Dzisiaj jest sobota, 16 lutego 2019 r., 47 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Upamiętnili poległych w walce - 74. Rocznica Bitwy pod Molendami
Dodał: KamZap, 17-04-2018 19:00, odsłon: 1193
fot. UG Garbatka-Letnisko
fot. UG Garbatka-Letnisko

8 kwietnia obchodzono 74. rocznicę tragicznych wydarzeń Bitwy pod Molendami, czyli największej potyczki partyzanckiej w całym Obwodzie Kozienickim podczas II wojny światowej. W uroczystościach brali udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych Gminy Garbatka-Letnisko, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele partii politycznych, kombatanci, służby mundurowe, stowarzyszenia, instytucje państwowe, placówki oświatowe oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Obchody rozpoczęły się o godz. 12.00 Mszą Świętą w intencji uczestników bitwy oraz zamordowanych mieszkańców wsi Molendy. Nabożeństwo zostało odprawione w Kościele pw. NNMP w Garbatce -Letnisku. Uroczystą Eucharystię odprawił Proboszcz Parafii pw. NNMP w Garbatce-Letnisko – ks. Kan. Augustyn Rymarczyk.

Dalsza część obchodów odbyła się pod Pomnikiem Ofiar Pomordowanych w miejscowości Molendy. Tam przemówienie wygłosił Wójt Gminy Garbatka-Letnisko Robert Kowalczyk . -  Stoimy w miejscu będącym cichym świadkiem zmagania polskiego żołnierza z tymi którzy, pychą i pogardą wkroczyli w nasz ojczysty próg domowy- mówił Wójt – My wszyscy nosimy w sobie wielki dług w stosunku do tych, którzy przed laty podjęli walkę z najeźdźcą. Zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem. Tutaj czcimy ich pamięć i bohaterstwo- przypomniał wszystkim przybyłym.

Włodarz gminy podziękował również za udział w obchodach mieszkańcom wsi Molendy, kombatantom, pocztom sztandarowym, samorządowcom, młodzieży szkolnej, zaproszonym gościom, jak również księżom za odprawienie mszy świętej w intencji poległych w walce. W tym szczególnym miejscu i w tym szczególnym dniu nie zabrakło także modlitwy księży tutejszej parafii oraz ciepłych i doniosłych słów ze strony przybyłych parlamentarzystów i samorządowców.

Rys historyczny tego wydarzenia przypomniała uczennica Publicznej  Szkoły Podstawowej w Garbatce -Letnisko, natomiast lokalny patriota Andrzej Zwolski wyrecytował wiersz. Podczas tegorocznych obchodów, za wkład w szczerzenie lokalnego patriotyzmu, polskości nagrodzono zasłużonego Kombatanta – Bolesława Warchoła.

Kolejno przybyłe delegacje, aby uczcić pamięć poległych złożyły pod pomnikiem wieńce, znicze i kwiaty.  Na wszystkich przybyłych czekał także „żołnierski” poczęstunek, zorganizowany przez władze samorządowe gminy Garbatka-Letnisko.

 

Magdalena Marszałek/red 
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot. Justyna Bojarska - Siębor
W piątek odbyły się uroczyste obchody 155 rocznicy bitwy pod Lipą, która została stoczona 15 luteg...
Fot. OSP Magnuszew
Dziś w godzinach wieczornych strażacy zostali zadysponowani do pożaru samochodu osobowego na DK 79 w przy...
Fot. Kamil Zapora
W piątek 15 lutego w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach odbyła się otwarta de...
Wykład prowadziła dietetyk z Kozienic Anna Gałązkiewicz. Fot. Kamil Zapora
W piątek 15 lutego w Mediatece w Centrum Kulturalno-Artystycznym odbył się otwarty wykład z dietetykiem A...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook