Dzisiaj jest piątek, 03 lipca 2020 r., 185 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
[FOTO] Blisko półtora miliona złotych na ubezpieczenie lewego brzegu Wisły w Regowie Starym
Dodał: DL, 27-09-2019 15:16, odsłon: 1961
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

Za nami konferencja prasowa dotycząca ubezpieczenia lewego brzegu Wisły w Regowie Starym, która odbyła się 27 września o godzinie 10 przed Urzędem Gminy Gniewoszów. Konieczność przeprowadzenia prac ubezpieczeniowych w Regowie Starym pojawiła się po powodzi w 2010 roku. Prace związane z ubezpieczeniem rozpoczęły się 17 września tego roku. Koszt tej inwestycji wynosić będzie 1.348.573, 23 zł.

Po wyżej wspomnianej powodzi nastąpiło rozmycie górnej części wyspy na Wiśle i przerwanie tamy. Część nurtu rzeki skierowała się lewobrzeżną odnogą Wisły, znacznie ją przy tym poszerzając. Spowodowało to erozję brzegu u stopy wału w Regowie Starym. Skutkiem tego było bezpośrednie zagrożenie przerwania wału.

 

Niezbędne okazało się wykonanie opasek w lewej odnodze Wisły, aby zapobiec dalszej erozji lewego brzegu i ochronić wał przeciwpowodziowy przed przerwaniem, a także dobytek mieszkańców Regowa Starego, których domy znajdują się w pobliżu rzeki.

 


- Udało nam się zmobilizować i przeznaczyć na inwestycję w regionie, który był poszkodowany w 2010 roku powodzią Wiślaną blisko półtora miliona złotych na budowę umocnień brzegowych, po to, aby społeczność lokalna czuła się znacznie bardziej bezpieczna – mówił prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

 

Prace projektowe dla tego zadania rozpoczęto w 2011 roku. Opracowano wówczas dokumentację techniczną i uzyskano niezbędne decyzje administracyjne. Do realizacji inwestycji jednak nie doszło.  W 2017 roku na zlecenie RZGW w Warszawie została opracowana nowa dokumentacja projektowa i ponownie uzyskano niezbędne decyzje.

 

- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy byli w ten proces zaangażowani. Jeszcze raz pragnę podkreślić, półtora miliona złotych trafia na bezpieczeństwo osób i ich majątków. Mam nadzieję, że będziemy mogli dalej to wspierać. Liczymy też bardzo mocno na współpracę z samorządami po to, aby inwentaryzować te wszystkie problemy i doprowadzić do tego, aby w najbliższych latach móc je skutecznie rozwiązać – mówił poseł Andrzej Kosztowniak.

 

Na konferencji prasowej obecny był również wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz. – Bardzo dobra informacja dla mieszkańców Gniewoszowa, powiatu kozienickiego, a tak naprawdę myślę, że dla wszystkich mieszkańców naszego województwa. Rusza bardzo ważna inwestycja. Wielkie podziękowania dla prezesa i dla całych Wód Polskich, że znalazło się finansowanie tej bardzo potrzebnej inwestycji w tym regionie. Niejednokrotnie byłem na wałach w Regowie i wiem, że była wielka potrzeba poprawy bezpieczeństwa mieszkańców całego regionu. Trzymajmy kciuki żeby ta inwestycja szybko się zakończyła. Mieszkańcy Gniewoszowa i powiatu kozienickiego na pewno będą mogli w tym okresie zimowym – większych opadów czuć się bezpiecznie – mówił wicewojewoda Artur Standowicz.

 


- Bardzo cieszę się, że inwestycja związana z zabezpieczeniem lewego brzegu w Regowie została uruchomiona. Jednocześnie cieszy mnie fakt, że wszystkie zaplanowane działania na spotkaniu w Kozienicach w miesiącu lipcu będą realizowane. Jest to bardzo ważne, ponieważ w górnym brzegu najsłabszym punktem jest Regów, gdzie inwestycja jest już realizowana – mówił starosta kozienicki Andrzej Jung.

 

Przetarg na ubezpieczenie lewego brzegu Wisły w Regowie Starym ogłoszono w lipcu 2019 roku. Umowa z wyłonionym wykonawcą Stawecki Holding z siedzibą w Kielcach została podpisana 13 września tego roku. Koszt robót wyniesie 1.348.573,23 zł.

 

Swojej radości nie ukrywał wójt gminy Gniewoszów Marcin Gac, który mówił o wielu staraniach, aby inwestycja zabezpieczenia brzegu Wisły doszła do skutku. – To bardzo dobry dzień dla gminy Gniewoszów, dla jej mieszkańców. Inwestycja, o którą staraliśmy się przez bardzo długi okres w końcu jest realizowana. Jest to bardzo ważna inwestycja, która zmniejszy ryzyko zagrożenia powodziowego dla naszej gminy Gniewoszów jak i powiatu Kozienickiego – powiedział wójt Marcin Gac.

 

Radny gminy Gniewoszów i miejscowości Regów Stary Dariusz Janiszewski, który przez długi czas zabiegał o ubezpieczenie lewego brzegu Wisły w imieniu miejscowości Regów, całej gminy i powiatu podziękował wszystkim organom decyzyjnym za rozpoczęcie realizacji ubezpieczenia. Jak mówił z pewnością uspokoi to mieszkańców okolicznych domów.

 


Prace, które rozpoczęły się 17 września planowo mają potrwać do końca listopada.


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Interwencje strażaków spowodowane dzisiejszą burzą dotyczyły głównie podtopień lokaló...
Fot. archiwum - 62. Wyścig Dookoła Mazowsza w Kozienicach 2019
Wielkie zawody o charakterze krajowym i międzynarodowym, ale również szereg bezpłatnych zajęć dla ...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje na temat statysty...
Fot. Enea Wytwarzanie
Enea Wytwarzanie z Grupy Enea oraz RKS Radomiak wydłużyły umowę sponsoringową do czasu zakończenia sezonu...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook