Dzisiaj jest wtorek, 16 lipca 2019 r., 197 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Podsumowanie spotkania z Danielem Olbrychskim w radomskiej ‘Elektrowni’
Dodał: KamZap, 29-10-2018 10:38, odsłon: 449

Aktorstwo, wolność czy niepodległość. Te i wiele innych tematów podjął Daniel Olbrychski, który odwiedził w sobotę Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Na spotkanie, które odbyło się w ramach cyklu Wieczory z Mistrzem, przybyło około 200 widzów.

Aktor serdecznie przywitał się z zebranymi i na wstępie przyznał, że zabłądził na nowej obwodnicy Radomia. – Byłem tu już wiele razy, ostatnio kilka miesięcy temu. Ale jeszcze nie było obwodnicy i łatwiej trafiłem do centrum – żartował.

 

Mistrz odczytał fragmenty „Ziemi Obiecanej” Władysława Reymonta, w której zagrał rolę Karola Borowieckiego.

 

W przerwie mistrz rozmawiał z publicznością. Odpowiadał na zadane pytania, między innymi o to jak postrzega niepodległość i wolność.

 

- Są dwa rodzaje wolności. Jedna to wolność osobista jaką czuli między innymi Jacek Kuroń i Adam Michnik, którzy przebywali w więzieniu. Druga to wolność narodu – mówił Daniel Olbrychski. – Niestety Polacy często z tej wolności nie umieją korzystać zauważył.

 

Aktor opowiadał o swoich rolach, a zagrał ich ponad 200, w tym także zagranicznych. U samego Andrzeja Wajdy zagrał aż 13 razy, z czego w 10 jego filmach otrzymał główną rolę. - Dzięki Wajdzie trafiłem do teatru Hanuszkiewicza – wyjaśnił.

 

Mówił też o rolach m.in. w filmach Hoffmanna. – W wieku 25 lat zagrałem Hamleta, o której marzy każdy aktor. Nie zdążyłam nawet o niej zamarzyć, zanim się obejrzałem, a już stałem przed publicznością. Pamiętam, że zdejmując kostium patrzyłem w lustro i powiedziałam sobie: jak to dobrze, że ja nie marzyłem o Hamlecie. Bo mógłbym powiedzieć marzenia spełnione, a tak mogę marzyć dalej – wspominał.

 

Wspomnienia aktora przerwało pytanie z której roli jest najbardziej zadowolony. Tu mistrz zacytował słowa Meryl Streep, którą jak przyznał, bardzo ceni.

 

- Proszę mnie o to nie pytać, bo wszystkie moje rolę to są moje dzieci. Mam ich bardzo dużo, rodziłam w bólach, nosiłam czasem dłużej niż 9 miesięcy. Niektóre są bardziej lub mniej udane, ale wszystkie kocham – sparafrazował wypowiedź aktorki. - To słowa kobiety, ale ja je biorę – dodał ze śmiechem.

 

Na zakończenie Daniel Olbrychski zaprezentował utwór „Grande Valse Brillante” Juliana Tuwima, którym rozpoczynał swoją karierę aktorską.

Czy pamiętasz, jak ze mną tańczyłeś walca,Panną, madonną, legendą tych lat?
Czy pamiętasz, jak ruszył świat do tańca,
Świat, co w ramiona ci wpadł?(…)

 

Cykl spotkań z wielkimi polskimi aktorami „Wieczory z Mistrzem” odbywają się z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Ostatnie już spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem  odbędzie się 24 listopad o godz.19.00. Będzie to okazja do wspomnień roli generała Fieldorfa, słynnego oficera AK w filmie „Generał Nil”, w reżyserii Ryszarda Bugajskiego.

Bilet wstępu na spotkanie – 15 zł normalny, ulgowy (dla emeryta i rencisty) – 7 zł.

Informacja pod numerami telefonów: 505 38 28 24 oraz 48 48 383 60 77   
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. PSP Stanisławice
W PSP Stanisławice trwały półkolonie dla dzieci i młodzieży, które stwarzały   uc...
Ilustracja -  KPP w Kozienicach
Dzisiaj około godz. 8:00 na drodze krajowej nr 79 pomiędzy miejscowościami Bożówka, a Przydworzyce...
Kolejny tydzień i kolejna edycja naszej zabawy. Wraz z Kozienickim Centrum Rekreacji i Sportu przygotowal...
fot.EC
Lokalne imprezy plenerowe   w okresie letnim to również świetna okazja, aby poobcować co...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook