Dzisiaj jest poniedziałek, 03 sierpnia 2020 r., 216 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Fabryka Domów Bogucin
Spędź weekend na Mazowszu
Dodał: MaG, 26-05-2020 07:23, odsłon: 3299
fot.. Adrian Bartosiewicz
fot.. Adrian Bartosiewicz

Świat walczy z kryzysem sanitarnym i ekonomicznym, a branża turystyczna jest jedną z najbardziej dotkniętych przez epidemię. – W tym roku wspierajmy więc lokalną turystykę – apeluje marszałek Adam Struzik. Gdzie warto pojechać i co zobaczyć na Mazowszu? Mamy dla Was kilka ciekawych propozycji turystycznych w regionie.

– Powoli rozpoczyna się sezon turystyczny. Koronawirus sprawił jednak, że w tym roku możliwość naszego przemieszczania się została ograniczona. Jest to więc idealny czas, aby zwiedzać i odkrywać to, co najbliżej nas. Gorąco zachęcam wszystkich do odwiedzenia województwa mazowieckiego. Nie trzeba daleko wyjeżdżać, by podziwiać malownicze widoki, spróbować regionalnych specjałów i odpocząć wśród pięknej przyrody lub zwiedzić miasteczka o wielowiekowej historii i tradycji – przekonuje Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.


Województwo mazowieckie zachwyca różnorodnością, pięknym krajobrazem oraz bogactwem dziedzictwa kulturowego i cennymi zabytkami. Dokąd się wybrać i co zobaczyć na Mazowszu? Poniżej kilka ciekawych propozycji na weekend.


TWIERDZA WIELU WOJSK – MODLIN
fot.PixabayTwierdza Modlin – położona u zbiegu trzech rzek – Wisły, Narwi i Wkry jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Znajduje się tam największa, porównywalna tylko z francuskim Verdun, twierdza świata, a jej najstarsza część – cytadela wraz z klasztorami to jeden z najdłuższych budynków na świecie. Obecnie z tarasu widokowego na Wieży Tatarskiej można podziwiać malownicze ujście Narwi do Wisły oraz ruiny trudno dostępnego, bo leżącego na wyspie, XIX-wiecznego spichlerza obronnego. Spacer wzdłuż murów cytadeli z pewnością pozwoli odkryć najmniej uczęszczane ścieżki i trakty.

 

 


UZDRAWIAJĄCE ŹRÓDEŁKO I SERCE PUSZCZY
– miasteczko położone w sercu Puszczy Kozienickiej. Do dziś królują tam dęby, żyją daniele, jelenie, łosie i żółwie błotne. Znajduje się tam też cudowny rezerwat „Źródło Królewskie”, a w nim wiekowe drzewa i uzdrawiające źródełko, z którego wodę pijał sam król Władysław Jagiełło. Sama puszcza to ostoja dla ponad 200 gatunków roślin. Perłą miasta jest pałac w stylu renesansu francuskiego oraz znajdujący się w parku najstarszy pomnik w Polsce – kolumna Zygmunta, starsza o 100 lat od tej w Warszawie. fot. Adrian Bartosiewicz

 

 


ZIOTOJA DO NAS!
Kurpie to urokliwa kraina położona w północno wschodniej Polsce. Tu do dziś wydobywa się bursztyn, kultywuje tradycje, pielęgnuje gwarę i dawne obrzędy. Odwiedzając ten region, nie można zapomnieć o wstąpieniu do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle. Tu, w tradycyjnej wiejskiej zabudowie, zobaczymy jak żyli niegdyś Kurpie. Wiejskie chałupy, kurpiowskie wycinanki, a nad kuchnią tradycyjnie wypiekane byśki. Zalesiony, ogrodzony teren skansenu o powierzchni ok. 1,5 ha znakomicie nadaje się do połączenia zwiedzania z odpoczynkiem na świeżym powietrzu.

 

 


WZGÓRZE TUMSKIE W PŁOCKU
Bogata historia i liczne zabytki Płocka sprawiają, że powinien on być obowiązkowym punktem każdej wycieczki na Mazowszu. Sercem miasta jest malownicze Wzgórze Tumskie z widokiem na Wisłę, a nad nim króluje prawie 900-letnia katedra wraz z dwiema wieżami najstarszego murowanego zamku na Mazowszu. Wędrując po Płocku, warto zatrzymać się na Starym Rynku i przyjrzeć jednemu z najpiękniejszych ratuszów w Polsce.

 

 


MAZOWIECKA WENECJA
Pułtusk – miasto na skraju Puszczy Białej, tworzone przez odnogi Narwi nazywane Wenecją Mazowsza. Znajduje się tu najdłuższy rynek w Europie z 200-letnią kamienicą, w której w 1807 Nowy Rok świętował sam cesarz Napoleon. Na pułtuski zamek wiedzie zabytkowy, gotycki most, którego strzegą dwie średniowieczne baszty. Na rynku znajduje się też wieża ratuszowa z pozostałościami największego zarejestrowanego w dziejach świata deszczu meteorytów oraz bazylika. A wszystko otoczone licznymi kanałami połączonymi z Narwią.fot. Agnieszka Marczewska

 

 


WIEŻA OKRUTNEJ KSIĘŻNICZKI
Iłża – malownicze miasteczko w powiecie radomskim, a nad nim, na stromym wzniesieniu stoi kamienna wieża. To najstarsza i jedyna zachowana do dziś pozostałość zamku biskupów krakowskich. Legenda głosi, że z murów tej wieży rzuciła się okrutna księżna Odosława. Podobno z zamku do centrum miasta wiódł niegdyś tunel, który zawalił się w ubiegłym stuleciu. Aktualnie na szczycie zamku znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można całe miasto.

 

 


SZLAKIEM KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH
Liw – niewielkie miasteczko położone w dolinie rzeki Liwiec. Znajduje się tam średniowieczny zamek książąt mazowieckich, a w jego wnętrzach bogata kolekcja obrazów, rzeźb i uzbrojenia wykorzystywanego od czasów średniowiecza. Zamek w Liwie oraz dolina Liwca to także miejsce wyjątkowych legend i opowieści. Przy odrobinie szczęścia można więc spotkać legendarną Żółtą Damę, usłyszeć historię o zatopionych armatach szwedzkich czy opowieść o diable co złota pilnował.  Dolina rzeki Liwiec jest też chętnie odwiedzana przez miłośników spływów kajakowych i pieszych wędrówek, a zamek jest idealnym punktem wyjścia na trasy turystyczne: Szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego, Szlak Książąt Mazowieckich, Szlak Doliny Liwca czy Szlak Rowerowy Natura.


Więcej informacji gdzie warto pojechać i co zobaczyć na Mazowszu na stronach internetowych:
http://mazowsze.travel/
http://www.mazowieckiszlaktradycji.com/ 
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. ilustracja/pixabay.com
Wójt gminy Garbatka-Letnisko Teresa Fryszkiewicz ogłasza nabór wniosków o przyznanie...
Wspólny projekt gminy Kozienice i Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej wziął udział w ...
Na zdjęciu zawodniczki ze zwycięskiej ekipy: (od lewej) Patrycja Przerwa, Aleksandra Kozłowska, Kasia szpera, Ala Morawska
W sobotę, 1 sierpnia na placu Jagiellońskim w Radomiu odbył się turniej w koszykówce 3x3 o tytuł m...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Uczniowie klas ósmych poznali wyniki sprawdzianu. Te wyniki są ważne, bo teraz uczniowie mogą zmie...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook