Dzisiaj jest środa, 13 listopada 2019 r., 317 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Pojedź do Muzeum Narodowego w Kielcach na wystawę sztuki ludowej
Dodał: KamZap, 01-03-2019 17:44, odsłon: 610
Fot. Muzeum Narodowe w Kielcach
Fot. Muzeum Narodowe w Kielcach

Wyjazd do Muzeum Narodowego w Kielcach na wystawę „Od sacrum do profanum. Rzeźba i malarstwo w sztuce ludowej” organizowany przez Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka odbędzie się 31 marca. Cena wyjazdu do muzeum to 35 złotych. Zapisy przyjmowane są od jutra. Na wystawie będzie można obejrzeć prace blisko 60 artystów w tym pochodzącego z gminy Kozienice Leona Kudły.

„Od sacrum do profanum. Rzeźba i malarstwo w sztuce ludowej” to jedyna tego typu wystawa, która w jednym miejscu ukazuje dorobek blisko 60 artystów z regionu świętokrzyskiego. Wśród nich znalazł się także Leon Kudła, rzeźbiarz pochodzący ze Świerży Górnych, w gminie Kozienice.

 

Wyjazd odbędzie się 31 marca o godz. 9.00. Miejsce wyjazdu to zatoka autobusowa na ul. Legionów - na wysokości Krytej Pływalni „Delfin”. Cena wyjazdu do muzeum wynosi 35 zł.

 

Zapisy przyjmowane są od soboty 2 marca od godz. 10.00 w punkcie informacji Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach(ul. Warszawska 29)  do wyczerpania limitu miejsc. Wpłat należy dokonywać w kasach CKA najpóźniej do dnia 19 marca. Ilość miejsc ograniczona. Szczegółowe informacje u instruktorki Agnieszki Bieńkowskiej w Kozienickim Domu Kultury - pokój sztuk plastycznych (I poziom) lub pod nr telefonu 48 611 07 50 wew. 26 oraz adresem e-mail: agnieszka.bienkowska@dkkozienice.pl.

 

„Od sacrum do profanum. Rzeźba i malarstwo w sztuce ludowej”

 

Na ekspozycję składa się ponad 400 eksponatów. Są to rzeźby wykonane z drewna i gliny oraz obrazy malowane na płótnie, desce i papierze. Najstarsze z prac pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, a najmłodsze z XXI wieku. Ich autorzy, to ludzie, którzy tworzyli z ogromnej potrzeby serca, często mimo braku zrozumienia i doskwierającej biedy.

 

Wybrane dzieła prezentowane są w układzie tematycznym. Ta swoista podróż rozpoczyna się w świecie boskim – sacrum, a potem ścieżka wiedzie do dobrze nam znanego świata ziemskiego – profanum. Taki układ podyktowany jest też chronologią, gdyż sztuka ludowa początkowo miała wyłącznie charakter religijny. Dlatego duża grupa prac ukazuje sceny z życia Chrystusa i Marii, którzy zajmowali szczególne miejsce w sercach wiernych, a ich kult był bardzo rozpowszechniony w całej Polsce.

 

Wśród wyobrażeń plastycznych Jezusa dominują sceny pasyjne, chwila narodzin, a także najbardziej popularny wizerunek – Chrystusa Frasobliwego, który stał się wręcz symbolem polskiej sztuki ludowej. W dawnych społecznościach olbrzymią rolę odgrywali także święci. Ich figuralne wyobrażenia traktowano jako swoistych pośredników w kontaktach między człowiekiem a światem ponadzmysłowym. Przypisywano im wręcz magiczną moc – mogli uzdrowić, pomóc w beznadziejnych sprawach, ustrzec przed uderzeniem pioruna lub ochronić zwierzęta przed chorobami. Obrazy lub figurki świętych wystawiano w oknach podczas burzy, wynoszono do pożaru, a nawet umieszczano w oborach.

 

Po II wojnie światowej zakres tematów podejmowanych przez twórców ludowych poszerzył się o życie codzienne mieszkańców wsi i sceny odwołujące się do wydarzeń historycznych. W tej części wystawy eksponowane są prace ukazujące zarówno trudy dnia: wykopki, sianokosy, żniwa, jak i barwną obrzędowość doroczną: zwyczaje wielkanocne, kolędowanie oraz radosne chwile: wesela, zabawy czy wizyty na targu.

 

Oglądając dzieła artystów, którzy cenieni są nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju, warto zapoznać się także z opisami ich sylwetek. Na ekranie dotykowym udostępniono biogramy twórców, które opowiadają o ich życiu, a zarazem pozwalają dowiedzieć się, czym była dla nich twórczość.

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.Monika Rodakowska
8 listopada 2019 roku w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce odbyła się uroczysta ...
fot.Mariusz Grotkowski
Trwają prace przy przebudowie ul. Hanny Lewandowicz w Garbatce-Letnisku. Prace obejmują niespełna 3 km od...
Nadleśnictwo Kozienice zaprasza miłośników Nordic Walking na XII edycję marszu z kijkami przez Pus...
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Blisko 150 osób zdecydowało się wziąć udział w Biegu Niepodległości. Uczestnicy mieli do pokonania...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook