Dzisiaj jest sobota, 20 lipca 2019 r., 201 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Wolontariat pracowniczy Enei - „Twarz i serce Elektrowni Kozienice”
Dodał: KamZap, 21-01-2019 15:37, odsłon: 1312
Fot. Enea Wytwarzanie
Fot. Enea Wytwarzanie

18 stycznia ponad 30 wolontariuszy z Enei Wytwarzanie wzięło udział w spotkaniu z Zarządem, podczas którego podsumowano dotychczasowe działania z obszaru zaangażowania społecznego w Spółce. Były podziękowania i zapowiedź wspierania takich działań w tym roku.  

W marcu 2018 roku kilkunastu wolontariuszy z Enei Wytwarzanie wraz z wolontariuszami z młodzieżowego klubu "Skrzydła" działającego przy Kozienickim Domu Kultury, a także reprezentantami wolontariatu z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kozienicach odwiedziło podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kozienicach. W ramach przedświątecznej akcji wielkanocnej udekorowana została wielkanocnymi ozdobami świetlica. Wolontariusze wraz z pensjonariuszami DPS-u przygotowywali również ozdoby i kartki świąteczne.

Była to pierwsza akcja wolontariatu pracowniczego Enei przeprowadzona wspólnie z innymi grupami wolontariuszy z Kozienic.

 

 - Cieszę się, że po raz kolejny mieliśmy okazję uwolnić swoją energię i dać siebie innym. Pokazaliśmy, że mamy otwarte serca, również na osoby chore i w podeszłym wieku. Dzięki naszej aktywności wraz z Klubem Młodzieżowego Wolontariatu "Skrzydła" oraz z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku integrujemy społeczność lokalną regionu kozienickiego - mówiła Justyna Tkaczyk-Kurek, koordynator wolontariatu w Enei Wytwarzanie.

 


 

 

Rewitalizacja ogrodu

 

15 maja odbyła się rewitalizacja ogrodu w Domu Pomocy Społecznej w Kozienicach. Wolontariusze z Enei Wytwarzanie wraz z mieszkańcami DPS-u uporządkowali istniejący ogród i dokonali wielu nasadzeń.

- Chcieliśmy nadać ogrodowi trochę świeżości, a także pomóc podopiecznym placówki, spędzić z nimi czas i porozmawiać. Dzięki naszemu zaangażowaniu trawnik zmienił się nie do poznania. Do pracy przyłączyli się także podopieczni placówki. Na nowo zasadzonej rabacie pojawiły się drzewka oraz krzewy ozdobne. Całość została zabezpieczona przed chwastami i udekorowana korą. Wolontariuszom dopisała pogoda i humory. Akcja przebiegła bardzo sprawnie.  -  powiedziała Justyna Tkaczyk-Kurek.

 

Wszystkim zaangażowanym w organizację akcji podziękowała Elżbieta Czapla, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kozienicach. Zwieńczeniem akcji był wspólny posiłek na świeżym powietrzu, który był kolejną okazją do integracji wolontariuszy i mieszkańców DPS-u.

 

W grudniu wolontariusze ponownie spotkali się w Domu Pomocy Społecznej, tym razem z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W ramach przedświątecznej akcji zorganizowane zostały warsztaty zdobienia pierników.

 


 

Ratownictwo przedmedyczne

 

W kwietniu wolontariusze z Enei Wytwarzanie zainicjowali cykl szkoleń z ratownictwa przedmedycznego. Pomagali im Pracownicy Biura Ochrony Przeciwpożarowej oraz wykwalifikowani ratownicy medyczni z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach.


- Celem akcji było przybliżenie naszym pracownikom idei ratownictwa medycznego. Przeszkoliliśmy kilkadziesiąt osób, które na koniec cyklu otrzymają stosowne certyfikaty – mówiła Justyna Tkaczyk-Kurek, koordynator ds. wolontariatu w Enei Wytwarzanie.

 

Szkolna grupa medyczna, która pomagała w organizacji szkolenia, powstała z inicjatywy uczniów liceum i jest wspierana przez kozienicki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Ma na swoim koncie wiele nagród zdobytych na mistrzostwach w udzielaniu pierwszej pomocy, a na co dzień zajmuje się zabezpieczaniem oraz wsparciem przedmedycznym lokalnych imprez i wydarzeń kulturalnych.

 


 

Sadzenie drzew

 

"Wszystkie drzewa nasze są" to akcja proekologiczno-edukacyjna zorganizowana w ramach programu grantowego Potęga Pomocy Fundacji Enea, do której zostały zaproszone dzieci z Publicznego Przedszkola nr 4 z Kozienic i uczniowie Szkoły Podstawowej z Brzózy, a inicjatorami byli pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Enei Wytwarzanie oraz wolontariat pracowniczy.

W akcji wzięło udział w sumie kilkadziesiąt osób, w tym 30 przedszkolaków i 35 uczniów, a także ich opiekunowie oraz rodzice dzieci.

Realizację projektu rozłożono na trzy dni w maju. Pierwszego dnia sadzone były na terenie przedszkola drzewa i krzewy,  w tym żywotniki, forsycje i weigele. Drugiego dnia posadzono  na terenie elektrowni sosny, klony, lipy i kasztany. Dzieci ze szkoły zostały zaproszone na szkolenie i warsztaty ekologiczne, zakończone konkursem z wartościowymi nagrodami wpisującymi się w tematykę spotkania, czyli wiedzy o drzewach i odnawialnych źródłach energii. Przedszkolaki podczas warsztatów wykonały makiety drzew używając liści, ucząc się tym samym rozpoznawania gatunków. Trzeciego dnia sadzono drzewa w szkole w Brzózie, były to gatunki mniej znane, takie jak metasekwosja chińska, wiąz holenderski, buk czerwony czy cyprysik nutkajski. Łącznie posadzonych zostało ponad 130 sadzonek. Zużyto 60 worków kory i 30 worków ziemi.

 

- Wszystkie założenia i cele naszej akacji zostały w pełni osiągnięte. Drzewa wzrastają, dzieci pogłębiły wiedzę ekologiczną oraz zostały również obdarowane książkami i grami planszowymi o tej tematyce. Wspólnie spędzony czas był pełny twórczej pracy, zaangażowania, uśmiechu i integracji dzieci, rodziców, opiekunów, pracowników i wolontariuszy Enei – podsumowała Justyna Tkaczyk-Kurek

Podczas akcji zainicjowana została także idea "adopcji drzew", polegająca na "przypisaniu" konkretnej sadzonki grupie przedszkolnej czy klasie szkolnej z powierzeniem odpowiedzialności za jej rozwój. Ma być to również swoista pamiątka po absolwentach.

 


 

Tornister pełen uśmiechów

 

W sierpniu wolontariusze  zainicjowali akcję "Tornister pełen uśmiechów", która polegała na zbieraniu przyborów szkolnych i artykułów papierniczych dla dzieci z Domu Dziecka w Pacanowie oraz z Placówki Socjalizacyjnej "PANDA" w Kozienicach. To była bardzo wyjątkowa inicjatywa, bo zbiórka była prowadzona wspólnie z Eneą Elektrownią Połaniec oraz Eneą Trading.

„Przynieś zeszyt, pomóż innym! Kup jakikolwiek artykuł szkolny i zostaw go w naszym punkcie zbiórki w pokoju nr 203 w budynku administracji. Co zbieramy? Przybory szkolne: długopisy, kredki, farby plakatowe, akwarele, ołówki, piórniki, gumki do ścierania, bloki techniczne, rysunkowe, bloki kolorowe, zeszyty, flamastry, kleje, pędzelki, plastelinę, linijki, ekierki, nożyczki, plecaki, worki na obuwie, kubki, książki itd.”

 

Tak brzmiał komunikat zachęcający do wzięcia udziału w akcji.


Plecaki trafiły do dzieci z Domu Dziecka w Pacanowie 25 sierpnia, czyli w Dzień Energetyka w Połańcu. Natomiast 1 września - w Dzień Energetyka w Kozienicach rozdane zostały wyprawki przygotowane dla dzieci z kozienickiej "PANDY".


 

Dla zdrowia

W ramach akcji Enea dla zdrowia przeprowadzono dwie duże akcje. Pierwsza z nich to wsparcie kampanii społeczno-charytatywnej „Ida Czerwcowa. Stop rakowi piersi”. Setki przebadanych kobiet, warsztaty samobadania piersi, wykłady, maraton matematyczny, parada motocyklowa i ponad 10 tys. zł zebrane podczas zbiórki ulicznej.


- Jesteśmy firmą odpowiedzialną społecznie, dbamy o zdrowie lokalnej społeczności. Od początku wspieramy kampanię i jesteśmy dumni, że również dzięki naszemu zaangażowaniu przynosi ona spodziewane efekty – mówił Grzegorz Mierzejewski, wiceprezes Enei Wytwarzanie ds. pracowniczych podczas tegorocznego finału akcji.

Beata Smykiewicz-Różycka, prezes Fundacji Energia-Działanie przedstawiła również Zarządowi Enei Wytwarzanie pełne wyniki kampanii.

- Dzięki zaangażowaniu Enei Wytwarzanie przebadaliśmy już ponad czterysta kobiet. Obecnie nasza fundacja stara się o pozyskanie środków zewnętrznych na uruchomienie wspólnie z Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie pilotażowego programu profilaktycznego badania USG piersi dla kobiet z powiatu kozienickiego w wieku 18-49 lat, czyli nieobjętych programem profilaktyki NFZ - powiedziała Beata Smykiewicz-Różycka.

Ze szczegółowymi wynikami tegorocznej kampanii "Ida Czerwcowa. Stop rakowi piersi" zapoznali się Antoni Józwowicz, prezes Enei Wytwarzanie oraz Grzegorz Mierzejewski, wiceprezes Enei Wytwarzanie ds. pracowniczych.

 

Kolejna akcja Enei Wytwarzanie promująca działania prozdrowotne i profilaktyczne to „Bezpłatne badania cytologiczne w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy”.

 

Enea Wytwarzanie oraz Oddział Ginekologiczno–Położniczy SPZZOZ w Kozienicach zaprosili wszystkie Panie pracujące w spółce do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach cytologicznych w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Badania odbyły się w sobotę 27 października w kozienickim szpitalu, z możliwości przebadania skorzystało kilkadziesiąt kobiet.

 


 

Akcja mikołajkowa

 

6 grudnia wolontariusze z Enei Wytwarzanie wraz z Komendą Powiatową Policji w Kozienicach oraz przedstawicielami lokalnego samorządu przeprowadzili wspólną akcję mikołajkową na oddziale dziecięcym kozienickiego szpitala.

Był przebrany za Świętego Mikołaja dzielnicowy, moc prezentów oraz wspólne czytanie bajek. - Na twarzach wszystkich dzieci można było zobaczyć uśmiech. To bardzo ważne, ponieważ niesienie radości i uśmiechu jest najlepszym lekarstwem w każdej chorobie – mówiła Justyna Tkaczyk-Kurek.


Była to kolejna, z pewnością nie ostatnia akcja wolontariuszy Enei w szpitalu w Kozienicach.

W 2018 roku wolontariusze uczestniczyli także w  trzech edycjach programu  Grupy Enea pod nazwą „Energię mamy we krwi”. Dzięki zaangażowaniu pracowników Enei Wytwarzanie, ludzi o dobrych sercach udało się dotychczas zebrać 20 litrów krwi.

 


 

Podziękowania

 

Okazją do podsumowań, a także do podziękowań było spotkanie członków Zarządu Enei Wytarzanie z wolontariuszami.

 

– Jesteście twarzą i sercem Enei Wytwarzanie. Dzięki Waszemu zaangażowaniu pokazujecie pełne wrażliwości oblicze naszej firmy. Pragnę zapewnić, że zawsze możecie liczyć na wsparcie Zarządu – podkreślił  Prezes Antoni Józwowicz.

 

Na koniec wszyscy wolontariusze otrzymali listy gratulacyjne oraz drobne upominki.   
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos, Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Wczorajsze spotkanie przedstawicieli stowarzyszenia „Nowa 79” z Generalną dyrekcją Dró...
Już w ten weekend dla mieszkańców naszego regionu przygotowano nie lada atrakcje, gdzie z pewności...
Fot. Beata Bogucka
Wczoraj o godzinie 13:00 w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli stowarzyszenia „Nowa 79&r...
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Thunderstrike Fight League, 18 edycja odbędzie się w październiku w Kozienicach. Taką informację w czwart...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook