Dzisiaj jest wtorek, 04 sierpnia 2020 r., 217 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Fabryka Domów Bogucin
[WIDEO] Ciąg dalszy problemów szpitala i szkół w Kozienicach. Za nami XII sesja rady powiatu kozienickiego
Dodał: DL, 28-08-2019 16:20, odsłon: 2946
Fot. Powiat Kozienicki/Transmisja youtube
Fot. Powiat Kozienicki/Transmisja youtube

Za nami dwunasta sesja rady powiatu kozienickiego. Zespół do spraw reagowania i działań naprawczych w kozienickim szpitalu zaprezentował istotne punkty programu naprawczego. Starosta Andrzej Jung przedstawił sprawozdanie z prac zarządu, w których znalazły się między innymi zinternetyzowanie kozienickich szkół, nagrody dla najlepszych uczniów, remont ulicy Marii Skłodowskiej-Curie, a także zakup nowych ubrań dla kozienickich strażaków. Radni podjęli uchwałę w sprawie projektu „Bliżej samodzielności”.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się o godzinie 14.00. Jednym z punktów obrad było sprawozdanie starosty z prac zarządu. Starosta powiatu kozienickiego Andrzej Jung przedstawił konkretne punkty, nad którymi pracował zarząd powiatowy. Zarząd pracował nad rozstrzygnięciem drugiego konkursu na realizację w 2019 roku zadań wspieranych przez samorząd powiatowy. Sprawa dotyczyła podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej oraz pielęgnowania polskości wraz z rozwojem świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Oferta, która spełniła wymogi konkursu była nadesłana przez Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych.

 

Zarząd zapoznał się również z protokołem zespołu do spraw reagowania i działań naprawczych w kozienickim szpitalu. Sprawa dotyczyła przeprowadzenia wśród pracowników i pacjentów szpitala powiatowego w Kozienicach ankiety na temat stanu wiedzy o sytuacji w szpitalu.

 

Konkurs na zastępcę dyrektora kozienickiego szpitala w dalszym ciągu nie rozstrzygnięty ze względu na brak jakichkolwiek ofert.

 

Szybki internet w szkołach powiatu kozienickiego

 

Zarząd zajmujący się sprawami z zakresu oświaty wyraził zgodę na przystąpienie I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół nr 1 w Kozienicach, a także szkoły specjalnej w Opactwie na przystąpienie do rządowego programu polegającego na bezpłatnym dostępie do szerokopasmowego internetu oraz usług bezpieczeństwa teleinformatycznego. Program ten będzie realizowany w ramach ogólnopolskiej sieci edukacyjnej. Jest do duży krok dla oświaty w powiecie kozienickim. Otwarty dostęp do szybkiego do internetu pozwali na realizację i wdrażanie nowatorskich projektów w wyżej wymienionych szkołach.

 

W Zespole Szkół nr 1 w Kozienicach pojawią się wyłącznie dzienniki w wersji elektronicznej. Trzech uczniów z tej szkoły otrzyma również nagrody rzeczowe za sprawą osiągnięcia najlepszych wyników z egzaminów maturalnych w sesji wiosennej bieżącego roku. Te same nagrody otrzyma również trzech uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Kozienicach.

 

Kozienicka oświata posiada również wiele problemów. Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Kozienicach wystąpiła do zarządu powiatu kozienickiego z wnioskiem o pomoc, która miałaby dotyczyć wsparcia finansowego niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania placówki. Według dyrekcji odczuwalny jest brak narzędzi pedagogicznych, a także funduszy remontowych.

 

Rozbudowa ulicy w Kozienicach oraz nowe ubrania dla kozienickich strażaków

 

Ulica Marii Skłodowskiej-Curie w Kozienicach zostanie rozbudowana o dodatkowe miejsca postojowe oraz o drogę pieszo-rowerową wraz z oświetleniem.

 

Kolejno starosta Andrzej Jung na wniosek komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach wyraził zgodę na zabezpieczenie środków finansowych, które będą przeznaczone na zakup nowych ubrań dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach.

 

Ciąg dalszy problemów kozienickiego szpitala

 

Zbigniew Sitkowski jako przewodniczący istniejącego przy radzie powiatu kozienickiego zespołu do spraw reagowania i działań naprawczych w kozienickim szpitalu przedstawił dotychczasowe prace jego zespołu. Prognozy dotyczące kozienickiego szpitala malują się w coraz ciemniejszych barwach. Komisja będzie w dalszym ciągu starać się wprowadzić skuteczny program naprawczy dla szpitala. Zbigniew Sitkowski podkreślał, że potrzeba wewnętrznego pracownika w szpitalu, bądź starostwie, który zajmie się badaniem finansów placówki. Jego zadaniem byłoby utrzymywanie w ryzach finansów szpitala oraz przewidywanie niekorzystnych zjawisk. Według radnego Sitkowskiego zapewniłoby to odpowiedni czas na podejmowanie reakcji i sprawne zażegnywanie sytuacji kryzysowych. Strata szpitala za ten rok szacowana jest na 8 milionów złotych. W zeszłym roku ta strata wynosiła milion złotych mniej. Straty szpitala nie zostaną pokryte przez starostwo.

 

- W tych strukturach i organizacji w jakiej funkcjonuje szpital niemożliwa jest poprawa jego sytuacji. Trzeba się zastanowić nad tym problemem, ale od strony zmiany organizacji pracy placówki – twierdził radny Waldemar Banaś.

 

Sprawa jest o tyle trudna, ponieważ mieszkańcy powiatu kozienickiego są zaniepokojeni aktualną sytuacją szpitala. Społeczeństwo domaga się opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie. Zbigniew Sitkowski przedstawił podczas dzisiejszej sesji jedenaście istotnych punktów, które mogą zmienić kondycję finansową szpitala. Przewodniczący zespołu do spraw reagowania i działań naprawczych w kozienickim szpitalu zwrócił uwagę na ograniczenie kadry administracyjnej szpitala. Aktualna w administracji kozienickiego szpitala pracuje 55 osób. Po zmianie zaproponowanej przez Zbigniewa Sitkowskiego miałaby być to liczba 20 osób.

 

Wielu radnych, w tym Tomasz Trela podkreślał, że jednym z ratunków dla kozienickiego szpitala może być udział zewnętrznej firmy konsultingowej. Radni poddali ten temat pod rozwagę z uwagi na to, że tego typu firmy wyprowadziły już wiele innych jednostek z podobnych kryzysów.

W poniedziałek o godzinie 15.00 odbędzie się spotkanie poświęcone tylko i wyłącznie sytuacji kozienickiego szpitala. Podczas tego spotkania będą określane normy i potrzeby danych oddziałów.

 

Radni jednomyślni co do projektu „Bliżej samodzielności”

 

Wszyscy radni zagłosowali za realizacją projektu „Bliżej Samodzielności”, który współfinansowany będzie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Całkowita wartość projektu opiewać będzie na kwotę 700.000,000 zł, z czego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wyniesie 560.000,00 zł, a wkład własny Powiatu Kozienickiego 140.000,00 zł.

Grupę docelową projektu stanowić będą osoby z terenu powiatu kozienickiego w tym:

  • osoby z niepełnosprawnością, posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub dokument równoważny
  • wychowankowie pieczy zastępczej w wieku 15-25 lat, mające motywację do rozwoju kompetencji, podnoszenia kwalifikacji i podjęcia pracy.

Cel główny projektu stanowi zwiększenie aktywności społecznej i zawodowej wśród 50 uczestników – mieszkańców powiatu kozienickiego do końca VI 2022r. Więcej o tym projekcie TUTAJ.

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Dyrekcja szpitala w Kozienicach informuje, że przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności obe...
Fot. archiwum Kozienickiego Domu Kultury
Trzy inicjatywy kulturalne, zgłoszone przez mieszkańców Gminy Kozienice, otrzymają dofinansowanie ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Wójt gminy Garbatka-Letnisko Teresa Fryszkiewicz ogłasza nabór wniosków o przyznanie...
Wspólny projekt gminy Kozienice i Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej wziął udział w ...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook