Dzisiaj jest czwartek, 13 grudnia 2018 r., 347 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Był wykład, kwiaty, podziękowania i koncert. Kozieniccy seniorzy zakończyli rok akademicki
Dodał: MariuszBasaj, 10-05-2017 15:22, odsłon: 3515
fot. Mariusz Basaj
fot. Mariusz Basaj

Około trzystu słuchaczy kozienickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zakończyło w środę rok akademicki 2016/2018. Na uroczystym podsumowaniu ich całorocznej pracy nie mogło zabraknąć ciepłych słów podziękowań, wyróżnień dla najbardziej aktywnych, ale był również ostatni w tym roku, bardzo ciekawy wykład, koncert i niespodzianka dla dyrektor KDK.

Jak przystało na studentów, ostatnie spotkanie w roku akademickim nie mogło się obyć bez wykładu. Na bardzo ciekawy temat, tj. "Dziedzictwo narodowe pozostawione za granicą - na Wschodzie" mówiła dyrektor Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich Aleksandra Biniszewska. Wykład opatrzony był interesującymi zdjęciami, na których zaprezentowano perełki architektury kresowej, które nie przetrwały bądź przetrwały w opłakanym stanie. Ich losy potoczyły się różnie, były niszczone podczas wojny lub nawet kilkadziesiąt lat po jej zakończeniu przez komunistów.

 


 Aleksandra Biniszewska przygotowała bardzo ciekawy wykład o śladach i pozostałościach polskiej kultury na Wschodzie.

 

Na wykładzie pojawili się nie tylko słuchacze, ale także goście, w tym: burmistrz Tomasz Śmietanka, przewodniczący rady Mariusz Prawda, wiceprzewodniczący Edward Pułkowski oraz prezes KS Energia Kozienice gen. Jerzy Matusik. W trakcie dołączyli także członkowie Komisji Polityki Społecznej Związku Miast Polskich z wiceburmistrz Małgorzatą Bebelską.

 

Te liczby mówią same za siebie

 

Po wykładzie przyszła pora na podsumowanie minionego roku akademickiego, którego dokonała dyrektor KDK Elwira Kozłowska.

 

- Dziś kończymy 9. edycję Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kozienicach, mam nadzieję że przyniosła ona państwu wiele radości i satysfakcji, a wykłady i zajęcia fakultatywne zainspirowały do nowych działań oraz dalszego samodoskonalenia. Mam również nadzieję, że spędzili tu państwo wiele dobrych chwil, dowiedzieli ciekawych rzeczy, poznali ludzi z pasją, nawiązali nowe przyjaźnie - mówiła do słuchaczy.

 

W I semestrze w zajęciach uczestniczyło 319 osób, w tym 58 słuchaczy, a w II - 310, w tym 19 nowych. W sumie w tym czasie odbyło się 43 wykłady, które przedstawiło 32 wykładowców (w tym marszałek Adam Struzik, burmistrz Tomasz Śmietanka i wicestarosta Krzysztof Stalmach), odbyły się 2 wykłady wyjazdowe (Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Wsi Radomskiej) i 2 wycieczki krajoznawcze. Seniorzy wysłuchali 8 koncertów muzyków Filharmonii Narodowej, koncertu Zespołu Pieśni i Tańca JAWOR, a także Pati-Cze i młodych artystów. Ponadto dwukrotnie mieli okazję spotkać się ze znaną aktorką Dorotą Stalińską (recital "Ratuj się kto może...", spektakl "Zgaga"). Specjalnie dla nich przygotowano 21 cykli zajęć fakultatywnych, od zajęć ruchowych, przez plastyczne, fotograficzne, po języki obce. Nie zabrakło imprez okolicznościowych, jak spotkanie opłatkowe czy dzień kobiet, a także dodatkowej oferty, w postaci m.in. Kina dla seniora.

 


 W środę nie mogło zabraknąć podziękowań dla Rady Słuchaczy.

 

Wyróżnili aktywnych

 

Środowe spotkanie było okazją do wielu podziękowań. Dyrektor Elwira Kozłowska gratulowała wszystkim seniorom, a wraz z burmistrzem Tomaszem Śmietanką i przewodniczącym Mariuszem Prawdą złożyła szczególne podziękowania na ręce rady słuchaczy: Witolda Makarewicza, Stefana Walczaka, Krystyny Berezowskiej, Janiny Bielas i Alicji Czerskiej. Podkreślała, jak ważną rolę pełni rada w funkcjonowaniu całego uniwersytetu.

 

Specjalnie nagrody - vouchery zwalniające z opłat za czesne w przyszłym roku (za dwa bądź za jeden semestr) wręczono natomiast trójce najbardziej aktywnych słuchaczy, którzy biorą udział w wielu wykładach i w wielu zajęciach fakultatywnych. Najaktywniejsza okazała się pani Regina Kalbarczyk, a kolejne dwie osoby to panie Jolanta Borowska i Jolanta Głaczkowska.

 

Słowa uznania i okolicznościowe dyplomy wręczono także prezesowi gen. Jerzemu Matusikowi, który m.in. użycza sprzętu klubowego na zajęcia tenisa stołowego w ramach fakultetów oraz Barbarze Młynarczyk, która współtworzy projekt Foto-Igraszki w powiecie kozienickim. O tej inicjatywie pisaliśmy już na naszych łamach, a dzięki Państwa głosom uzyskał dofinansowanie od sieci sklepów TESCO n a kwotę 5000 zł.

 


 Najbardziej aktywna słuchaczka kozienickiego UTW w tym roku to Regina Kalbarczyk.

 

Moc życzeń na wakacje

 

Po wręczeniu wyróżnień przyszła pora na przemówienia okolicznościowe. Udanych wakacji, pełnych aktywnego wypoczynku życzyli seniorom burmistrz Tomasz Śmietanka i przewodniczący rady Mariusz Prawda. Głos zabrał również Włodzimierz Kałek, przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Związku Miast Polskich.

 

- Życzę państwu udanych, długich wakacji, radosnych, szczęśliwych... W gronie najbliższych, wśród kochających i kochanych, bo rodzina to podstawa i jest to najlepszy sposób spędzania wolnego czasu - mówił burmistrz Tomasz Śmietanka. Zapowiedział też, że jesienią wygłosi na UTW kolejny wykład dotyczący finansów publicznych, którego podstawą będą jego najnowsze badania. Kilka minut poświęcił też na omówienie ciekawych spraw bieżących w gminie, m.in. zagospodarowania nowego centrum Kozienic (promenada).

 


 Rada słuchaczy miała niespodziankę dla dyrektor Elwiry Kozłowskiej.

 

Była i niespodzianka

 

Podziękowania i kwiaty za współpracę przygotowali dla organizatorów i osób wspierających kozienickich UTW sami słuchacze, a w ich imieniu wręczyli je członkowie Rady Słuchaczy.

 

Rada przygotowała także niespodziankę w postaci bukietu kwiatów i specjalnej, grawerowanej tabliczki dla dyrektor KDK Elwiry Kozłowskiej, która w czerwcu będzie obchodzić 20-lecie pracy zawodowej w samorządzie. Niedawno też, bo ledwie kilka tygodni temu obchodziła 10-lecie pracy na stanowisku dyrektor KDK.

 

Przy takiej okazji jak zakończenie roku, nie mogło zabraknąć wspólnego, grupowego zdjęcia. Następnie seniorzy udali się na krótką przerwę, po której odbył się koncert muzyki francuskiej w wykonaniu Yagi Kowalik. Salę koncertowo-kinową CKA wypełniły przepiękne dźwięki niezapomnianych przebojów znad Loary.

 


Kozienicki UTW to setki pozytywnie nastawionych do życia ludzi!


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Do tragicznego wypadku doszło wczoraj około godziny 17:25 na drodze powiatowej w miejscowości Wybor&oacut...
Fot. A©Arpass
We wszystkich sądach w regionie radomskim trwa kryzys związany z nieobecnością dużej liczby pracownik&oac...
Fot. Kamil Zapora
Dzisiaj w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach odbył się XVIII Przegląd...
Kadr z filmu
W tym tygodniu na ekranie Kina KDK zobaczymy trzy nowe filmy. Na najmłodszych widzów czeka spotkan...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook