Dzisiaj jest wtorek, 23 kwietnia 2019 r., 113 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Polityk centralny myśli o kolejnej kadencji, a polityk lokalny o kolejnym pokoleniu – wywiad z burmistrzem Tomaszem Śmietanką
Dodał: KamZap, 31-08-2018 19:48, odsłon: 1816
Fot. UM Kozienice
Fot. UM Kozienice

Dzisiaj zamieszczamy na naszej stronie pierwszy z cyklu wywiadów z burmistrzem Tomaszem Śmietanką, którego udzielił dla biuletynu Nasza Gmina. Tomasz Śmietanka pełni funkcję burmistrza gminy Kozienice od 20 lat.

Już 21 października odbędą się wybory samorządowe, premier oficjalnie ogłosił ich termin, tym samym dał sygnał do rozpoczęcia kampanii wyborczej. Dla kandydatów to znak, że można oficjalnie prezentować swoje propozycje wyborcom. Niektórzy już odkrywają karty, jednak w Kozienicach szczególnie często pada pewne pytanie: czy będzie ubiegał się Pan o reelekcję? Czy będzie Pan kandydował na stanowisko burmistrza?

 

- Na wstępie ustalmy jasno cel mojego przekazu, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jego nieprawdziwych interpretacji przez różnych odbiorców. Wypowiadam się jako obecny burmistrz Gminy Kozienice, pełniący służbę publiczną dla i w imieniu wszystkich Mieszkańców. Jestem odpowiedzialny za rozwój Samorządu Gminy Kozienice przez ostatnie 20 lat. Za sukcesy, ale i za ewentualne „grzechy zaniechania”. Sporo się nauczyłem, mam duże doświadczenie, wiedzę praktyczną i naukową, i zawsze, niezależnie od roli jaką będę pełnił we wspólnocie lokalnej, Kozienice, w których się urodziłem były, są i będą na pierwszym miejscu. Zatem oczywistym jest, że zależy mi na jak najlepszych bliższych i dalszych wyborach dla Kozienic oraz poszukiwaniu kolejnych, dużych pieniędzy zewnętrznych dla ich dalszego rozwoju. A teraz spróbuję przynajmniej rozpocząć odpowiedź dotyczącą kandydowania.

 

Na moją ostateczną decyzję, którą ogłoszę niebawem, wpłynie przede wszystkim uchwalona niedawno przez Sejm, nowa ordynacja wyborcza do samorządów gmin, powiatów i regionalnych sejmików wojewódzkich. Biorę również, jak zawsze, pod uwagę aspekty osobiste, rodzinne, zdrowotne i naukowe, o których powiem w stosownym czasie. Nowa ordynacja wyklucza możliwość łącznego kandydowania, np. do powiatu, sejmiku i zarazem na burmistrza. Logiczną konsekwencją tego jest także raczej nie łączenie sprawowania mandatu burmistrza z wyborami do sejmu, senatu czy europarlamentu. A Kozienicom potrzebna jest nadal szeroka, ponadpartyjna i ponadgminna koalicja dla ich dynamicznego rozwoju. Wiem jak to zrobić. Nowa ordynacja ogranicza też sztucznie do dwóch kadencji możliwość sprawowania mandatu burmistrza. Ja jestem już pięć kadencji i zapewniam, że nie zawłaszczyłem publicznego stanowiska na wyłączność. Jestem przygotowany na kompleksowe i przemyślane zmiany dla dobrej przyszłości naszej małej ojczyzny, zgodnej z wolą Mieszkańców.

 

W takim razie, zapytamy inaczej. Jaki Pana zdaniem powinien być kandydat na burmistrza Kozienic dla ich dalszego, dynamicznego rozwoju?

 

- Powinna to być osoba znana, która niejednokrotnie wygrywała już u nas wybory samorządowe. Osoba empatyczna, mająca wyjątkową zdolność zjednywania sobie ludzi, budowania - ponad partykularnym i partyjnym interesem – programów i skutecznej ich realizacji. Jeśli przynajmniej nie byłbym takim choć w części, nie wytrwałbym i nie wytrzymano by ze mną, ani jednej kadencji (śmiech). Jeżeli chodzi o wiedzę i wykształcenie to powinien być to strategiczny manager w zarządzaniu publicznym i finansowym, bo tego wymaga nadchodząca trzecia dekada XXI w. w Polsce, leżącej w Centrum Europy. Dobry manager i finansista, wykształcenie, np. prawnicze jest na tym stanowisku drugorzędne, bo może nawet powodować zachowawczość, ostrożność, bierność w podejmowaniu odważnych, strategicznych decyzji na przyszłość – oczywiście zgodnych z prawem. Nieustanne budowanie klimatu ładu społecznego, a nie podejrzliwość, pomówienia i partykularyzm, to cechy dobrego kandydata.

 

Samorządowe Forum Ziemi Kozienickiej od 20 lat ma ponadpartyjny program dla Kozienic, skupia ludzi o różnych poglądach, którzy sympatyzują ze wszystkimi ważnymi partiami politycznymi w Polsce, od PiS poprzez PSL, PO, .Nowoczesną, SLD po Kukiz 15’. Mamy też ławkę rezerwową, która powoli zapełniana jest przez młode pokolenie. Stać nas na najlepszego i racjonalnego kandydata na burmistrza. Decyzja oficjalna wkrótce. Każdą szczegółowo uzasadnię. Zapewniam jednak, że nie myślę jedynie o kolejnej kadencji, ale o kolejnym pokoleniu.

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Do groźnie wyglądającego wypadku doszło po południu w Niedzielę Wielkanocną na terenie gminy Sieciech&oac...
Fot. KP PSP Kozienice
Dzisiaj przed godziną 15:00 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze lasu koło Chinowa. Ogień objął ponad 5 ...
ilustracja, źródło: KWP w Radomiu
Zbliża się Wielkanoc. Dla większości z nas to okres szczególnie radosny. Dla funkcjonariuszy pełni...
W rundzie jesiennej Energia przegrała u siebie z MKS-em Piaseczno 1:4. Fot. Kamil Zapora
Piłkarze czwartej ligi mazowieckiej o świętach na razie nie myślą. Wszystkie drużyny z regionu radomskieg...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook