Dzisiaj jest niedziela, 23 lutego 2020 r., 54 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Narodowe Czytanie w Kozienicach i Powiecie. Gdzie i kiedy?
Dodał: MariuszBasaj, 31-08-2017 12:18, odsłon: 6226
Tak było podczas zeszłorocznej edycji akcji w Małpim Gaju. Fot. archiwum
Tak było podczas zeszłorocznej edycji akcji w Małpim Gaju. Fot. archiwum

Już 2 września czeka nas kolejna edycja Narodowego Czytania. Tym razem wspólnie będziemy czytać "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W Kozienicach spotykamy się w "Małpim Gaju". Akcja będzie prowadzona także w gminach powiatu kozienickiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą "Quo vadis" przeczytano w ponad 2200 miejscach, w tym także w Kozienicach.

 

W tym roku lekturą będzie "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, które wytypowali internauci. Innymi propozycjami były "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego" i "Beniowski" Juliusza Słowackiego.

 

Gdzie i kiedy?

 

Kozienice

W Kozienicach akcja tradycyjnie odbędzie się w Małpim Gaju. Początek o godz. 10:00.

 

Garbatka-Letnisko

W Garbatce spotkanie zaplanowano na godz. 11:00 w Kinie za Rogiem (ul. Spacerowa 2a). W programie przewidziana jest również projekcja filmu „Wesele” w reżyserii Andrzeja Wajdy. - Prosimy o przyniesienie własnych egzemplarzy "Wesela", ponieważ będzie można je ostemplować okolicznościową pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP - mówią organizatorzy.

 

Głowaczów

W Gminie Głowaczów Narodowe Czytanie odbędzie się w godz. 14:00-16:00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Ursynowie.

 

Gniewoszów

W Gniewoszowie akcja odbędzie się w Bibliotece Publicznej Gminy Gniewoszów. W programie głośne czytanie utworu, prezentacja multimedialna twórczości Stanisława Wyspiańskiego oraz degustacja potraw - wiejski stół. Początek o godz. 16:00.

 

Grabów nad Pilicą

W ostatniej chwili do akcji dołączyła Cyberia. Spotkanie przy lekturze zaplanowano na godz. 12:00.

 

Magnuszew

Magnuszew nieco inaczej będzie obchodzić akcję Narodowego Czytania, bo dopiero 8 września. Wówczas pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej - Centrum Kultury w Magnuszewie odwiedzą miejscowy Zespół Szkół i Placówek Oświatowych, by wspólnie czytać "Wesele". Początek o godz. 10:00.

 

Sieciechów

W Gminie Sieciechów z okazji Narodowego Czytania przygotowano specjalny filmik z czytaniem "Wesela", a wideo będzie dostępne już 2 września na stronie Urzędu Gminy.

 

O Weselu

 

Wesele. Dramat w trzech aktach", najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie "Wesele" zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

 

Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji. Specjalnie opracowany na potrzeby Narodowego Czytania tekst "Wesela" można znaleźć TUTAJ

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Starostwo Powiatowe w Kozienicach
„Minimalizacja występowania na terenie powiatu kozienickiego wirusa afrykańskiego pomoru świń ASF&r...
Ciekawy pojedynek sparingowy czeka w sobotę piłkarzy Energii Kozienice. Zmierzą się oni z czwartoligową L...
Fot. Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka na czas ferii zimowych oferował szeroki wachlarz możliwośc...
Być w domu, zdać się na swoją samodzielność, ale czuć się bezpieczniej – tak mogą żyć seniorzy na M...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook