Dzisiaj jest sobota, 30 maja 2020 r., 151 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
[FOTO, WIDEO] 75. Rocznica Bitwy pod Molendami
Dodał: KamZap, 08-04-2019 17:15, odsłon: 2480
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass

W niedzielę 7 kwietnia odbyły się obchody Rocznicy Bitwy pod Molendami. Tego dnia, jak co roku, pamięć o przeszłości nakazała wielu osobom spotkać się w miejscowości Molendy, aby przypomnieć o wydarzeniach sprzed 75 lat.

7 kwietnia 1944 roku, oddziały Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej pod dowództwem Józefa Abramczyka „Tomasza” i „Gryfa”, otoczone we wsi Molendy przez przeważające siły niemieckie, stoczyły zaciętą bitwę, wyrywając się zarazem z okrążenia. Była to największa Bitwa Partyzancka w całym Obwodzie Kozienickim, podczas II Wojny Światowej. Kto wie jak potoczyłyby się losy naszego Narodu, gdyby nie bohaterstwo poległych w walce. Niestety nie ma już wśród nas żadnego ze  świadków tych tragicznych wydarzeń. W roku 2018 odszedł od nas Kapitan Eugeniusz Siwiec. Dlatego wiele osób poczuwa się w obowiązku krzewienia pamięci o bohaterach, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnym kraju.

 

Uroczystości upamiętniające bitwę we wsi Molendy, walczących tam żołnierzy i poległych mieszkańców, rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Garbatce-Letnisko. Homilię odprawił proboszcz tamtejszej parafii ks. Dziekan Augustyn Rymarczyk oraz ks. Prałat Robert Gołębiowski.

 


 

Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Ofiar Pomordowanych w miejscowości Molendy, gdzie uroczyście zabrzmiał hymn narodowy. Następnie Wójt Teresa Fryszkiewicz powitała wszystkich gości, podziękowała za pamięć i liczne przybycie. Zostały także odczytane listy gratulacyjne od gości, którzy nie mogli brać udziału w obchodach.

 

 

Przedstawiony został zarys minionych wydarzeń przez ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce-Letnisko Kacpra Golę. Głos zabrali również przybyli goście m.in.: Wicemarszałek Senatu Adam Bielan, Lucyna Abramczyk - wnuczka uczestnika walk, Zbigniew Gołąbek,  Bożena Teperska przedstawicielka Światowego Związku Żołnierzy AK w Pionkach oraz proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Zajezierzu ks. kan. Piotr Andrzej Firlej.

 

Podczas tegorocznych  uroczystości odbyło się wręczenie odznaczeń „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” –  Pro Patria. Z rąk Przedstawiciela Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych otrzymało je 14 osób, którzy swoim życiem i działalnością  szerzą wartości patriotyczne. Medale trafiły  m.in. do kombatanta i uczestnika walk o niepodległość Bolesława Warchoła, Przewodniczącego Rady Gminy Garbatka-Letnisko, a zarazem wieloletniego pedagoga i wychowawcy Włodzimierza Mazura oraz Prezesa 22. Pułku Ułanów Podkarpackich w Garbatce-Letnisko Pawła Kibila.

 


 

Następnie mjr. Rafał Łyżwa odczytał apel poległych po czym nastąpiła salwa honorowa. Jak co roku, aby uczcić pamięć o poległych przybyłe delegacje  złożyły kwiaty pod pomnikiem. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele organizacji wojskowych, służb mundurowych, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele partii politycznych, szkół, środowisk kombatanckich oraz poczty sztandarowe.

 


 

Całość uroczystości poprowadził Prezes 22. Pułku Ułanów Podkarpackich w Garbatce-Letnisko Paweł Kibil, a uroczystą oprawę zagwarantował udział 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, oraz Orkiestry wojskowej.

 


 

Magdalena Marszałek/red


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Dyrekcja i pracownicy kozienickiego szpitala informują, że przy zachowaniu odpowiednich środków os...
Fot. http://www.kozienice.sr.gov.pl/
Jak poinformował prezes sądu rejonowego w Kozienicach Krzysztof Jerzy Piaseczny, Z dniem 1 czerwca 2020 r...
Fot. LGD Puszcza Kozienicka
Własnoręczne wykonanie makramy – takie zadanie mieli uczestnicy zajęć zorganizowanych w czwartek, 2...
Fot. archiwum
Baseny, siłownie i kluby fitness znów będą czynne. Nie inaczej będzie w Kozienicach. Tutejsze obie...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook