Dzisiaj jest środa, 08 lipca 2020 r., 190 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Elektrownia w nowej siedzibie za 26 milionów złotych. Robi wrażenie!
Dodał: anex, 13-11-2014 09:49, odsłon: 2636

W czwartek 6 listopada Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu uroczyście zainaugurowało działalność w nowej siedzibie przy ul. Kopernika 1. Działalność wystawienniczą rozpoczęła wystawa "Specimen. Próba kolekcji", która, jak powiedział Zbigniew Belowski – dyrektor artystyczny placówki, jest pierwszą próbą prezentacji w przestrzeniach nowego centrum dzieł z kolekcji liczącej prawie 5 tysięcy prac.

PRESTIŻ DLA RADOMIA

Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, który pełnił rolę gospodarza uroczystości podkreślił, że jest to jedna z największych kolekcji o tym profilu w Polsce i jego zdaniem miejsce to przyczyni się do podniesienia prestiżu Radomia na mapie kulturalnej Polski. Marszałek na ręce Włodzimierza Pujanka, dyrektora centrum wręczył pamiątkowy medal "Pro Masovia", który jest wyróżnieniem nadawanym ludziom, organizacjom i instytucjom przyczyniającym się rozwoju województwa mazowieckiego.

 

ŻAGLE DLA WAJDY I KOWALSKIEJ

Podczas uroczystości dyrekcja centrum nagrodziła reżysera Andrzeja Wajdę oraz dr Bożenę Kowalską wybitnego krytyka i teoretyka sztuki od wielu lat współpracującą z "Elektrownią" za szczególne zaangażowanie w powstanie instytucji. Symboliczne statuetki w kształcie żagli zostały wykonane z żeliwa z fragmentów oryginalnego pieca, który niegdyś w działającej elektrowni rozprowadzał ciepło po Radomiu. Osobiście statuetkę odebrała ją dr Kowalska. Andrzej Wajda nie przyjechał do Radomia.

 

Zbigniew Belowski z pamiątkowym medalem "Pro Masovia", który marszałek Adam Struzik wręczył MCSW Elektrownia

 

ŚWIETLNY OBŁOK

Po części oficjalnej związanej z otwarciem obiektu goście byli świadkami uruchomienia stałej instalacji świetlnej w kształcie obłoku wykonanej przez niemieckiego artystę Thorstena Goldberga - specjalistę od sztuki w przestrzeni publicznej. Podobne prace jego autorstwa znajdują się także między innymi w Berlinie i Nowym Jorku. Neon usytuowany na dachu budynku nosi nazwę "Cumulus Radomski".

 

 

Otwarciu nowej siedziby "Elektrowni" towarzyszyło uruchomienie stałej instalacji świetlnej wykonanej przez niemieckiego artystę Thorstena Goldberga

 

ODNOWILI STARĄ ELEKTROWNIĘ

Budynek po raz pierwszy zaprezentowano zwiedzającym podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Zgodnie z projektem budynek starej elektrowni pozostał w niezmienionym kształcie, zyskał nowy dach i okna, a ceglana elewacja została wyczyszczona. Natomiast plac znajdujący się za obiektem został zabudowany nowym segmentem. Obie części zostały połączone. W kompleksie znalazło się kilka sal wystawowych, czytelnia, pracownia multimedialna, księgarnia, kawiarnia, sala kinowa i zaplecze administracyjno-biurowe. Na szczególną uwagę zasługuje stary piec, zaadaptowany do celów ekspozycyjnych, w którym, na trzech poziomach, urządzono galerię małych form.

Skontaktuj się z autorem tekstu: anex
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.CKA
Za nami pierwsze warsztaty w ramach akcji „Lato w mieście – wakacje 2020 z KDK”. Na dzi...
Projekcje dla dzieci, Kino na tarasie i premiera filmu „ZAGINIONA DZIEWCZYNA”, reż. Koji Fuka...
fot.Damian Latos/Agencja Arpass
Mateusz Morawiecki premier Polskiego Rządu z wizytą w regionie radomskim. Spotkania odbędą się w Kozienic...
fot.archiwum
Już 18 lipca zostanie rozegrany 63. Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Dookoła Mazowsza". Tradycyjnie już na...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook