Dzisiaj jest piątek, 03 lipca 2020 r., 185 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
[FOTO] Otwartość, współpraca, zaangażowanie. Nadleśnictwo Kozienice świętowało 235 lat istnienia
Dodał: MaG, 03-10-2019 18:00, odsłon: 1241
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass

Jedno z najstarszych w Polsce, najważniejsze dla naszego regionu. W Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach odbyła się konferencja z okazji 25-lecia Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka” oraz 235-lecie Nadleśnictwa Kozienice.

Od ponad dwustu lat dbają i zarządzają lasem, który szczelnie otacza nasze miejscowości  dbając, by obszary leśne były zagospodarowane w sposób racjonalny z zyskiem dla obecnych i przyszłych obywateli. Dziś w Centrum  Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach odbyła się wyjątkowa konferencja podsumowująca 25-lecie powstania Leśnego Kompleksu Promocyjnego „ Puszcza Kozienicka” oraz 235 lat istnienia Nadleśnictwa Kozienice. Podczas spotkania odbyła się również uroczysta Rada Naukowo-Społeczna LKP.

 

DLA WSZYSTKICH


- To jest ważny rok dla leśników Lasów Państwowych. W roku bieżącym obchodzimy rocznicę 95-lecie powstania Lasów Państwowych. 25 lat temu powstały leśne kompleksy w całej Polsce m.in. tutaj w Puszczy Kozienickiej. Jest to obszar funkcjonalny, który służy nie tylko społeczności lokalnej ale również lasom państwowym. Dlatego serdecznie witam na naszej konferencji.  - mówił dyrektor Andrzej Matysiak

 

Wraz z dyrektorem gości przywitał Marek Krzemiński, przewodniczący Rady Naukowo-Społecznej LKP „Puszcza Kozienicka” oraz Tomasz Sot, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice.

- W Kozienicach jest hasło „Kozienice idealne na szczęście” a zatem dziękując samorządom i organizacjom chcielibyśmy pokazać, ze chociaż odrobina tego szczęścia pochodzi z Lasów Państwowych a samym leśnikom zaufać. - dziękował za przybycie  nadleśniczy Tomasz Sot

 

 Krzysztof Okła opowiedział wszystkim jak powstało pierwsze urządzanie lasu w Polsce

 

WŁASNOŚĆ SPOŁECZNA

Pierwszym prelegentem konferencji był Krzysztof Okła, emerytowany pracownik Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, który przybliżył zebranym historię powstania Lasów Państwowych. Tomasz Sot nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice opowiedział o zasadach  funkcjonowania przez 25 lat Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”.

- Te 25 lat Nadleśnictwa Kozienice, to jest ciągłe budowanie infrastruktury, która udostępnia nasze lasy. Las i Puszcza Kozienicka wcale przecież nie jest własnością leśników ani nadleśnictwa, my tylko zarządzamy tym obiektem. Obiekt jest społeczny, ogólnodostępny, bardzo o to dbamy i chcemy to podkreślać. Ścieżki rowerowe, piesze, nordic walking, ścieżki dydaktyczne, jazdy konnej, wszystko to możemy w puszczy znaleźć. Ruch turystyczny wymaga organizacji, ukierunkowania i nie możemy puszczać tego na tzw. żywioł.   - mówił nadleśniczy Tomasz Sot

Z informacji przekazanej przez nadleśniczego można było się również dowiedzieć o zwiększającej się liczbie turystów odwiedzających nasze lasy. Najbardziej obleganym miejscem w puszczy są Królewskie Źródła, które odwiedza ponad 115 tysięcy turystów rocznie. - Czasem jesteśmy przerażani liczbą osób odwiedzających Królewskie Źródła. Nigdy nie sądziliśmy, że to miejsce będzie odwiedzało 115 tysięcy ludzi w ciągu roku. To jest coś co daje nam dużo do myślenia – dodał Sot.  

 

„Kordelasem Leśnika Polskiego” uhonorowana została Lidia Zaczyńska


KORDELAS LEŚNIKA

W trakcie konferencji Andrzej Matysiak  dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu w dowód uznania za szczególne zasługi dla leśnictwa i gospodarki leśnej uhonorował „Kordelasem Leśnika Polskiego” wieloletniego pracownika Nadleśnictwa Kozienice Lidię Zaczyńską. Kordelas nawiązuje do honorowej i paradnej broni noszonej przez leśników w okresie II RP. Od 1930 roku był to stały element umundurowania leśnika, a jego rękojeści drewniane, żelazne i srebrne świadczyły o randze i zajmowanym stanowisku. Kordelas jako wyróżnienie przyznawany jest od 1996 roku. Mogą otrzymywać go zarówno sami leśnicy jak i osoby spoza tego środowiska, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju Lasów Państwowych. Nie wiążą się z nim żadne gratyfikacje pieniężne, bo jest to nagroda wyłącznie prestiżowa”.

Słowa gratulacji i uznania złożył Dariusz Bąk poseł na sejm, wiceprzewodniczący sejmowej komisji ochrony środowiska 

 

SZACUNEK ZA DETERMINACJĘ


- Otrzymaliśmy bardzo duży prezent jakim była prezentacja dokonań w leśnym kompleksie promocyjnym. Prelegenci przeprowadzili nas przez las wchodząc do głębi(...). Coś w tym musi być, że pomimo rożnych systemów ta instytucja funkcjonuje bardzo dobrze. Obejmuje różne sfery naszego życia i działalności naszego społeczeństwa. W tym miejscu trzeba złożyć szacunek za determinację, w prowadzeniu właściwiej gospodarki leśnej, za ich odpowiedzialność i za ich świetne przygotowanie zawodowe. - powiedział Dariusz Bąk

Z tej wyjątkowej okazji list gratulacyjny odczytał starosta kozienicki Andrzej Jung. Piotr Kozłowski. Piotr Kozłowski burmistrz Kozienic podkreślał walory przyrodnicze, i nietuzinkowy charakter historyczny puszczy wskazując pokolenia leśników jako ci, którzy przez cały dbają o puszczę  – Jeśli ktoś korzystał z naszych lasów na pewno dostrzeże różnorodność  świata roślin i zwierząt. Na pewno zobaczy wiele form ochrony przyrody, pomniki przyrody i rezerwaty(...). Pewnie mało kto dostrzega, że to wszystko jest efektem ogromnego wysiłku wielu pokoleń leśników. To rezultat przemyślanych i strategicznych działań służb leśnych, to wynik wielkiej troski mądrości i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

 


Po części oficjalnej goście zostali zaproszenia na wystawę map „200 lat kartografii leśnej”, która została udostępniona przez Instytut Badawczy Leśnictwa, a opracowana przez Pana Krzysztofa Okłę. Wystawę można oglądać w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka w terminie do dn. 20.10.2019 r.

 

W części artystycznej zaprezentowana została komedioopera „Leśniczy z Kozienickiej Puszczy” w wykonaniu Romy Ambroziewicz-Owsińskiej z zespołem – pieśni neapolitańskie i arie operetkowe.

 

 

 

 

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Interwencje strażaków spowodowane dzisiejszą burzą dotyczyły głównie podtopień lokaló...
Fot. Facebook - Kortez
W muszli koncertowej w Kozienicach,  w piątek 7 sierpnia 2020 roku o godzinie 21 odbędzie się koncer...
Fot. archiwum - 62. Wyścig Dookoła Mazowsza w Kozienicach 2019
Wielkie zawody o charakterze krajowym i międzynarodowym, ale również szereg bezpłatnych zajęć dla ...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje na temat statysty...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:



Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook