Dzisiaj jest wtorek, 26 maja 2020 r., 147 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
(Zdjęcia) Młodzież na szlaku niepodległości zawitała do Puszczy Kampinoskiej
Dodał: KamZap, 19-11-2018 11:23, odsłon: 1768
Fot. P.Nowak
Fot. P.Nowak

15 listopada 23 osobowa grupa uczniów z SKKT „Dragons” uczestniczyła w rajdzie „Młodzież na Szlakach Niepodległości - Puszcza Kampinoska„ organizowanym przez oddział PTTK w Kozienicach. Celem imprezy było uczczenie Święta Niepodległości oraz popularyzacja pieszej turystyki kwalifikowanej i krajoznawstwa w szkołach regionu kozienickiego.

W rajdzie uczestniczyło prawie 200 uczniów ze szkół gminy Kozienice. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki i koszulki okolicznościowe od PTTK oddział w Kozienicach.

 

Grupa uczniów z SKKT „Dragons” rozpoczęła wycieczkę busem o godzinie 8.00. Do Górki dotarła około 10.30, gdzie przedstawiciele klas piątych złożyli kwiaty przy „Sośnie Powstańców”. Na trasie w przypadkowy, lecz naturalny sposób utworzyła się młodsza grupa SKKT, która przyjęła nazwę „Dżonsiny”. Przedstawicielami „Dragons” było 5 uczniów klasy 3a. Następnie skierowali się oni zielonym szlakiem w stronę Granicy , gdzie mieli okazję zwiedzić skansen budownictwa puszczańskiego, a rajd zakończyliśmy przy ognisku.

 

Wieś Górki (ok.350 mieszkańców) znajduje się na północnym pasie bagiennym Puszczy Kampinoskiej, nad Kanałem Łasica, na płn.-zach. od Leszna.

 

Wieś powstała jako budy, czyli osada budników wypalających węgiel drzewny. Ciągnie się od Góry Wilkowskiej po Występną Górę na południu przez cały pas bagienny. Poszczególne zagrody budowano na pagórkach wśród podmokłych terenów, po przekopaniu kanału Łasica mokradła zamieniono w pola uprawne.

 

Na południowym skraju wsi rosła okazała 170-letnia sosna, której konary zwieszały się ku ziemi. Na tych konarach wieszali kozacy powstańców, którzy uszli w głąb puszczy po bitwie pod Budą Zaborowską (10 kwietnia 1863 r.), a zostali schwytani w tej okolicy. W czasie walki dowódca oddziału powstańczego mjr Walerian Remiszewski odesłał część nieuzbrojonych powstańców w głąb puszczy. Po rozbiciu oddziału Rosjanie ścigali uciekinierów, schwytanych bez sądu wieszano.

 

Sosna powalona uderzeniem pioruna 1 kwietnia 1984 r. leży obok niewielkiego pomnika w formie głazu ku czci Powstańców 1863 r. Widać ślady po odciętych konarach, z których wykonano pamiątkowe krzyże. Obok, na wzniesieniu znajduje się polowa kaplica w formie dwóch drewnianych daszków-namiotów z figurami świętych (autorstwa Małgorzaty Tomaszkiewicz) i z kamiennym stołem ołtarzowym. Całość wieńczy wysoki drewniany krzyż.

 

Opiekunami „Dragons” są Przemysław Nowak i Jacek Wochniak.  
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
25 maja miała miejsce konferencja prasowa dotycząca ponownego otwarcia Mazowieckiego Centrum Sztuki Wsp&o...
owiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje na temat statystyk...
fot.. Adrian Bartosiewicz
Świat walczy z kryzysem sanitarnym i ekonomicznym, a branża turystyczna jest jedną z najbardziej dotknięt...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Minister Infrastruktury zatwierdził do realizacji 9 programów inwestycji dla zadań drogowych, kt&o...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook