Dzisiaj jest poniedziałek, 28 maja 2018 r., 148 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
MCSW "Elektrownia" w Radomiu zaprasza na wystawę Jacka Jagielskiego
Dodał: MariuszBasaj, 30-01-2017 08:35, odsłon: 2166
fot. Dariusz JabBóDski
fot. Dariusz JabBóDski

Wystawa prac Jacka Jagielskiego – artysty związanego ze środowiskiem poznańskim - jaką Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprezentują na początku lutego 2017 r. jest kolejnym krokiem na drodze artystycznej współpracy pomiędzy instytucjami.

Projekt realizowany pod wspólnym szyldem obejmie dwie równoległe odsłony twórczości artysty, w Radomiu i Orońsku. Ekspozycja będzie miała charakter retrospektywy. Złożą się na nią prace zrealizowane w latach 1984 – 2016; od najstarszych, powstałych tuż po studiach do najnowszych, które na wystawie będą miały swoją premierę. W sumie ponad dwadzieścia obiektów i realizacji przestrzennych, z czego trzy, wymagające odrębnej przestrzeni pokazane zostaną w „Elektrowni” w Radomiu.

Jagielski zaprezentuje intrygujące, hybrydalne przedmioty, które cechuje skondensowana, wyrazista forma i doskonale zbalansowana kompozycja. Są to trudne do określenia konstrukcje, sytuacje pozornie nierealne, niepraktyczne, nieistniejące w życiu codziennym, a jednocześnie oczywiste, mówiące kategoriami, jakie znamy, obrośnięte kulturowymi i personalnymi kodami. Mówią o człowieku, choć bez człowieka – artysta nie pokazuje w ogóle postaci ludzkiej, a tylko przedmioty, które są formą dla ciała ludzkiego albo, którymi człowiek się posługuje. Jagielski zaprezentuje obiekty skompilowane z materii tradycyjnych, jak – ceramika, kamień, metal, drewno, z elementami gotowymi – fragmenty mebli, lustra, ptasie pióra, czerwony dywan, laska. Konstruowane na zasadzie specyficznych zestawień i subtelnych transformacji, kontrastów i napięć pomiędzy materiałami, z użyciem prostych reguł fizyki - jego prace zdają kłam naszym zmysłom, pozwalają ulec złudzeniu, że prawo grawitacji nie istnieje. Trwają w zawieszeniu, naprężeniu lub delikatnie balansują. Ważną część obiektów artysty stanowią tytuły prac. To one wyznaczają kierunek ich różnorakich interpretacji, otwierają całe ciągi metaforycznych skojarzeń, skłaniają do intelektualnej refleksji.

Obiekty Jacka Jagielskiego są czymś miedzy abstrakcją a rzeczywistością, czymś miedzy zrozumiałym a jedynie odczuwanym. „Forma ich wykonania – jak pisała Eulalia Domanowska, Dyrektorka CRP w Orońsku - przywodzi na myśl rozmaite inspiracje sztuką modernizmu: oszczędna forma kojarzy się z minimal artem, użycie przedmiotów gotowych z dadaizmem, poetyckie skojarzenia z surrealizmem, ruch z mobilną rzeźbą”.

Jacek Jagielski zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, tworzy realizacje przestrzenne. W jego pracach dominuje problematyka związku z człowiekiem, jego egzystencją i wewnętrzną wrażliwością. Artysta realizuje prace klarowne, w których występują elementy natury takie jak kamień czy pióro. Często w jego realizacjach zawarty jest element ruchu, odnoszący się nie tylko do sfery wizualnej, ale również do czasu, jego upływu, trwania oraz przemijania. Obszary, które artysta prezentuje są jego indywidualne, lecz przez kreowane obiekty mogą docierać do wnętrza każdego z nas. Dorobek Jacka Jagielskiego cechuje różnorodność form i zróżnicowanie skali – od drobnych, niewielkich utworów, po duże założenia przestrzenne – jednakże wszystkie one niosą zamierzone przez niego przesłanie, zawsze czytelne, o dużej sile wewnętrznej ekspresji.

Otwarcie wystawy
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu
Wernisaż: 3 lutego 2017 roku, godz. 17.00
Wystawa czynna do 23 kwietnia 2017 roku

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Muzeum Rzeźby Współczesnej
Wernisaż: 4 lutego 2017 roku, godz. 14.00
Wystawa czynna do 3 maja 2017 roku


Więcej informacji na temat wystawy, prac oraz twórczości Jacka Jagiellskiego można znaleźć TUTAJ.

 

Anna Podsiadły

Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Kozienice24/KDK
W sobotę 26 maja na punkcie widokowym w Kępeczkach odbył się Piknik rodzinny z okazji 100-lecia odzyskani...
Fot. Kamil Zapora
To było mocne muzyczne „Młócenie”! W sobotę na scenie Centrum Kulturalno-Artystycznego...
Fot. PSP Stanisławice
W sobotę 26 maja na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Stanisławicach odbył się VIII Festyn Rodzinny...
Fot. KPP Kozienice
W środę policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach zatrzymali 25-letniego mężczyznę i 23-letni...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook