Dzisiaj jest środa, 12 sierpnia 2020 r., 225 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
[FOTO] Setki ludzi bawiło się na XX Dożynkach Gminy Kozienice w Ryczywole
Dodał: DL, 19-08-2019 12:29, odsłon: 6820
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

Setki mieszkańców gminy Kozienice wzięło udział w XX Dożynkach Gminy Kozienice. Były tradycyjne obrzędy, konkurs wieńca dożynkowego, swojskie jadło dla wszystkich, ludowe występy oraz mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. Gwiazdą wieczoru był radomski zespół Jagoda & Brylant.

Dożynki Gminy Kozienice rozpoczęły się dziękczynną mszą świętą w kościele pod wezwaniem Świętej Katarzyny w Ryczywole. Organizatorem XX Dożynek Gminy Kozienice była Gmina Kozienice, a partnerami wydarzenia Enea Wytwarzanie i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka. Tradycyjnie, jak co roku kapłan odprawiający mszę święta poświęcił wieńce dożynkowe. Następnie defiladowym krokiem wszyscy zebrani przemaszerowali spod kościoła na plac OSP w Ryczywole, gdzie odbyła się dalsza część dożynkowych atrakcji. Orkiestra Dęta OSP Kozienice stanowiła akompaniament dla przemarszu korowodu dożynkowego, w którym pojawiły się również cheerleaderki z Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski”.

 


 Dary tegorocznych zbiorów przyniesione zostały w obecności starosty i starościny tegorocznych dożynek, Beaty Mulazzani-Bienias oraz Leszka Matuszewskiego.

 

Następnie rozpoczął się dalszy ciąg uroczystości dożynkowych. Wszyscy zebrani  na placu OSP w Ryczywole stanęli do hymnu. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego przyszedł czas na przywitanie gości. Na kozienickich dożynkach pojawili się między innymi posłowie na Sejm: Dariusz Bąk, Andrzej Kosztowniak,  Joanna Kluzik-Rostkowska, Anna Kwiecień. Gospodarzami tego wydarzenia byli burmistrz gminy Kozienice Piotra Kozłowski wraz z zastępcami: Dorotą Stępień i Mirosławem Pułkowskim oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kozienicach Rafałem Suchermanem. Wspólnie z mieszkańcami gminy świętowali również starosta kozienicki Andrzej Jung oraz radny sejmiku Tomasz Śmietanka.

 

Starostowie tegorocznych dożynek -  Leszek Matuszewski i Beata Mulazzani-Bienias, przekazali chleb gospodarzom, którzy podzielili go między wszystkich obecnych. Na placu dożynkowym można było usłyszeć pieśni dożynkowe w wykonaniu Klubu Seniora „Złota Jesień” z Kozienic.

 


 - Drodzy rolnicy. Święto Plonów to wyjątkowe wydarzenie. To powód do radości i satysfakcji, bo nadszedł czas uwieńczenia waszego gospodarskiego trudu - mówił burmistrz Piotr Kozłowski.

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadało odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”, które zwycięzcom wręczyli osobiście poseł Dariusz Bąk, burmistrz Piotr Kozłowski oraz przewodniczący rady Rafał Sucherman. Nagrodzeni zostali Renata Telbusiewicz, Michał Śmietanka i Piotr Majewski.

 

Wszyscy przybyli goście podziwiali wspaniałe wieńce dożynkowe, które jak co roku zostały poddane konkursowi na najpiękniejszy wieniec. Komisja, której przewodniczącą była wiceburmistrz Dorota Stępień główną nagrodą obdarzyła wieniec przygotowany przez mieszkańców sołectwa Ryczywół. Drugie miejsce w konkursie zajęło sołectwo Samwodzie.

 

- Wybór w konkursie był bardzo trudny, dlatego komisja postanowiła trzecie miejsce dać egzekwo dla sołectw Brzeźnica, Chinów, Wola Chodkowska, Nowa Wieś i Stanisławice – mówiła wiceburmistrz Dorota Stępień.

 


 Wszystkie dożynkowe kosze były w tym dniu zwycięskie. W konkursie zajęły egzekwo pierwsze miejsce.

 

W konkursie na najpiękniejszy kosz warzyw i owoców wszystkie były zwycięskie zajmując egzekwo pierwsze miejsce. Kosze przygotowały Rodzinne Ogródki Działkowe „Dolinka”, „Kamienny Potok”, a także „Katarzynka”.  Nie mogło także zabraknąć konkursu na najlepsze potrawy regionalne wśród Kół Gospodyń Wiejskich. Wyróżnienie za kapustę dębową otrzymało stowarzyszenie „Nowoczesna Gospodyni”. Drugie wyróżnienie trafiło w ręce Koła Gospodyń Wiejskich w Psarach za pierogi z dynią. Trzecie miejsce w konkursie zajął barszcz czerwony w wykonaniu Koła Gospodyń z Brzeźnicy. Drugie miejsce powędrowało do Koła Gospodyń Wiejskich ze Świerży Górnych za pyszne pierogi. Wielką niespodzianką było pierwsze miejsce Koła Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi za gołąbki. W tym roku oceniane były również desery, a wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Psar.

 


 Członkowie 22 Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki-Letnisko zaprezentowali swoje niebywałe umiejętności jeździeckie.

 

Po zakończeniu części oficjalnej i konkursowej przyszedł czas na dożynkową zabawę. Jako pierwszy na scenie pojawił się Zespół Relax z Kozienic, których później zastąpił Zespół Ludowy Skaryszewiaki. W międzyczasie odbywał się również niezwykle ciekawy i emocjonujący pokaz kawaleryjski w wykonaniu 22 Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki-Letnisko. Na scenę jako kolejni weszli Artur Miedziński i Tomasz Gieroń – Kozienicki Duet Akordeonowy ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach. Zagrali wszystkim dobrze znane utwory takie jak „Pod dachami Paryża”, czy „Obojętność”.

 


 Gwiazda wieczoru zespół Jagoda & Brylant swoimi największymi hitami do czerwoności podgrzali dożynkową atmosferę.

 

Gwiazdą wieczoru był radomski zespół Jagoda & Brylant. Zespół prężnie się rozwija i sukcesywnie tworzy nowe przeboje. Wokalistka Agnieszka Mortka była zwyciężczynią talent show „Disco Star”. Grają muzykę disco i dance, a ich koncerty gromadzą duże rzesze fanów. Podczas kozienickich dożynek zagrali swoje największe hity. Wszyscy świetnie się bawili na specjalnie przygotowanej tanecznej scenie.  Po fantastycznym występie gwiazdy wieczoru przyszedł czas na zabawę dożynkową przy muzyce zespołu Quatro Band, która potrwała do północy.

 


Nagrodzeni honorową odznaką "Zasłużony dla rolnictwa" - Piotr Majewski, Renata Telbusiewicz, Michał Śmietanka.

 


 


 

 

 

 


 


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Nowicjusz
Kandydat z nr 17 Pan Łukasz :)
19-08-2019, 14:55:14
+ 5
- 1
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass - egzamin maturalny w Zespole Szkół nr 1 w Kozienicach
W dniu 12 sierpnia Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie opublikowała wyniki tegorocznych matur doty...
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Z okazji 100 lecia zwycięskiej wojny polsko-bolszewickiej, sekretarz Związku Piłsudczyków II RP w ...
Fot. Krajowa Administracja Skarbowa
Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno - Skarbowego w Warszawie nie przestają walczyć z nielegalnym h...
Fot. TFL
Niesamowite starcie czeka na kibiców, już 5 września w Amfiteatrze Miejskim KCRiS - Kozienick...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook