Józef Piłsudski powiedział, że ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości. Jedną z form uczczenia tego podniosłego wydarzenia sprzed stu lat jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości będzie koncert "Niepodległa 1918", który odbędzie się w niedzielę 30 września o godz. 13:00 w kościele pw. Św. Krzyża w Kozienicach. Koncert finansowany jest ze środków Fundacji Enea. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje redakcja Kozienice24.pl
Koncert organizowany jest w ramach ogólnopolskiego projektu autorskiego Roberta Grudnia "Bohaterskie historie które miały wpływ na losy Polski i świata". Podczas koncertu zaprezentują się: Anna Seniuk - aktor/narrator, Anna Zagdańska - mezzosopran, Robert Grudzień - organy, fortepian, Anna Drela - scenariusz, a także Chór Fermata działający przy Stowarzyszeniu Miłośników Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach. Dyrygentem będzie Anna Kuczmera.
„Zrozumieć Niepodległą” - ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia, organizowany jest z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, który odbędzie się w całej Polsce we współpracy z instytucjami kultury, placówkami edukacyjnymi, parafiami. Wezmą w nim udział wybitni artyści z kraju i zagranicy.
Partnerami wydarzenia w Kozienicach są: Parafia Świętego Krzyża w Kozienicach, Urząd Miejski w Kozienicach, Starostwo Powiatowe w Kozienicach, Stowarzyszenie "Pamięć i Przyszłość" w Kozienicach, Społeczne Ognisko Artystyczne w Kozienicach, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, Towarzystwo Miłośników Miasta Warki oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA.
Za konsultację merytoryczną odpowiedzialni byli Michał Tęcza i Jan Rejczak - Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują m.in. Kozienice24.
Koncert finansowany jest ze środków Fundacji Enea.
Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem www.grudzien.pl.
O projekcie
Projekt to cykl koncertów, spektakli i wydarzeń towarzyszących, które będą odbywały się w ramach międzynarodowych festiwali, obejmujących m. in. Lubelszczyznę, Podkarpacie, województwo świętokrzyskie, łódzkie, południowe Mazowsze, Pomorze, Warszawę czy Śląsk. W myśl ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm RP 7 kwietnia 2018 z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, autor projektu „Zrozumieć Niepodległą” oraz współpracujące z nim osoby odkrywają wybitne postacie zasłużone dla niepodległości Polski, fakty mało znane szerszym kręgom społeczeństwa, sięgają po lokalne biografie. Ważnym zadaniem jest wykazanie ciągłości historycznej wydarzeń, dlatego Projekt składa się z trzech części „Droga do Niepodległości”, „Niepodległa 1918” i „Wierni Niepodległej w czasach PRL”. - Ukazujemy wielkich bohaterów, w ich lokalnych Ojczyznach, jednak ich działalność zmieniała na losy Polski a nawet świata, ukazujemy w jaki sposób wychowanie domowe poprzez przekazywany przez pokolenia etos powstań narodowych, głównie powstania styczniowego i wojny 1920 roku czy atmosfera religijna polskiej wsi kształtowały tak niezłomne charaktery jak Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński, który był przywódcą duchowym narodu polskiego w mrocznych czasach komunizmu, czy gen. Ryszard Kukliński, który uratował świat przed zagładą w wojnie atomowej.
To nie jedyne biografie, po które sięgają autorzy projektu, gdyż koncerty przypomną takie postacie jak: Dionizy Czachowski, wybitny dowódca powstania styczniowego (który urodził się i dorastał na terenie dzisiejszych powiatów białobrzeskiego i radomskiego), bł. O. Honorat Koźmiński (związany z Nowym Miastem nad Pilicą, gdzie był jego ostatni dom zakonny i skąd z konfesjonału kierował założonymi przez siebie zgromadzeniami i skąd zakładał nowe. W tej działalności widział nie tylko zachowanie ciągłości życia zakonnego po kasacie klasztorów przez władze carskie, ale przede wszystkim zachowanie siły duchowej narodu polskiego, co znajduje odzwierciedlenie w jego słowach „Boże pociesz, utwierdzaj, błogosław" - Błogosławiony Honorat Koźmiński”.) Projekt ukazuje także patriotyczny dorobek artystów malarzy i muzyków, natomiast poprzez słowno – muzyczne koncerty przypomina lokalne walki z lat 1914 – 1918. W koncertach finałowych, zatytułowanych "Niepodległa 1918" przedstawimy szerzej postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, jego przekonania, wartości, doświadczenia z zesłania na Syberię, które jeszcze przed 1918 wykorzystał przygotowując najważniejsze struktury przyszłej, niepodległej Polski. W 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości odbędą się również uroczystości Pamięci Rodziny Kowalskich w Ciepielowie - Heroizm Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką oraz w 800.lecie przybycia Wincentego Kadłubka do Jędrzejowa - pierwszego polskiego pisarza i historyka. W projekcie wystąpią wybitni artyści z Polski i zagranicy, soliści, zespoły oraz chóry m. in. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca MAZOWSZE, Jerzy i Wojciech Trela, Jerzy Zelnik, Olgierd Łukaszewicz, Małgorzata Walewska, Alicja Węgorzewska, Bogusław Morka, Jakub Gąska, Halina Łabonarska, Maciej Zakościelny, Georgij Agratina, Robert Grudzień, Agnieszka Schulz- Brzyska. W koncertach promowana będzie muzyka polska, niestety wciąż niedoceniana i nieobecna na stałe w programach festiwali, oper czy filharmonii. Przygotowane zostały dwa programy. Polska Muzyka Instrumentalna, oparty m. in. na utworach Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Polska Muzyka Wokalno – Operowa, gdzie znajdziemy arie z oper Stanisława Moniuszki czy pieśni Fryderyka Chopina.
Festiwale i projekty Roberta Grudnia, to tradycyjnie promocja uzdolnionej młodzieży. W tym roku wystąpi Kamil Wrona, młody pianista coraz śmielej koncertujący w kraju. Niewątpliwie atrakcją będą też koncerty zaledwie 12 letniej pianistki, która mimo bardzo młodego wieku oklaskiwana jest nie tylko w Polsce ale też zagranicą, np. we Francji.
Szczegółowy program znajduje się na stronie www.grudzien.pl
![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() | Juz w środę 26 września w CKA będzie gościła Pani premier Beata Szydło. Wstęp wolny !!! Dodane obrazki: 24-09-2018, 13:04:46 ![]() + 1 ![]() 0 odpowiedz |