Dzisiaj jest środa, 22 maja 2019 r., 142 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Z Warszawy na weekend do Kozienic zamiast na Mazury?
Dodał: KamZap, 14-02-2018 14:07, odsłon: 2965
fot. KZ
fot. KZ

W poniedziałek i wtorek 12-13 lutego odbył się kolejny blok konsultacji społecznych dotyczących tworzenia nowej strategii rozwoju gminy Kozienice na lata 2018-2030, tym razem dotyczących spraw społecznych. Zgromadzeni mieszkańcy gminy wspólnie tworzyli wizję swojego miasta i okolic w przyszłości, a także zastanawiali się jak proponowane pomysły wcielić w życie.

Na społecznych warsztatach strategicznych mieliśmy od czynienia z podobną frekwencją jak na warsztatach gospodarczych. Zarówno w poniedziałek jak i we wtorek w sali konferencyjnej pensjonatu nad jeziorem pracowało z nami około 50 osób.  – udało nam się przeprowadzić całą analizę strategiczną sfery społecznej gminy - mówił moderator spotkania dr Andrzej Sztando. Tak jak ostatnio mieszkańcy wskazywali na atuty, problemy, zagrożenia, szanse i wizje. Według mieszkańców atutów jest dużo, a wśród wymienionych znalazły się: bogata baza sportowa, wysoki poziom bezpieczeństwa, realizacja projektów unijnych, m.in. w placówkach oświatowych, a także obiekty i działalność związana z kulturą i sztuką. Ponadto autem, który często się przewijał były wysokie dochody gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Wśród wymienianych problemów pojawiło się bezrobocie, jednak nie jako samo zjawisko, ale jako niedostosowanie bezrobotnych do wolnych miejsc pracy. Kozieniccy pracodawcy mają problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników.


Poważną bolączką dla Kozieniczan okazał się też poziom świadczonych usług medycznych na terenie gminy zwłaszcza w zakresie specjalistycznej opiece lekarskiej. – Dużo mówiono o konieczności rozszerzenia usług dla osób starszych zwłaszcza tych, które wymagają tzw. opieki dziennej – podkreślił Andrzej Sztando.

 

Warsztaty przyciągnęły wiele osób z różnych branż i środowisk. Byli na nich także obecni przedstawiciele władz samorządowych w tym burmistrz gminy Kozienice Tomasz Śmietanka.


Szanse to m.in. pozyskiwanie środków inwestycyjnych, plany rozwojowe elektrowni czy bliskość dużych rynków, np.  warszawskiego. Kozienice mogłyby stać się alternatywą dla mieszkańców stolicy jeśli chodzi o weekendowe wypady. Okazuje się bowiem, że na okres dwóch dni o wiele bardziej opłaca się przyjechać do nas niż poświęcać pięć lub więcej godzin na podróż nad morze czy na Mazury.

 

System naczyń połączonych


Należy podkreślić, że przy tworzeniu strategii rozwoju nie powinniśmy szukać rozwiązania dla każdego problemu lub zadania z osobna, ale patrzeć na nie z szerszej perspektywy i tratować jako system naczyń połączonych. Dla przykładu rozwiązanie jednego problemu jakim jest brak dostępu do szybkiego internetu może przyciągnąć tutaj dużych przedsiębiorców z branży IT. To z kolei wpłynie w znaczący sposób na to, że młode osoby będą wracały po studiach informatycznych do swojego rodzinnego miasta.

Najważniejsze jest to, że realizacja każdego z wymienionych zadać jest możliwa i znajduje się w naszym zasięgu, a to napawa optymizmem i motywuje do działania. Za nami 2/3 drogi do skonstruowani wspólnej wizji rozwoju gminy przez najbliższe 12 lat. Kolejne i ostatnie już konsultacje poświęcone zagadnieniom środowiskowym czekają nas w poniedziałek i wtorek 19-20 lutego (godz. 9-16) również w pensjonacie OSiR.Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
i co z tego spotkania wyszło? jakieś konkrety? zrobcie porządek z Jeziorem Kozienickim i tymi krzakami po drugiej stronie. Można go powiększyć i połaczyż z j. opatkowickim. Park linowy w Garbatce Letnisko przy zbiorniku wodnym. Pierwszeństwo zatrudnienia dla mieszkańców powiatu kozienickiego w elektrowni to bezrobocie się zmniejszy.
14-02-2018, 15:59:40
+ 2
- 1
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
We wtorek w powiecie garwolińskim odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczył m.in. Wice...
Fot. I LO w Kozienicach
W piątek 17 maja w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego odbył się „Dzień Otw...
fot. Komenda Stołeczna Policji
Funkcjonariusze na terenie działek rekreacyjnych w powiecie kozienickim zlikwidowali plantację konopi ora...
ilustracja, pixabay.com/anaterate
We wtorek 28 maja o godzinie 18:00 w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach odbęd...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook