Dzisiaj jest sobota, 16 listopada 2019 r., 320 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Wideo,Foto) Za nami obchody 74. rocznicy Bitwy pod Studziankami i Walk o przyczółek warecko-magnuszewski. Mamy ponad sto zdjęć.
Dodał: KamZap, 12-08-2018 17:42, odsłon: 4303
Fot. Kamil Zapora / A©Arpass
Fot. Kamil Zapora / A©Arpass

W niedzielę 12 sierpnia w Studziankach Pancernych i Mniszewie obchodzono 74. rocznicę Bitwy pod Studziankami, największej stoczonej przez załogi polskich czołgów oraz Walk o przyczółek warecko-magnuszewski. Tego dnia w obu miejscowościach odbyły się oficjalne uroczystości. Ponadto w Mniszewie zorganizowano piknik historyczny, w czasie którego odbyła się rekonstrukcja walk o przyczółek.

Najpierw, o godz. 10 przy pomniku-mauzoleum w Studziankach Pancernych, po modlitwie ekumenicznej i okolicznościowych wystąpieniach, zebrane delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze w hołdzie poległym. W Studziankach miało również miejsce wydarzenie szczególne i bardzo symboliczne. Z okazji 100-lecia niepodległości naszego kraju w okolicy pomnika posadzono dąb „Bartuś”, który jest potomkiem najsłynniejszego dębu w Polsce.

 


Drzewko wspólnie wsadzili przedstawiciele różnych instytucji i środowisk, którzy brali udział w obchodach.

 

Dalsza część uroczystości odbyła się w Mniszewie, gdzie podobnie jak w Studziankach Pancernych, obchody rozpoczął hymn państwowy i wystąpienia okolicznościowe.Podczas uroczystości miało również miejsce wręczenie odznaczeń.Kapituła Złotej Odznaki św. Floriana Mazovia przyznała Złotą Odznakę z okazji 100 lat niepodległości jako wyraz uznania za działalność na rzecz społeczeństwa i praw człowieka na wszystkich polach aktywności oraz wspierania i tworzenia inicjatyw nawiązujących do idei niepodległości dla wójta gminy Magnuszew Marka Drapały oraz Eugeniusza Jędrzejczyka. Odznaki wręczyli Komandor Kapituły św. Floriana Mazovia Jacek Gromek oraz radny sejmiku województwa mazowieckiego Zbigniew Gołąbek.

 


Marek Drapała został odznaczony Złotą Odznakę z okazji 100 lat niepodległości Kapituły Złotej Odznaki św. Floriana Mazovia.

 

Tego dnia wójt Magnuszewa otrzymał jeszcze jeden cenny podarunek. Płk. Wiesław Korga i płk. Zbigniew Żurawski ze Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego przekazali Markowi Drapale prochy ziemi smoleńskiej, gdzie polscy żołnierze również przelewali krew za ojczyznę chociażby w Katyniu. Jak powiedział wójt trafią one do budowanego właśnie Centrum Pamięci Patriotycznej.

Później podobnie jak w Studziankach przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

 


Kwiaty składa delegacja Starostwa Powiatowego w Kozienicach.

Gminę Kozienice reprezentował m.in. burmistrz Tomasz Śmietanka, który złożył kwiaty

pod pomnikiem w Mniszewie oraz Studziankach.


Po części oficjalnej każdy zainteresowany mógł udać się na teren skansenu bojowego gdzie czekało wiele atrakcji. Był pokaz sprzętu, pojazdów opancerzonych i oczywiście wojskowa grochówka.

Jak zwykle z ciekawą propozycją wyszli przedstawiciele Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, którzy pokazali jak wyglądał proces werbunku żołnierzy do Legionów Polskich.

 


Każdy kto chciał mógł zgłosić się na ochotnika i otrzymać legionową kartę wojskową.

 

Na koniec zgromadzeni mogli być świadkami rekonstrukcji wydarzeń, które rozegrały się w tym miejscu 74 lata temu. Przykład walk jakie połączone siły polsko-radzieckie stoczyły tutaj z Niemcami zademonstrowały grupy rekonstrukcyjne z Warki i Jędrzejowa. Jak wyglądała inscenizacja możecie zobaczyć na załączonym filmie.

 

 

Zachęcamy również do obejrzenia bogatej galerii zdjęć z obchodów 74. rocznicy bitwy pod Studziankami i Walk o przyczółek warecko-magnuszewski.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
W piątek w Kozienickim Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka otworzona została wyjątkowa wystawa malarki Ma...
 Fot. Martyna Kasjaniuk
Komisja Rozgrywek i Ewidencji delegatury radomskiej Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, podjęła decyzję w...
fot.pixabay/ilustracja
LGD „Puszcza Kozienicka” poszukuje grupy 20 „detektywów”  z terenu po...
 Fot. niepelnosprawni.pl
Kozieniczanka, Jagoda Kibil, sięgnęła po kolejny wielki sukces. Podczas mistrzostw świata paralekkoatlet&...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook