Dzisiaj jest sobota, 23 czerwca 2018 r., 174 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
(Wideo, zdjęcia) Kozieniczanie tłumnie świętowali Niepodległość. Duża frekwencja na uroczystościach
Dodał: MariuszBasaj, 11-11-2017 14:49, odsłon: 3562
fot. Mariusz Basaj
fot. Mariusz Basaj

Uroczysta msza święta, pochód w asyście pocztów sztandarowych, składanie kwiatów na kozienickim cmentarzu, apel pamięci i koncert - tak w największym skrócie wyglądały sobotnie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kozienicach.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w kościele pw. Świętego Krzyża w Kozienicach. Po nabożeństwie, zebrani w paradnym szyku, w asyście pocztów sztandarowych i Orkiestry Dętej OSP w Kozienicach, przemaszerowali ulicą Warszawską, Legionów i Cmentarną na cmentarz. Tam uroczystości kontynuowano przy Grobie Nieznanego Żołnierza i Kwaterach Legionistów.

 

Polska jest matką szczególną

 

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, modlitwę w intencji poległych poprowadził ksiądz Tomasz Pastuszka. Następnie głos zabrali poseł na Sejm RP Leszek Ruszczyk oraz starosta kozienicki Andrzej Jung.

 

- Po raz 99. cieszymy się z niepodległości naszej ojczyzny, składamy kwiaty, oddajemy cześć tym, którzy poświęcili wszystko, swoje życie dla niepodległości Polski i naszej wolności - mówił Leszek Ruszczyk.

 

W swoim przemówieniu Andrzej Jung odniósł się do słów Jana Pawła II. - Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. (...)Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej - przywołał słowa Papieża Polaka. W dalszej części podkreślał fakt, że Niepodległość została okupiona krwią i wystawiona w kolejnych latach na próby, chociażby we wrześniu 1939 roku. W swoim wystąpieniu odniósł się także do planów budowy Pomnika Niepodległości, który w przyszłym roku ma stanąć w Kozienicach.

 


 Starosta Andrzej Jung odwołał się do słów Świętego Jana Pawła II, który porównywał Polskę do Matki.

 

Bohaterom Niepodległości

 

Organizatorzy uroczystości nie zapomnieli o oprawie artystycznej, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach zaprezentowali szereg wierszy o tematyce patriotycznej.

 

Tuż po zakończeniu recytacji, Krzysztof Zając z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych przy asyście uczniów z Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich poprowadził Apel Pamięci.

 

Kulminacją obchodów było złożenie przez delegacje wiązanek kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz w Kwaterze Legionistów. Symbolicznym zakończeniem tej części było odegranie przez orkiestrę jednej z najważniejszych polskich pieśni – ‘’Roty’’. Dalsze uroczystości odbyły się już w Centrum Kulturalno-Artystycznym. O godzinie 14:00 rozpoczął się tam VIII koncert muzyki polskiej - "Niepodległa Nuta".

 


Kwiaty składa delegacja Gminy Kozienice.

 

Uczniowie I LO przygotowali oprawę artystyczną uroczystości.

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KPP Kozienice
W środę 20 czerwca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gniewoszowie odbyła się debata ewaluacyjna, na temat...
Fot. KDK
W czwartek 21 czerwca najlepsi wokaliści i tancerze 25. edycji Music-Dance ponownie spotkali się w Centru...
Fot. Kamil Zapora
W piątek 22 czerwca uczniowie w całej Polsce zaczęli letnią przerwę w nauce. W kozienickich szkołach w cz...
Rafał Zielony (z lewej) to reprezentant kozienickiej komendy, który stanął na drugim miejscu podium w kategorii drabina hakowa - indywidualnie. Fot. Kamil Zapora
W dniach 20-21 czerwca w Kozienicach odbywały się XIX Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego w spor...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook