Dzisiaj jest piątek, 20 kwietnia 2018 r., 110 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
(Zdjęcia, wideo) Ruszyło Folkobranie, za nami pierwsze koncerty. Festiwal trwa w najlepsze
Dodał: MariuszBasaj, 12-05-2017 08:46, odsłon: 1920
Orkiestra Sfrumentowana. fot. Mariusz Basaj
Orkiestra Sfrumentowana. fot. Mariusz Basaj

Za nami "Siewy", czyli pierwszy dzień Festiwalu Folkobranie w Kozienicach. W czwartek, w Centrum Kulturalno-Artystycznym oficjalnie zainaugurowano największy festiwal tego typu na Mazowszu, a na scenie wystąpili Kapela Dzikie Harce, Zespół Śpiewaczy z Boguszyc oraz Orkiestra Sfrumentowana, czyli połączone siły Frument Project i Orkiestry Symfonicznej ZSM im. Oskara Kolberga w Radomiu. Folkobraniu patronują Kozienice24.pl

Folkobranie to dość świeża inicjatywa na mapie kulturowej Kozienic. Impreza zadebiutowała w zeszłym roku, jej pomysłodawcami są Kinga Bobienko i Patryk Walczyk, a głównym organizatorem Szkoła Muzyczna I Stopnia w Kozienicach. Już przy okazji drugiej edycji festiwal rozrósł się z trzech do czterech dni, a jego obsada jest jeszcze bardziej okazała.


Każdy z festiwalowych dni określony jest hasłem przewodnim związanym z cyklem pracy rolnika. Impreza rozpoczęła się od "Siewów", a jej oficjalnego otwarcia dokonał w czwartek wieczorem burmistrz Tomasz Śmietanka.


- Żeby w całości odbierać muzykę folkową, nie tylko śpiew, ale też piękne stroje, taniec, scenografię, te różnorodne środki przekazu, musi być to odbierane "na żywo". Dlatego bardzo się cieszę, że spotykamy się "na żywo" i ta muzyka folkowa będzie nas rozpieszczać. Tylko "na żywo" jest to prawdziwe, oryginalne, niepowtarzalne. Mam nadzieję, że przez te najbliższe dni w Kozienicach będzie wiele takich niepowtarzalnych chwil - mówił gospodarz gminy.

 


Kapela Dzikie Harce to młoda, kozienicka formacja.


Połączone siły


W czwartek na scenie CKA zobaczyliśmy kilka formacji. Jako pierwsi pojawili się artyści z Kapeli Dzikie Harce, działającej w kozienickiej Szkole Muzycznej, a wraz z nimi bardzo uroczy Zespół Śpiewaczy z Boguszyc.


Obie formacje prezentowały się głównie na zmianę, ale nie zabrakło wspólnych wykonań niektórych utworów. Skoczna muzyka, połączona ze świetnym wokalem, bardzo fajnie się uzupełniały i dawały przyjemny efekt, co zresztą można było zauważyć choćby po żywych reakcjach publiczności.

 


Smaczku całemu występowi dodawała wyjątkowa konferansjerka. W przerwach pomiędzy kolejnymi utworami Kinga Bobienko i Stefan Siek, twórca Izby Historycznej w Sieciechowie, opowiadali o tym, jak dawniej wyglądała praca na roli, obowiązki chłopów i bab. Pan Stefan nie tylko nie pochwalił się wiedzą, ale także umiejętnościami wokalnymi. Jak sam przyznał, na tematy związane z dawnym życiem na wsi mógłby opowiadać godzinami. Samo pranie ubrań to przynajmniej 30 minut wykładu.

 


Pierwszą część koncertu poprowadzili Stefan Siek i Kinga Bobienko.


Symfoniczny finał


Bardzo ciekawe doznania przyniósł także drugi z czwartkowych koncertów. Znana choćby z programu Must Be the Music radomska formacja Frument Project połączyła siły z Orkiestrą Symfoniczną Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu pod batutą Przemysława Zycha, tworząc Orkiestrę Sfrumentowaną.


Publiczność usłyszała takie utwory jak choćby "Polka Znachora" czy "A dziadek powiedział" w niepowtarzalnym wykonaniu, a także szereg innych kompozycji. Swoimi umiejętnościami pochwalili się również soliści: Daria Pełeńska, Karolina Matuszkiewicz (wokalistki), Mateusz Strzelecki (skrzypce) i Maria Wojutyńska (wiolonczela). Ogrom instrumentów, talenty muzyków, gra świateł, a przede wszystkim świetna atmosfera pozwoliły na stworzenie niezapomnianego widowiska.

 


Festiwal trwa w najlepsze


Przed nami jeszcze trzy dni festiwalu, który łączy w sobie koncerty, a także warsztaty dla młodych muzyków. W piątek czekają nas "Żniwa". O 17:00 w sali kameralnej CKA wystąpi Ania Broda, o 18:00 ulicami miasta ruszy Folkorszak, czyli barwna parada, a całość zwieńczy potańcówka w ośrodku nad jeziorem.


W sobotę "Młócenie" i m.in. koncert grupy T/Aboret (godz. 18:00, sala kameralna CKA), a w niedzielę "Sielanka" - na terenie ośrodka nad jeziorem wystąpią KMOD Furioso, Kapela Dzikie Harce i gwiazda festiwalu, Kapela ze Wsi Warszawa (koncert gwiazdy w amfiteatrze o godz. 18:00).

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Jeszcze dwa dni temu egzaminy były dla gimnazjalistów wielką niewiadomą, dziś jest już po wszystkim Fot. P.Nowak
To były trzy nerwowe dni, w czasie których gimnazjaliści musieli wykorzystać wiedzę zdobytą w cz...
fot. ZS nr 1/LO nr 1 w Kozienicach
W czwartek 19 kwietnia obchodziliśmy 75. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie. Z tej okazji Mu...
fot. I.Światkowska
13 kwietnia uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Kozienicach brali udział w Finale Międzypowiat...
fot. KZ
Piękna wiosenna aura, ruch na świeżym powietrzu i edukacja. Po raz kolejny Nadleśnictwo Kozienice zorgani...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook