraz ks. kanonik Kazimierz Chojnacki – Proboszcz Parafii pw. Św. Krzyża w Kozienicach.

 

Partnerem głównym Festiwalu była Enea Wytwarzanie.

 

Patronat medialny nad festiwalem objęły Kozienice24.pl


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Youtube
Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji nauczyciele i dyrekcja Publicznej Szkoły ...
Fot. KCRiS
Oficjalne otwarcie parku miało się odbyć 1 maja. Sytuacja związana z koronawirusem pokrzyżowała nieco pla...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Kolejni nietrzeźwi kierujący na drogach powiatu kozienickiego zatrzymani. Rekordziści za kółkiem m...
Fot. Pixabay
Gmina Kozienice znalazła się wśród samorządów, które otrzymały dofinansowanie na świ...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook