Dzisiaj jest środa, 26 czerwca 2019 r., 177 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
‘Sytuacja finansowa gminy jeszcze nie jest krytyczna, ale już jest poważna’. Rozmowa z burmistrzem Kozienic Piotrem Kozłowskim
Dodał: KamZap, 09-01-2019 17:04, odsłon: 4213

Piotr Kozłowski już od ponad miesiąca pracuje jako burmistrz gminy Kozienice. W rozmowie z nami opowiada jak ocenia stan finansowy gminy, jakie zmiany planuje w jej funkcjonowaniu i jak przełożą się one na życie mieszkańców Kozienic. 

Redakcja: Jak ocenia Pan obecny stan finansów gminy?

Piotr Kozłowski: Zadłużenie jest duże i wynosi 55 mln złotych. Należy dołączyć do tego zobowiązania na rok 2019 wynikające z podpisanych umów na inwestycje, włącznie z kwotami odszkodowań, czyli kolejne 20 mln, co razem daje około 75 mln złotych zobowiązań finansowych gminy. Sytuacja może nie jest jeszcze krytyczna, ale na pewno jest poważna.

 

Red: Ile rocznie planuje Pan zmniejszać zadłużenie?

PK:
To zależy od tego jakie będą możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Te które uda się pozyskać na pewno przeznaczymy na inwestycje, ale nie na konsumpcje. W tym roku zaplanowano spłatę dwóch milionów złotych.


Red: Czy przełoży się to na zahamowanie pewnych inwestycji w gminie?

PK:
Może się to przełożyć na inwestycję lub na inne dziedziny np. na imprezy organizowane przez gminę.


Red: Rozczarował się Pan czy raczej zaskoczył funkcjonowaniem gminy?

PK:
Nic mnie szczególnie nie zaskoczyło. Zasady i mechanizmy funkcjonowania gminy znałem z doświadczenia. Jedną z rzeczy, która trochę mnie raziła było nie liczenie się, aż tak bardzo z wydatkami. Pewne sprawy zastałem „rozdmuchane”, które można było załatwić szybciej i taniej. Na pewno będziemy musieli popracować też nad skutecznością w pewnych sektorach, gdzie decyzje powinny zapadać szybciej i szybciej powinny być podejmowane działania na ich podstawie.


Red: Zapowiada Pan zmiany ewolucyjne, a nie rewolucyjne. Niedawno zostały wprowadzone zmiany w zarządzie Kozienickiej Gospodarki Komunalnej. Jakich jeszcze zmian możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

PK:
Na razie moim priorytetem jest uchwalenie budżetu. Jest to w radzie miejskiej bardzo pracowity okres. Później będzie czas próby pozyskania funduszy, jeżeli będzie taka możliwość. Wydaje mi się jednak, że z uwagi na budżet, który już jest wydatkowany nie będzie to łatwe. Później dopiero będę się przyglądał, ale jak podkreślałem wcześniej, nie planuję żadnych gwałtownych zmian. W pierwszej kolejności na pewno odejdą emeryci, a inne zmiany będę wprowadzał w razie potrzeby. Będą one jednak zawsze uzasadnione bieżącą potrzebą, jeśli będę miał do zaoferowania coś lepszego dla mieszkańców. Nie będą to tzw. zmiany dla zmiany.


Red: Co dalej z planem zagospodarowania przestrzeni między ulicami Legionów, Warszawską i Sportową?

PK:
Musimy rozważyć ten temat. Kilkanaście milionów z własnego budżetu na tę inwestycje to stanowczo za dużo. Musimy zastanowić się nad tym, czy np. nie zmienić planu zagospodarowania przestrzennego. Wiązało by się to jednak z przesunięciem inwestycji w tamtym miejscu o kilka lat, ze względu na czas potrzebny do przygotowania nowego planu. Możemy także zmienić ten, który już istnieje tak, żeby był bardziej przyjazny mieszkańcom i jednocześnie bardziej efektywny. Jednak realizacja obu planów jest ściśle związana z pozyskaniem na ten cel środków zewnętrznych.


Red: A co z planowaną rozbudową Centrum Odnowy Biologicznej?

PK:
Plany są, lecz funduszy nie ma, zatem ta inwestycja nie jest przewidziana w tegorocznym budżecie. Jest również za wcześnie, żeby przewidzieć kiedy prace nad Centrum będą mogły ruszyć. W tym wypadku również musimy wybrać kierunek działań, lecz na razie nie jest to dla mnie sprawa priorytetowa.


Red: Czy prowadził Pan już rozmowy z prezesem Enei Wytwarzanie na temat waszej współpracy?

PK: Wstępne rozmowy były i jest pozytywne nastawienie obu stron. Oczywiście Enea jako spółka ma swoje wytyczne oraz priorytety i my jako gmina także je mamy. Współpraca na pewno będzie, jednak szczegóły będziemy ustalali na bieżąco.

Red: Palącym problemem, na który zwracają uwagę mieszkańcy jest transport publiczny. Jakie rozwiązania na razie Pan proponuje?


PK: Usługi transportowe powinny być prowadzone przede wszystkim przez prywatnych przedsiębiorców, którzy prowadzą w tym zakresie działalność gospodarczą. Poprosiliśmy sołtysów i przewodniczących komitetów osiedlowych o zwrócenie się do mieszkańców i sprawdzanie jakie są ich potrzeby. W pierwszym półroczu chcemy na ich podstawie wykonać analizy i podjąć odpowiednie decyzje, czy np. rozszerzyć tę działalność i wprowadzić jakąś symboliczną opłatę, czy zorganizować ją w inny sposób.

Red: W czasie kampanii wyborczej mówił Pan o wielu programach społecznych takich jak budowa żłobka, program „Niania” czy Pakiet Seniora. Kiedy możemy spodziewać się wdrożenia tych programów w życie?

PK:
Budżet na ten rok nie daje nam zbyt szerokiego pola do manewrów w tych kwestiach, ponieważ tak jak wspomniałem umowy są już podpisane i brakuje nam wolnych funduszy. Prawdopodobnie rok 2019 poświęcimy na przygotowanie tych programów, a uruchomimy je w 2020. Jeszcze w tym roku będziemy starali się rozpocząć programy pilotażowe, jednak ze względów finansowych może być to ograniczone i nie mamy pewności, że uda się to zrobić.


Red: W kampanii wspominał Pan też o poprawie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia mieszkańców. W tym tygodniu odbyła się komisja zdrowia rady powiatu kozienickiego, na której pojawił się pomysł wydzierżawienia szpitala prywatnej spółce. Co sądzi Pan o tym pomyśle?

PK:
Kwestia szpitala należy do powiatu. Ja mogę odpowiadać za ochronę zdrowia w zakresie gminy. Była rada społeczna i wydaję mi się, że to zabezpieczenie zdrowotne jest zagwarantowane. Będziemy jednak chcieli rozmawiać o przyszłości ZZOZ w Kozienicach, w tym przychodni i ich formie działalności. Jest to jednak perspektywa najbliższych kilkunastu miesięcy. Natomiast powiat musi szukać rozwiązań skutecznych pod względem ekonomicznym i zabezpieczenia zdrowia mieszkańców.

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Ławeczkę sobie jeszcze jedną zbudujcie:-) Rząd chwali się nadwyżką to niech się podzieli.Tylko że jak każdy rząd dzieli się tylko ze swoimi...
10-01-2019, 10:38:00
+ 4
- 9
odpowiedz
A co z planowaną rozbudową Centrum Odnowy Biologicznej? A to pech, Pan Nabiał się załamie :) [/b]
10-01-2019, 13:02:19
+ 12
- 4
odpowiedz
hm skad my to znamy normalnie jak bym słyszł działaczy pisu po wygranych wyborach ,wszystko w rozpadzie,zamiast narzekac zakasać rękawy i do roboty,ktos was wybrał ktos zaufał
10-01-2019, 20:15:32
+ 10
- 13
odpowiedz
Odezawał się peowiec! Jeszcze kilka lat rządów byłego burmistrza i jego giermków a Kozienice stały by się miastem emerytów i rencistów.
10-01-2019, 20:35:06
+ 13
- 12
odpowiedz
jarus nie peowiec tylko obywatel tobie to wszystko sie musi ,ale ty fanatyk moze?
10-01-2019, 22:44:59
+ 14
- 11
odpowiedz
To się dowiedzieliśmy że "piniendzy nie ma i nie będzie"... Komunikacja publiczna leży i brak nadzieji na poprawę sytuacji - jakie to budujące. Krótko mówiąc dziadostwo coraz gorsze tylko jak to mozliwe skoro w tym kraju jest tak dobrze? Moze my tu jednak żyjemy na innej planecie niż kolesie z TVP i rządu? Gdzie jest wsparcie od PiS który tu zwyziężył w wyborach? Liczyłem że tu sprawy ruszą z kopyta a dowiaduję się że możemy "se wziąc sznurek i isć do lasu".Wyciągnę wnioski a wybory jedna, drugie i niebawem trzecie przed nami.
13-01-2019, 13:55:26
+ 10
- 5
odpowiedz
A do kogo masz pretensje że komunikacja leży? Ledwo nowy zaczął pracę a już jest hejtowany za wszystko za poprzednika. Co ma tu PiS do tego?? Plotki po mieście że światło rano było wyłączone bo burmistrz kazał. Ze szkoły do likwidacji. No i niech likwiduje jak uczniów jest tyle co na jedną klasę to po co to utrzymywać Piotrkowice, kociolki, Ursynów, itp. Szkoda na to kasy. Przynajmniej żłobek się powiększy wreszcie od tyłu lat i wygonia stamtąd mops i te zupki dla żuli i patoli co im się robić nie chce. Co chwili widać na słupach ogłoszenie o pracy z darmowym dojazdem to się pytam czemu nie pójdą do tej pracy?
16-01-2019, 11:45:43
+ 5
0
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
„Koło Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzi” – pod takim hasłem...
fot. UM Kozienice
Zakończyła się pierwsza edycja konkursu „WzMOCnij swoje otoczenie” organizowanego przez Polsk...
Fot. UM
Wraz z początkiem kalendarzowego lata Gmina Kozienice rozpoczęła poszukiwania ofert na zaprojektowanie i ...
Marcin Jóźwik. Fot. Kozienice24/archiwum
Aż osiem koncertów zaplanowano na tegoroczne wakacje w wykonaniu grupy „Tako Rzecze Starorze...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:



Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook