Dzisiaj jest środa, 22 maja 2019 r., 142 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Materiał wyborczy Ireneusz Sitarski
Wymiany pieców, okręgi wyborcze w Kozienicach oraz Dzień Puszczy Kozienickiej. Za nami obrady XL Sesji Rady Miejskiej.
Dodał: KamZap, 27-03-2018 22:47, odsłon: 2939
fot. KZ
fot. KZ

We wtorek 27 marca w sali konferencyjnej urzędu miejskiego w Kozienicach odbyła się XL Sesja Rady Miejskiej. Wśród przyjętych tego dnia uchwał znalazły się m.in. te dotyczące udzielenia dotacji celowej na wymianę źródła ciepła w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza na terenie gminy. Była także mowa o brakach prądu na osiedlu skarpa oraz psie grasującym na osiedlu Energetyki.

Jedną z uchwał poddanych pod głosowanie była ta dotycząca udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Kozienickiemu. Na pytanie radnego Bożka o kwoty przekazywane powiatowi przez gminę Kozienice mogliśmy usłyszeć odpowiedź, że urząd miejski przeznaczył na realizację programu naprawczego SPZZOZ Kozienice 240 tys. złotych, z których do grudnia 2017 roku zostało wykorzystanych już 206 tys. złotych.

W czasie tej sesji rady miejskiej została podjęta również decyzja dotycząca cieszącego się duża popularnością lokalnej imprezy jaką są Dni Puszczy Kozienickiej. Według nowej uchwały z „Dni” zrobił się jeden „Dzień” obchodzony w każdą pierwszą sobotę czerwca.

Radni jednogłośnie przyjęli również uchwałę dotyczącą przyjęcia regulaminu udzielenia dotacji celowej na wymianę źródła ciepła w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza na terenie gminy. Urząd miejski w tym roku przeznaczy na ten cel 500 tys. złotych. Te środki będą wsparciem dla 100 gospodarstw domowych, jednak na liście oczekujących jest około 300 osób. Najprawdopodobniej w przyszłości program ten będzie kontynuowany, co może pozwolić na wymianę pieców u wszystkich tych osób tylko ze środków własnych gminy w przeciągu najbliższych trzech lat, choć wiceburmistrz Czerwiński nie wyklucza uzyskania na ten cel środków zewnętrznych. O kolejności przyznawania dotacji decyduje kolejność złożenia wniosku.

Inne uchwały przyjęte tego dnia przez radę miejską to te dotyczące: zmian w uchwale budżetowej gminy na rok 2018 jak i zmianę w wieloletniej prognozie finansowej gminy, rozpatrzenia skargi na nienależyte wykonanie zadań przez burmistrza, przyjęcie „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy, Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Kanalizacji na lata 2018-2020.

Inną uchwałą podjętą przez radnych była ta dzieląca gminę na trzy okręgi wyborcze przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Podział jest następujący:
Okręg nr I: Osiedle nr 1, 2 i 3, razem 8 536 mieszkańców – 6 mandatów
Okręg nr II: Osiedle nr 4, 5 i 6 oraz sołectwo Aleksandrówka, razem 9 717 mieszkańców – 7 mandatów
Okręg nr III, w którego skład wchodzą pozostałe sołectwa, razem 11 351 mieszkańców – 8 mandatów.

W tym miejscu warto nadmienić, że tego typu uchwała jest przyjmowana przez radę miejską ostatni raz, ponieważ zgodnie z nowymi przepisami podziału na okręgi będzie dokonywał komisarz wyborczy.

W czasie na pytania i interpelacji radny Kuźnar pytał o braki w dopływie prądu do mieszkań na osiedlu Skarpa na skutek prowadzonego tam remontu. Powodem takiego stanu rzeczy są różnice między planem położenia kabli elektrycznych w ziemi, a faktycznym miejscem i głębokością na jakiej się znajdują, czego budowniczy nie są w stanie przewidzieć.

Radny Martin Bożek z kolei nawiązał do sprawy rottweilera atakującego ludzi na osiedlu Energetyki, o którym pisaliśmy TUTAJ. Nową informacją w tej sprawie jaką przekazał w czasie sesji burmistrz Tomasz Śmietanka jest ta o decyzji powiatowego lekarza weterynarii. Zgodnie z nią pies znajduje się w odosobnieniu i jest poddany obserwacji weterynaryjnej do 5 kwietnia. Tak jak pisaliśmy wcześniej w sprawie psa prowadzone są czynności pod kątem wykroczenia z atr. 77 Kodeksu wykroczeń, a także toczy się postępowanie.

Jako, że sesja ta wypadała akurat w Wielki Tydzień, przed zamknięciem obrad burmistrz Tomasz Śmietanka razem z przewodniczącym rady miejskiej Mariuszem Prawdą i jego zastępcami: Edwardem Pułkowskim i Andrzejem Kowalskim złożyli całej radzie i wszystkim obecnym życzenia wielkanocne.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
ilustracja, pixabay.com
Jak poinformował dzisiaj Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski, na terenie miasta może powstać około 10 punk...
Od lewej sierż. Tomasz Dąbrowski, st. post. Ireneusz Iwańczyk Fot. KPP Kozienice
Do pożaru poddasza domu doszło w miniony weekend w gminie Grabów nad Pilicą. Dom zamieszkiwała sam...
Fot. Kamil Zapora
W sobotę 25 maja na stadionie w Kozienicach już po raz dziewiąty będą ze sobą konkurować młodzi adepci kr...
Fot. Kamil Zapora
Już po raz szósty do Kozienic zawitają utalentowani zawodnicy, by oczarować kozienicką publiczność...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook