Dzisiaj jest niedziela, 24 marca 2019 r., 83 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(ZDJĘCIA) Uczniowie I LO w Kozienicach uczyli pracowników Elektrowni
Dodał: KamZap, 13-04-2018 15:25, odsłon: 2376
fot. KZ
fot. KZ

Sytuacje zagrażające ludzkiemu życiu i zdrowiu mogą się zdarzyć w najmniej spodziewanym momencie, dlatego tak ważne jest, żeby każdy z nas posiadał odpowiednie umiejętności, które pozwolą właściwie zareagować kiedy zajdzie taka potrzeba. Właśnie taki cel wyznaczyli sobie wolontariusze z Enei, którzy w piątek 13 kwietnia zorganizowali spotkanie edukacyjne pracowników Elektrowni z uczniami Szkolnej Grupy Medycznej I LO w Kozienicach.

W piątek rozpoczął się cykl szkoleń z ratownictwa przedmedycznego, których celem jest szerzenie idei ratownictwa przedmedycznego i edukacja w tym zakresie. Pierwsze spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Elektrowni. – Jest to wiedza, która może uratować ludzkie życie i zdrowie, a niestety niektórym jest ona zupełnie obca. Zależy mi na tym, żeby nie tylko wykwalifikowany lekarz, pielęgniarka czy ratownik potrafili uratować ludzkie życie, ale każdy z nas, ponieważ nieszczęśliwe wypadki, mogą nas spotkać zawsze i wszędzie – mówiła koordynatorka ds. wolontariatu w Enei Wytwarzanie Justyna Tkaczyk-Kurek.

Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Kozienicach prezentując sposoby pomocy w kolejnych przykładowych sytuacjach zachowywali się całkowicie swobodnie jakby zajmowali się tym od lat. - Kiedy zaproponowałam, żeby to uczniowie liceum przekazywali swoją wiedzę dorosłym z zakresu ratownictwa przedmedycznego wszyscy patrzyli na mnie z niedowierzaniem, ale w wbrew pozorom ta młodzież jest naprawdę wykwalifikowana i posiada ogromną wiedzę – powiedziała Justyna Tkaczyk.

 

Całe szkolenie pełne było różnych przykładów wypadków, w których może być potrzebna nasza pomoc zanim na miejscu zjawią się odpowiednie służby.

 

Młodzież prowadząca szkolenie należy do Szkolnej Grupy Medycznej działającej w LO. - Nauczyłyśmy się wszystkiego od naszej opiekunki Edyty Tarzyńskiej, która jest dzisiaj z nami. Miałyśmy też profesjonalny kurs pierwszej pomocy od ratownika – powiedziała nam Karolina Musiał z I LO. Jak przyznaje Karolina akcja ta jest szczególnie istotna dla pracowników Elektrowni, dlatego że na terenie tego zakładu istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń i ważne jest, żeby ludzie potrafili wtedy zachować zimną krew. - Udzielanie pierwszej pomocy jest nie tylko obowiązkiem naszego sumienia, ale również prawa, ponieważ za brak naszej reakcji może grozić nam kara nawet do 3 lat więzienie – przypominała Dominika Pyrka z I LO.

W tym roku Karolina i Dominika ze względu, że są już pełnoletnie będą uczestniczyły w kursie na instruktora pierwszej pomocy, po którym będą mogły prowadzić w pełni profesjonalne szkolenia, a także wydawać specjalne certyfikaty.

 

 


 Karolina Musiał i Dominika Pyrka – uczennice I LO w Kozienicach, które tego dnia razem ze swoimi kolegami i koleżankami ze szkoły prezentowały przykłady poprawnego udzielania pomocy przedmedycznej.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Kozienicki Dom Kultury
Dzisiaj w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka odbyły się oficjalne obchody przypadającego 21...
Fot. Facebook
W sobotę 23 marca KKS Kozienice zagrał swój ostatni mecz w tym sezonie. Po znakomitej grze wygrali...
źródło: Facebook
Dzisiaj rozpoczęła się runda wiosenna w czwartej lidze mazowieckiej. Pierwszym zespołem, z którym ...
Fot. P.Nowak/PSP4
W czwartek 21 marca Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II w Kozienicach otworzyła drzwi prze...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook