Dzisiaj jest piątek, 25 maja 2018 r., 145 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
(MAPA) Od poniedziałku zakaz wejścia do lasu. Gdzie i dlaczego?
Dodał: MariuszBasaj, 15-05-2017 09:57, odsłon: 9283
fot. Nadleśnictwo Kozienice
fot. Nadleśnictwo Kozienice

W poniedziałek rozpoczynają się zabiegi chemiczne, w tym z użyciem samolotów, przeciwko chrabąszczom w lasach Nadleśnictwa Kozienice. W związku z tym w wielu leśnictwach wprowadzono zakaz wstępu do lasu.

Decyzją Nadleśniczego od poniedziałku 15 maja obowiązuje zakaz wstępu do lasu na terenie leśnictw: Adamów, Chinów, Cztery Kopce, Stanisławice, Kociołki i Augustów (MAPA - KLIK).

 

Łączna powierzchnia na której zostaną wykonane zabiegi chemiczne wyniesie 8050 ha (w tym  również na terenach przyległych lasów niepaństwowych). W opryskach będą wykorzystane samoloty Dromader-M18 i Antonow, sprzęt naziemny – opryskiwacz typu ODW-1. Zabiegi prowadzone będą w godzinach porannych i wieczornych.

 

- Do oprysku zastosowany będzie insektycyd Mospilan 20SP w dawce 0,4 kg/ha (w tej dawce preparat jest nieszkodliwy dla pszczół). Po zakończeniu oprysków i odwołaniu decyzji o zakazie wstępu do lasu zacznie obowiązywać 2-tygodniowy okres karencji na zbiór płodów runa leśnego - mówi Artur Mazur z Nadleśnictwa Kozienice.

 

O co chodzi z tym chrabąszczem?

 

Od kilkunastu lat w drzewostanach Nadleśnictwa Kozienice obserwowany jest wzrost populacji oraz nasilenia szkód wyrządzanych przez chrabąszcze. Sprawcami szkód są przede wszystkim larwy chrabąszczy, czyli tzw. „pędraki”, które żerują w glebie na korzeniach drzew, krzewów i roślinności runa. Dodatkowo w okresie godowym, czyli w czasie tzw. „rójki”,  którą chrabąszcze odbywają zwykle co cztery lata, znaczne szkody wyrządzają również imago chrabąszczy. Bezpośrednio po przepoczwarczeniu i wyjściu z gleby przystępują one do tzw. „żeru uzupełniającego”, który odbywają na młodych listkach i pędach drzew oraz krzewów (ulubionymi gatunkami są dąb i brzoza), co przy dużym nasileniu rójki prowadzi często do powstania „gołożerów”, czyli całkowitego zniszczenia listowia młodych drzewek.

 

Zasadniczy problem stanowią jednak szkody wyrządzone przez pędraki – przy dużym zagęszczeniu w glebie żery ich doprowadzają nie tylko do zupełnego zniszczenia upraw leśnych ale także do całkowitej likwidacji roślinności na powierzchniach poszczególnych upraw, a także runa leśnego pod okapem starszych drzewostanów.

 

Uprawy leśne są szczególnie narażone ponieważ samice chrabąszczy najchętniej składają jaja na otwartych, dobrze nasłonecznionych powierzchniach.

 

Podobnie szkodami od pędraków zagrożone są uprawy rolne i sadownicze. Jednak w przypadku rolnictwa, dzięki intensywnej uprawie gleby, pędraki niszczone są w sposób mechaniczny – tereny rolnicze sprzyjające dla rozwoju pędraków to np.: łąki, pastwiska i pola ugorowane.

 

Tysiące hektarów do oprysku

 

Planowany oprysk obejmuje ok. 8,05 tys. ha lasów Nadleśnictwa Kozienice, również sąsiednie Nadleśnictwa Dobieszyn i Zwoleń zaplanowały oprysk na łącznej powierzchni ok. 5500 ha drzewostanów. Bezpośrednio przed rozpoczęciem oprysków tereny przeznaczone do zabiegu agrolotniczego zostaną specjalnie oznakowane.   
Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
A jaki jest przewidywany okres karencji???
18-05-2017, 10:17:16
0
0
odpowiedz
Na chwilę obecną nie wiemy, kiedy będzie można bezpiecznie wejść do lasów. Wszyzstko też zależy od warunków atmosferycznych i tempa prac. Jak tylko odwołany zostanie zakaz, to z pewnością będzie info. o tym na naszej stronie.

A tak na marginesie, wczoraj widzieliśmy samolot z opryskiem w okolicach Augustowa :)
18-05-2017, 10:36:29
0
0
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. archiwum
Piknik i festyn rodzinny, rajd rowerowy, sportowe emocje, spotkanie literackie oraz uroczystość patriotyc...
Źródło: funpage grupy Rokiczanka na Facebooku
Już 2 czerwca czeka nas kolejna edycja imprezy związanej z Puszczą Kozienicką. W tym roku w odróżn...
fot. Kozienice24
W czwartek 24 maja w urzędzie miejskim odbyła się narada sołtysów i przewodniczących komitet&oacut...
kadr z filmu
W tym tygodniu w repertuarze kina KDK trzy filmy w tym premiera ogólnopolska „Futrzaki rusza...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook